Začalo to sháněním odlehčené linuxové distribuce na vpravdě historický stroj…
Sháněl jsem minimalistickou, ale přesto aktuální distribuci, která by byla pohodlným desktopem. Na desktopu jsem jako svůj jediný a hlavní systém měl OpenSUSE. Kvůli provozování online poradny jsem zjistil, že jestli někdo chce radit s Linuxem, tak chce poradit většinou s nějakou variantou Ubuntu. Dřív jsem tu na Ubuntu „nadával“ z „ideologických“ důvodů, ale Lubuntu mě nadchlo svou jednoduchostí. (Na klasické Ubuntu s Gnome jsem nikdy na chuť stejnak nepřišel).
Hlavním kritériem byl nedostatek RAM. Lubuntu po startu zabírá v paměti zhruba 100MB a něco je potřeba na aplikace. Volba byla taky ovlivněna tím, že jsem chtěl mít k dispozici maximální množství softwaru a mít k dispozici celou softwarovou základnu hotových balíčků… v tomto případě je to jednoznačná volba na kompatibilitu s Ubuntu.
Po úspěšné instalaci na starý desktop, jsem zkusil instalaci k manželce na notebook, kde jsem se snažil o to, aby ten notebook trochu ožil co se týká rychlosti. Manželka je dodnes nadšená, že má jednoduchý systém, ve kterém se kompletně vyzná a je přehledný.
Svůj pracovní desktop jsem nechal nakonec, i když jsem zpočátku vůbec netušil, že přejdu z OpenSUSE na Lubuntu. Ale stalo se. Zalíbila se mi ta jednoduchost a rychlost. Kupodivu i když jsem se nevzdal Kmailu z KDE, tak jsem nadšený, že ten samý software může být na stejném hardware výrazně svižnější, když se nepoužívají omalovánky z KDE, ale je použit jiný manažer – v tomto případě defaultní Openbox.
Základní vzhled je rozložením podobný jako kdysi byly Windows 98. Pro běžné nezkušené uživatele je tohle rozložení ideální a přehledné už od první chvíle.
Použil jsem verzi 10.04 LTS, která po instalaci vypadá zhruba tak jak je na fotce. Dělat více fotek nemá smysl, aplikace jsou všude stejné. Instalace nových věcí přes Synaptic PM… ale tohle všechno už znáte z jiných verzí Ubuntu.
Jedinou postřehnutelnou nevýhodou je 2D ovladač ve spolupráci s Flashem při přehrávání videa – jde přehrávat pouze jako součást webové stránky a nelze roztáhnout přes celou obrazovku – jednoduše „to nestíhá“. Ale to je spíš problém Flashe na Linuxu obecně. Jinak přehrávání MPEG4 videa přes celou obrazovku ve VLC je zcela bez problémů.
Já od desktopového systému moc nevyžaduju, někdo třeba vyžaduje víc. Mě ale zajímají jednotlivé aplikace, které chci používat… a hlavně: aby mě systém ničím neobtěžoval a nezpomaloval celé PC a nejlépe, abych o něm vůbec nevěděl, protože mě vlastně vůbec nezajímá, co je vespod… chci používat aplikace.
Naprosto souhlasím. LXDE jsem používal na Ubuntu před více jak 2ma lety. Tehdy jsem ve fóru uživatelů Ubuntu tuto kombinaci i doporučil jako typ ke zrychlení systému - Lubuntu jako distribuce ještě neexistovalo. Byl jsem rovněž nadšený "odbržděným" systémem s rychlou odezvou. Protože s každou další verzí Ubuntu docházelo opět ke zpomalení systému, nainstaloval jsem Archlinux. Zjistil jsem, že stejně rychle (na tomtéž hardwaru spíše rychleji :-D) může běhat i Gnome, o dalších desktopových prostředích nemluvě. Vzhledem k tomu, že chci, aby mě systém ničím neobtěžoval a nezpomaloval celé PC, zkrátka abych o něm taky nevěděl, už jsem u Archlinuxu zůstal. Tuto cestu mohu opět doporučit jako logický vývoj při zrychlování systému :-). Ještě bych rád napsal, že ideologické důvody ke změně jsem neměl - Ubuntu jsem byl věrný od Wartyho, ale bohužel se z něho během let stal docela nenasytný bumbrlík, na který mi přestal stačit počítač.
