Hlavní navigace

Groupthink - prečo sa open source komunita háda a prečo je to dobré

29. 8. 2009 22:54 (aktualizováno) Zdeno Sekerák

Groupthink

Je to už skoro šedesát let, co americký esejista a sociolog William „Holy“ Whyte poprvé vysvětlil jev, který nazval „groupthink“, skupinové myšlení. Je to typ uvažování, při kterém se skupina snaží minimalizovat vnitřní rozpory a konflikty za tu cenu, že odmíta kriticky analyzovat, testovat a zvažovat odlišné myšlenky. „Groupthink“ vede k posílení jednoho typu myšlení, které obvykle určuje nějaká vyšší autorita – trěba vůdce sekty, charismatický politik nebo jakákoli silná osobnost. Jednota názorů má nejprve za následek vyšší sebevědomí celé skupiny, jež se projevuje jako morální nadřazenost nad každým, kdo v diskusích a konfliktech své porozumění světu teprve hledá. Skupina je nejen přesvědčena o tom, že její názor je správny, ale věří, že je lepší a spravedlivější. Taková víra skupine nejprve pomáhá, ale tím jak se vzdaluje realite ji začíná brzdit. Kritičtí jedinci postupně odpodají a situace přerůstá v nějaký druh revoluce, protože se nemůže projevit jiný názor a tím i řešení situace, která se stáva nehybnou. Názorově nejednotné skupiny oproti tomu zažívají  neustálé, průběžné spory či menší konflikty, které spoločnost po malých, průběžných krůčcích posouvají dál.

Respekt 35 (24–30.8.2009) str.56


Skoro by k tomu nebolo čo napísať ale predsa. Poznáte tie neustále hádky v open source scéne a roztrieštenosť ktorá tam vládne. V diskusiách sa vždy niekto nájde, kto sa snaží spory tlmiť, alebo nakoniec vyrukuje s myšlienkou prečo neťahajú všetci za jeden povraz (jedna distribúcia). Dosť dávno som inklinoval k tomuto názoru, ale rýchlo som zistil že to nejde (je to hlavne nerealáne). Nakoniec som dospel k výslednému: „ono je to nakoniec dobré“. Vnútorne som to tak cítil, ale nedokázal som to slovami popísať. Po prečítaní článku som konečne našiel čo som hľadal. Groupthink je stav ktorému sa vďaka neustálemu hádaniu vyhýbame.

Sme síce rozhádaný a trieštime svoje sily. To možno z praktického pohľadu vypadá ako neefektívne a zbytočné, ale z pohľadu evolúcie je táto stratégia výhodná a vedie k lepším výsledkom ako tá „druhá“.

Nakoniec narážka na vůdce. Lael Ophir a jeho pomocníci asi namietnu že vodcu má práve Linux. Žeby Linus Torvalds. Nedajte sa vysmiať. Aj napriek tomu, že všetci ho uznávame tak to pekne schytal pri spore GPL GNU3 (pamatáte), alebo neustále hádky čo má a čo nemá byť v jadre.

Ja tento open source svet proste milujem. Majte sa pekne. Hádajte sa a flamujte. Teraz už viete že je to potrebné.

Hádky a flame open source

Sdílet