Témata označená nálepkou Operační systémy

  • Linux v podání HP

    Novinka od Hewlett Packard – HP Mini 1000 Mi Edition – podle mě ukazuje cestu správným směrem v návrhu uživatelského rozhraní. HP uvedlo na trh netbook s předinstalovaným Linuxem. Pod povrchem je to distribuce Ubuntu 8.04. Vzhledem a jednoduchostí však připomíná spíše ovládání televize či jiné spotřební elektroniky. Tohle je přesně to, co Linuxu chybí: profesionální návrh uživatelského rozhraní.
  • Linux blíže průměrnému uživateli

    Už je to poměrně dlouho co jsem napsal první verzi textu, která měla nabídnout běžným uživatelům Linux. Nyní jsem bohatší o nějakou statistiku schopností pár uživatelů a stvořil jsem jednodušší verzi. Soustředil jsem se hlavně na text a screenshoty. První verze se spoustou textu a PDF formulářem byla sice pěkná, ale nikdo tomu nerozuměl. Čtenářům roota to možná přijde jednoduché, ale zkušenost je špatná. Výsledek je ten, že nikdo nechápe, co to nabízím, dokud to neuvidí.
    7. 1. 2009 17:48 (aktualizováno)
  • Virtualizace v praxi (MSI PR200X)

    Předem se omlouvám, účelem  tohoto blogu není přesný návod „jak na to“ spíš je to zajímavá zkušenost a mírné překvapení nad zajímavým výsledkem. Takže je to spíš příspěvek ve stylu alla Krčmář  (nic proti panu Krčmářovi, jeho články sem bezesporu patří, ale nejsou koncipovány jako odborné spíš jako publicistické :))
  • Dva smolné dny

    Abstrakt Když se nedaří, tak pořádně. Aneb příspěvek o vypalování CD, o modemech, napájecích adaptérech a jiných neduzích. Nepříjemnost první Je to několik dní, co vyšel CentOS 5.2. Na tuhle distribuci jsem byl zvědavý a tak jsem se ji rozhodl vyzkoušet, konkrétně na notebooku. Stáhl jsem instalační obrazy a posléze se pustil do samotné instalace…
    27. 7. 2011 23:56 (aktualizováno)
  • Výkonové porovnání

    Abstrakt Hrubé porovnání výkonu poměřované rychlostí vykonání programu v pythonu pod Debianem Lenny (32 i 64-bit) a Fedorou 8 a 9 (32-bit). Stručné přiblížení V minulém příspěvku jsem se předsevzal, že budu „ostatní distribuce sledovat minimálně o něco pozorněji než tomu bylo předtím“. Už dříve jsem trochu experimentoval s Debianem (nejpřesnější by bylo říci, že s ním průběžně experimentuji), takže byl také první volbou, kde jsem se rozhodl zjistit současný stav věcí (mluvím o větvi testing)…
    27. 7. 2011 23:56 (aktualizováno)
  • Nejen první dojmy z Fedory 9

    Abstrakt První dojmy a zkušenosti z reálného nasazení Fedory 9 „Sulphur“ a také trochu zamyšlení nad filosofií a dalších věcí okolo Fedory samotné. Úvodní slovo Přiznám se, že z blížícího se příchodu Fedory 9 jsem měl trochu obavy. O Fedoře se někdy s nadsázkou říká, že její uživatelé jsou betatestery Red Hat Enterprise Linuxu. I přes nevážný tón takových slov, to, že Fedora v každé nové verzi přichází s poměrmě velkým množstvím inovací (a to často jako první) je fakt…
    27. 7. 2011 23:55 (aktualizováno)
  • MS+BSA - strach alebo reklama?

    Včera som narazil na článok zive.sk „Na Slovensku je nelegálna necelá polovica softvéru“ a dnes pre zmenu na zive.cz „V českých počítačích je 39 procent kradeného softwaru“ V diskusii na zive.sk pod daným článkom som našiel aj takýto príspevok: Metodika yanick | 14. 05. 2008 12:38 Na DSL.sk prispevok v diskusii od Jan Kundera upozornuje na metodiku BSA
    16. 5. 2008 7:13 (aktualizováno)
  • Čosi nie je dobre...

    Ja len znova malé konštatovanie. Prvotné info: Notebook Acer TravelMate 8000 (Certino, Ati Radeon Mobility). Pokus 1 Ako každý iní Linux zvedavec som hneď stiahol Mandrivu 2008.1 a poďho ju naládovať do môjho booka (každé distro prejde testom na booku :) ). Zvolil som pri inštalácií Gnome a dokončil pekne inštaláciu. Po reštarte a nalogovaní som sa už k desktopu nedostal…
  • Instalace Ubuntu 7.10 Gutsy Gibbon

    Byl jsem přinucený provést zcela novou instalaci Ubuntu 7.10 Gutsy Gibbon na můj notebook Asus X51R. Celá instalace, včetně poinstalačních procedur (aktualizace, nové aplikace a hry, nastavení ap.) mi zabrala celkem 4,5 hodin. Pro někoho může být tento návod, krok po kroku, přínosným a pomůže i začátečníkům s dalším nastavením systému.
    31. 10. 2012 12:07 (aktualizováno)
  • Optimální délka vývojového cyklu

    Abstrakt Motivem tohoto příspěvku není nic víc ani nic míň, než se dozvědět, jaký v tomto směru panuje obecný názor a také jak tato problematika může ovlivnit uživatele přecházejcího na GNU/Linux. Krátké zamyšlení Významná část distribucí vydává své stable verze zhruba v půlročních rozestupech, i když samozřejmě existují velké výjimky, jíž je např. Debian…
    27. 7. 2011 23:53 (aktualizováno)