Témata označená nálepkou Operační systémy

  • Ubuntu 13.04 Raring Ringtail

    Přeinstaloval jsem před nedávnem svůj notebook. Z Ubuntu 12.10 na Ubuntu 13.04. A udělal jsem dobře. Ačkoliv jde o verzi, která vyjde teprve 25. dubna 2013, už nyní je v takovém stavu, že práce a použitelnost jsou na lepší úrovni než současná verze 12.10. Samozřejmě povýšení nedoporučuji laikům, pouze zkušeným uživatelům ;)Verze 13.04 má již jádro 3.8.xx a pokud bych měl tuto verzi nazvat nějakým příhodným ekvivalentem, pak bych asi zvolil název „Stabilní“. Ano, Ubuntu 13.04 je velice stabilní a
    23. 3. 2013 19:00 (aktualizováno)
  • Ubuntu pro smartphone: O tomhle už jsem kdysi psal...

    První zmínka byla v blogu Jak jsem snil o budoucnosti desktopu (10/2007). Tehdy se na běžnou flashku vešly tak maximálně konfigurační soubory. Později (12/2007) jsem objevil WizPy a Android byl v plenkách. Vývoj výkonu v mobilních zařízeních stoupal a já měl opět jinou představu o budoucnosti (08/2009), chtěl jsem všechno v jednom zařízení, cenově dostupné technologie už na to byly, alespoň co se týká kapacity úložiště s funkčností jako bylo WizPy v roce 2007 (akorát to nebyl mobil)…
  • První kroky s tabletem

    Nakonec i já jsem se stal vlastníkem tabletu…
  • Jak vidím Linux po letech

    Není pro mě u Linuxu důležitá svoboda za každou cenu, ale spíše svázání na konkrétní možnost a nemožnost si znovu vybrat, když mi něco nevyhovuje. Pojem Linux jak ho beru já Linux, jako význam pojmu, je pro mě důležitý. Ale není to fanatický význam a držení se správného vyjádření GNU/Linux nebo lépe linuxová distribuce. Klidně to může být Debian s BSD jádrem a smysl to dává stejný.
    6. 11. 2012 7:07 (aktualizováno)
  • Trochu nadhledu nad budoucností Linuxu

    Přijde mi, že se sbíhají mraky nad Linuxem a jinými svobodnými OS. Diskutuje se a vycházejí články o korporacích, ale to podstatné uniká. Udivuje mě, že i protřelí diskutéři na netu se nechávají strhnout a obhajují svůj pohled na věc (OS) a přesvědčují druhého o své pravdě (korporaci). Je to zajímavé sledovat z pozice třetího, jak dva diskutují. Dává to možnost nadhledu a sledování z povzdálí. Hodně mě to naučilo.
    1. 8. 2012 12:29 (aktualizováno)
  • Linux Mint 13 - zatím ne

    Aspoň u mě zatím ne. Delší dobu jsem používal spokojeně ubuntu 11.04 ale přišel čas změny – nerozjel (teda rozjel ale nepoužitelně) jsem Bastion poslední ze „tří kapek“. Tak jsem zkusil nahodit Mint 13. Mint 12 používám na ntb od té doby kdy odešel disk do křemíkového nebe. Tak jsem si řekl že zkusím Mint 13. Vydržel tam asi 15 dnů, z toho 7 dnů jsem byl na dovolené a 3 dny jsem vůbec u pc nebyl, zbytek jsem se snažil 13ku trochu dolaďit. Když to shrnu.
    4. 7. 2012 14:02 (aktualizováno)
  • Ideapad S100 - netbook pro Linux (2/2)

    Pokračování V dokončení zápisku o Ideapadu S100 pro Linux se budu věnovat volbě a zprovoznění distribuce Linuxu, desktopového prostředí a obecně zkušenostem s jeho používáním po už takřka měsíci. Distribuce a prostředí Tady jsem váhal mezi několika možnostmi – Fedorou (kterou jsem historicky vzato používal – a používám – asi nejdéle), Slackware (jeho spartánský přístup mě před časem oslovil, viz starší zápisek), nebo nějakou z distribucí založených na Debianu (ideálně Debian jako takový)…
    17. 3. 2012 17:54 (aktualizováno)
  • Android a Linux jako všeobecně známé pojmy

    Všimli jste si, že v souvislosti s Androidem se vůbec nemluví o Linuxu? Když se nad tím zamyslíte a představíte si znalost pojmů Android a Linux každý pojem zvlášť, tak je to docela logické. Google v propagaci pojem Linux vůbec nepoužívá. Dělá to tak od jeho vzniku a zpravodajské weby ho následují. Troufnu si tvrdit, že většina běžných lidí, co používají PC, tak slovo Linux znají…
  • Konzervou ve středním věku

    Mám rád nové technologické vymoženosti v hardware i software, ale realita současnosti (resp. spolehlivosti moderních technologií) ve mně vychovala absolutní konzervu. Udržuju při životě téměř technologicky historická zařízení a jsem s nimi nadmíru spokojen a nevyměním je, dokud navždy neumřou. Dokonce si sháním i historické komponenty, abych daným zařízením prodloužil život.
    24. 12. 2011 7:17 (aktualizováno)
  • Lubuntu – rozlišení monitoru po startu

    Řešil jsem se zákazníkem výchozí rozlišení monitoru a vytvořil jsem vlastní řešení, které se možná někomu bude hodit (+něco navíc). Problém byl, že si všechno zákazník dělá sám a já ho jen „vedu“ na dálku přes Skype (na druhém kompu), takže to nesmí být nic složitého. Instalovalo se na dálku Lubuntu 10.04, nesměl se formátovat disk, přitom se provedla čistá instalace (odstranění systémových adresářů bylo automatické) a zachovaly se soubory v domovském adresáři.