Tak LXDE jsem zkoušel (i když ne zrovna Lubuntu) a odradila mě od něj jediná věc - nedá se v něm nastavit rozvržení klávesnice (narozdíl od KDE/GNOME/Xfce). Nevíte někdo jestli je na to např. nějaký univerzální program apod. ? (šachovat s kofiguračními soubory Xorg, PolicyKitu, HALu a dalších fakt nehodlám)
@2 - strávil som jeden celý víkend nad hľadaním prepínača klávesnice, teda niečo grafické, čo by fungovalo ako applet v paneli - bez úspechu...
Jediné, čo sa mi podarilo, bolo nastaviť prepínanie cez klávesovú skratku; tuším to bolo cez xkeyboard, ale už si to poriadne nepamätám...
Ináč ale súhlasím s autorom článku - Lubuntu som nainštaloval na starý počítač a funguje to relatívne rýchlo a určite je to veľmi prehľadné a jednoduché (testované na rodičoch v dôchodcovskom veku a neskrývaným odporom k počítačom:)
@2 fbxkb. Myslim, ze som to nasiel aj na oficialnom Wiki. Ficim tak uz 2 roky. Pre azijske jazyky postaci SCIM.
Lubuntu po startu zabera zhruba 100MB? No neviem, nedavno som ho instaloval do vbox-u a XFCE Task manager hlasil, ze system papa nieco malo cez 50 MB. Nehovoriac o tom, ze LXDE na ArchLinuxe je ako pierko.
ps: mám lubuntu na:
cat /proc/cpuinfo
processor : 0
vendor_id : GenuineIntel
cpu family : 6
model : 8
model name : Pentium III (Coppermine)
stepping : 6
cpu MHz : 997.653
cache size : 256 KB
free
total used free shared buffers cached
Mem: 507984 393444 114540 0 14416 272260
-/+ buffers/cache: 106768 401216
Swap: 999992 108 999884
[12] zkoušel jsem Lubuntu na Celeron 466, 256MB RAM a pro čtení webu je vcelku v pohodě, když se vypne reklama (používám Chromium prohlížeč)... i Flash na youtube, když se dá do samostatného okna, tak jde plynule přehrát... horší sestavu na aktuální systém si nedokážu představit
Ja pouzivam Lubuntu asi 14 dni na ntb s celkem slusnou konf: 2x1.83Ghz, 1GB a nemuzu si stezovat krom:
1) prvni s cim sem bojoval, byl sporic.. nebylo mozne ho korektne nastavit (blankscreen nefungoval, dpms taky ne, vzdycky se zapnul nejakej default), tak sel: aptitude purge xscreensaver (po te mi zacal fungovat blankscreen coz mi vyhovuje milion krat vic, nez nejaky padajici vlocky)
2) stava se mi, ze lxpanel spatne vykresluje miniatury oken v nahledu ploch - jednou za cas ho musim rucne restartovat - jestli nevydaj nejakej update, tak to zacnu resit :(
3) chybi obyc. manazer bezdr. siti.. musi se doinstalovat tez rucne
4) obcas zamrzne Firefox - ale to neni chyba FF, ale spise adobe flash playeru - dela mi to totiz i na jinem ntb asi pul roku.
5) nevim proc, ale nemam rad console-kit-daemona... po instalaci proste sel taky do ksa. Az ho budu potrebovat, tak si ho doinstaluju zpet.
Jinak system byl instalovan z CD ubuntu server = jen zaklad a pak se doinstaloval balik lubuntu-desktop.
Jeste vam muzu zmerit cas bootu, pokud budete mit zajem.
Přečteno 27 976×
Přečteno 19 118×
Přečteno 16 821×
Přečteno 14 852×
Přečteno 14 815×