Témata označená nálepkou Operační systémy

  • iPad očima Linuxáka

    Po minulém povídání o MacBooku Pro (díl 1 | díl 2) dnes navážu dalším jablečným produktem. Díky jednomu projektu se mi dostal do pracek iPad (bohužel jen) první generace a týden už si s ním hraji. K moji hardwarové výbavě patří několik desktopů, několik laptopů, e-ink čtečka a smartphone, a tak jsem si dlouho kladl otázku, možná podobně jako řada z vás, k čemu je vlastně takový tablet dobrý, když to v podstatě není ani ryba ani rak. Dnes vám na ni, alespoň za sebe odpovím.Možná si vzpomínáte, že
  • MacBook Pro očima Linuxáka - část 2 / 2

    V minulém díle jsme si představili nejnovější model MacBook Pro od Apple, hlavně po vzhledové a hardwarové stránce. Dnes se zaměříme více na software, i když hardware se také částečně nevyhneme. Toto setkání s Mac OS X není sice moje první, ale je to poprvé kdy jsem si tento zajímavý systém mohl osahat opravdu pořádně. Různé Linuxové distribuce používám s různou intenzitou od roku 1997 a od roku 2004 výhradně…
  • MacBook Pro očima Linuxáka - část 1 / 2

    Můj ThinkPad T61 po letech věrné a spolehlivé služby bohužel pomalu (nebo spíš rychle) odchází do věčných lovišť a tudíž přichází čas zamyslet se, čím tento pro mě zcela nepostradatelný a denně používaný nástroj nahradit…
  • Linuxová distribuce Lubuntu – opravdové odlehčení

    Začalo to sháněním odlehčené linuxové distribuce na vpravdě historický stroj… Sháněl jsem minimalistickou, ale přesto aktuální distribuci, která by byla pohodlným desktopem. Na desktopu jsem jako svůj jediný a hlavní systém měl OpenSUSE. Kvůli provozování online poradny jsem zjistil, že jestli někdo chce radit s Linuxem, tak chce poradit většinou s nějakou variantou Ubuntu. Dřív jsem tu na Ubuntu „nadával“ z „ideologických“ důvodů, ale Lubuntu mě nadchlo svou jednoduchostí…
  • Slackware na desktopu?

    Abstrakt Krátké a nenáročné zamyšlení nad tím, zda se tato konzervativní linuxová distribuce hodí pro využití na desktopu. Pár slov o mých motivech, dalších pár o postupu, několik rad a doporučení a i několik o tom jak jsem uspěl či neuspěl. Když se řekne Slackware … … tak si mnoho s GNU/Linuxem seznámených lidí vybaví termíny jako konzervativní, starý, popř. si povzdechne nad slovy „správa závislostí“. Nic z toho přitom nemusí znamenat apriori něco negativního, naopak…
    24. 7. 2011 16:00 (aktualizováno)
  • Nokia N900 v plném provozu 2. - Plochy a ovládání.

    V předchozím zápisku jsem vás seznámil s telefonní aplikací na N900 a dnes si něco povíme o prostředí Maemo 5. Základem jsou čtyři plochy (na což jsme my linuxáci zvyklí :-), na které je možné umisťovat widgety aplikací, jako například kalendář, nebo přehrávač, dále zástupce aplikací pro rychlejší spouštění, kontakty a také bookmarky z prohlížeče. Počet ploch lze nastavit, ale čtyři jsou maximum. Objekty na plochách lze libovolně posouvat, i přesunovat mezi plochami…
  • Nokia N900 v plném provozu 1. - Telefonování.

    Článků a zápisků o Nokia N900 je už celkem dost, i přesto si dovolím přidat další, a to z pohledu uživatele, který si s ní přes měsíc intenzivně hraje. Nebudu se rozepisovat o technické specifikaci, toho se po webu válí spousty a snadno si to najdete (třeba tady). Pokusím se spíš projít jednotlivé aplikace, jak se s nimi pracuje a vlastnosti telefonu.
    21. 2. 2010 13:24 (aktualizováno)
  • Jeden vzdělávací kurz a souvislost s Linuxem

    Asi před dvěma lety jsem se zůčastnil jednoho vzdělávacího kurzu. Část se týkala schopnosti odhadnout zacílení na zákaznickou obec a získání maximálního procentuelního podílu zájmu. A v tom je celý problém. Člověk zabývající se Linuxem, je v principu odlišně uvažující tvor a jeho způsob myšlení je odlišný. Nedokáže se vcítit do role jakoby většinového člověka na trhu čehokoliv. Je sice možné se této dovednosti naučit, ale jde to proti přirozenosti jeho uvažování…
    14. 9. 2009 12:10
  • Activity v KDE 4.3

    Domnívám se, že článků o KDE 4.x není nikdy dost, proto si dovolím přispět svou troškou do mlýna. Chtěl bych se v tomto zápisku zaměřit na Activity. Ti z vás, kdo o aktivitách v KDE ještě neslyšeli si možná představí nějaké činnosti, ti kdo už něco zaslechli, ale třeba nevědí jak na to právě zbystřili.
    19. 10. 2009 9:01 (aktualizováno)
  • Proč je chybou používat Ubuntu

    Proč by to mělo být chybou, když je to nejrozšířenější distribuce? Protože chci propagovat jinou distribuci a tu zaručeně nejlepší? Ale kdepak, problém je úplně jinde. Jednotlivé distribuce Linuxu jsou kolektivní práce mnoha lidí a podívejte se jak se podílí (v procentech) jednotliví tvůrci distribucí na tvorbě základních stavebních kamenů, ze kterých se každá distribuce skládá. Ubuntu doslova pouze bere hotovou práci jiných a veze se na hype své popularity…