Poznáte to. Nainštalovali ste si windows, všetky programy, a potom sa rozhodnete, že si oddelíte data od programov. Najlepšie aby boli na inom disku. A tak príde možnosť, že chcete aby váš nedelený disk bol delený na C, D. Siahnete po neakom nástroji, ktorý dokáže deliť disk aj s už nainštalovaným OS.
Asi najpopulárnejší je Partition Magic. Prípadne zvolíte neakú free alternatívu. Každopádne sa pripravte že v závislosti na veľkosti disku strávite asi tak pol dňa pozeraním na status bar a budete očami tlačiť jeho teplomer.
Ale je tu aj jedno rýchle a ľahké riešenie. Tým je príkaz subst. Tento príkaz už od časov DOSu umožňuje substituovať adresár ako nový disk. Tak si rozoberieme postup:
POZNÁMKA: V prípade že disk D už existuje. Tak príkaz subst nedokáže vykonať mapovanie
disku. Zvolte si iné písmeno pre váš nový disk.
Tak a máme hotovo. Teraz si skúsime funkčnosť. Spustíte príkaz subst_d.bat
Nečakané dôsledky.
subst c:\empty a:
Od tejto chvíle bude OS pri prístupe k disketovej mechanike podsúvať obsah adresára c:\empty. Možete doň čokoľvek kopírovať.subst c:\temp e:
Ak niekto zasunie USB a tá sa mapuje ako disk E. Nebude ju môcť používať.subst c:\install\XYZ g:
Vaše inštalačné CD je teraz ako disk G a môžete inštalovať. Samozrejeme neplatí ak má CD špeciálnu úroveň ochrany priamym prístupom k HW.PS: Blog je reakciou na tento zapis http://elven.blog.root.cz/2009/01/22/ked-obchodnici-nemaju-srdce/
Pravdu povediac nevidim ziadnu motivaciu preco by si mal niekto chciet rozdelovat disk prave takymto sposobom. Hlavna vyhoda oddelenia dat od systemu je ta ze ak sa vam ta systemova particia nejako pokasle tak nemusite stracat cas jej zachranovanim ak chcete uchovat data. Ak tie data mate na inej particii tak su viac v bezpeci. Na tie flashky je tak isto lepsie pouzit nejake lepsie riesenie. Mne sa zda, ze fakt ze si windows (xp, ako je to vo vistach neviem) pri pripajani flash diskov neuvedomuje ze na "pismenku" moze byt aj nejaky iny ako standardny hardwarovy disk (teda ze tam mozete mat pripojeny sietovy disk alebo nejaky subst) je skor bug ako feature a preto moze byt (prirodzene ak sa v tej uvahe bug versus feature nemylim) kedy kolvek zakerne eliminovany. :)
Mna by skor zaujimala ina vec. Ako prinutit Windows, aby pripajal USB flash disky a citacky do nejakeho adresara na nejake mount pointy, trebats nazvany podla nazvu disku alebo vyrobneho cisla, adresy zbernice, proste nejako, hlavne aby mi nezasieral pismenka, kde sa casto mapuju sietove disky. Nech ma pismenko len hlavna particia, opticke mechaniky a sietove disky. Nevie niekto?
mno ja bych si na disku oddeloval data od systemu, pac se mi na windows stavalo, ze mi odesela systemova partisna (resp. windows ji odesly...). takze na to asi subst nepomuze, kazdopadne je to ale sikovna vec... za tu dobu co mam linux sem si ani nevzpomnel, ze neco takovyho existuje... subst sem nikdy nepotreboval a windows pak uz taky ne. A linux za odmenu nenici oddily ;)
konec dobry, vsechno dobre.
Parada :-). Udělám SUBST disk D: v něm budu mít svá drahocená data. Až bude na disku C: příliš odpadu po odinstalovaných programech, sem tam nějaký vir, udělám FORMAT C: a nainstaluji čistý system a programy. Data na D: mi zůstala. Ejhle nezůstala! Ještě že mám zálohu. Přišel jsem jen o změny za 3 dni.
subst je absolutna blbost pouzivat na taketo nieco..
subst je fajn napriklad ked potrebujes nasimulovat napriklad 'namapovane' sietove disky tak ako je to na druhom pocitaci(napriklad u zakaznika)
alebo ked bola nejaka aplikacia instalovana z namapovaneho sietoveho disku X:\
a pri niecom si zacne furt vypytovat instalacku(pozdravujem panov z Redmondu), tak si substnes disk a ides..
Co jsem se dočetl v dokumentaci, tak použití SUBST se v MS Windows již dlouhou dobu nedoporučuje. Správné řešení pro takovouto věc je daný adresář označit za sdílení a pak si ho standardně napamovat jako nový disk.
A k čemu je to dobré? Na "vytažení" některého adresáře, který je jinak beznadějně dlouhý, případně na snadnou "výměnu verzí" programu. Osobně jsem to použil pro program, který se standardně instaloval do "Program Files" a nikam jinam dát nešel (ať žije freeware "instalátor") a program zároveň neuměl pracovat se soubory, které měly v cestě mezeru (portován z Linuxu a autor portu nějak nezvládl práci s cestami). Druhým případem byla situace, kdy jsem potřeboval mít dvě různé verze jednoho vývojového prostředí - obě verze měly stejné názvy některých souborů a tak jsem to vyřešil tak, že jsem je instaloval na disk X, který jsem dle potřeby směřoval na správný adresář.
[5] "namapování" USB disku do adresáře (WinXP):
1. připojit disk
2. Ve správě počítače (pravým tlačítkem na ikonu "Tento počítač" a vybrat "Spravovat") vybrat "Úložiště"/"Správa disků"
3. pravým tlačítkem klikneš na tvůj USB disk a zvolíš "Změnit písmeno jednotky a cestu"
4. v dialogu pak nastavíš disk, nebo adresář, kam se má USB mapovat
to: trsek - mozno sa budes divit, ale to s tymi pismenkami sa stava dost casto. je napr. sietovy disk G, pripojim usb kluc, priradi mu H. ok, vsetko funguje. o mesiac ten isty kluc pripojim a zrazu nic. pozriem do spravcu diskou a on ho namapoval pod G. zmenim, odpojim, pripojim a opat ho da ako G.
Zajimavejsi se jevi spis tahle utilitka:
http://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/bb896768.aspx
Ponekud podivna je ovsem prace exploreru s takto vyrobenymi symlinky, krome toho bohouzel nejdou vytvaret linky na smb shary.
Ahoj,
no, podobnych clanku a navodu uz jsem videl, ale je to celkem k nicemu...
Clovek nez si nainstaluje PC by mel premyslet.
Svym zakaznikum, kteri nechteji 2 HDD delim jeden disk na C a D.
Na C je system, programy. Na D presmeruji Dokumenty, a snazim se jim vysvetlit, ze vse patri do tohoto adresare a jejich podadresaru. Celkem to chapou.
A kdyz si neco daji na plochu a PC zkolabuje, pri preinstalaci o to prijdou.
Nekteri to uz zazili a pochopili. Kolaps - mam namysli neposlusne Windows, ne hw problem s diskem.
BTW, ve svem domaci PC mam 2 disky v mirroru (HW) jako C a dalsi 2 disky v mirroru (HW) jako D, a celkem klidne spim. Samozrejme ze zalohuju (obcas).
Uz 2x jsem resil cvakajici HDD... Disk jsem vymenil (jak na svinu po zaruce), spustil rebuild mirroru, a data byla zase zpet.
Myslim, ze takove zabezpeceni je dostatecne...
No já nevím, ale data se dávají samostatně na další diskový oddíl ne proto, aby byly uloženy na jednotce s jiným písmenkem (jako v případě subst), ale aby se při přeinstalaci OS (a formátování jeho disku) tyto data neztratily. (jinak pokud někdo má dva fyzické disky a chce je vidět pod jedním písmenkem, není problém jeden z těch disků namapovat do nějakého adresáře na druhém disku.. pokud jsou oba dva NTFS)
Vo voľnom čase sa venujem staručkému Turbo Pascalu na stránke www.trsek.com. Inak programujem v C/C++, PHP, SQL.
Přečteno 28 215×
Přečteno 24 058×
Přečteno 23 676×
Přečteno 22 336×
Přečteno 22 079×