Řešil jsem se zákazníkem výchozí rozlišení monitoru a vytvořil jsem vlastní řešení, které se možná někomu bude hodit (+něco navíc).
Problém byl, že si všechno zákazník dělá sám a já ho jen „vedu“ na dálku přes Skype (na druhém kompu), takže to nesmí být nic složitého. Instalovalo se na dálku Lubuntu 10.04, nesměl se formátovat disk, přitom se provedla čistá instalace (odstranění systémových adresářů bylo automatické) a zachovaly se soubory v domovském adresáři.
Rozlišení monitoru se systém snaží nastavit na maximální a to je problém. U LCD jsem se s tímhle problémem nesetkal, ale u CRT je to typické. Nastaví se většinou příliš vysoké rozlišení a písmo a ovládací prvky jsou přiliš malé.
Řešení rozlišení monitoru
Stačí vytvořit textový soubor „Rozliseni.desktop“ v aplikaci Leafpad s tímto obsahem:
[Desktop Entry]
Name=Rozliseni
Comment=Rozliseni
Exec=/usr/bin/xrandr –output default –mode 1024×768 –rate 60
Terminal=0
Type=Application
Rozlišení 1024×768 je jasné a rate 60 je frekvence. Obojí by mělo odpovídat některé volbě, která byla automaticky nadetekována a je nabízena v nabídce „Volby / Monitor settings“. Přípona .desktop se v systému nezobrazuje a také se soubor korektně zobrazí v nastavení Session v systému. Soubor pak stačí umístit do domovského adresáře:
/home/uzivatel/.config/autostart
Jediné co musí uživatel udělat, je zaškrtnutí zobrazení skrytých souborů, aby se dostal do adresáře .config a vytvořit adresář „autostart“. Není potřeba práv superuživatele v systému a tohle řešení si zvládne udělat uživatel sám klikáním myší a použitím Ctrl+C a Ctrl+V.
Chromium a AdBlock
Verze prohlížeče Chromium v Lubuntu 10.04 ještě běží na 128–256MB RAM, ale po online aktualizaci na aktuální verzi (10.04.3+záplaty) už vyžaduje 512MB a víc, jinak se hroutí na nedostatek paměti a je třeba použít prohlížeč Firefox.
Pokud chcete použít AdBlock, dejte si pozor, ať nenainstalujete AdBlock Plus. Jsou to dva rozdílné kousky softwaru. AdBlock Plus je v angličtině a dostat do něj české filtry se mi nějak na první rychlý pokus vůbec nepodařilo. AdBlock je v tomto případě lepší, je v češtině a české filtry se zapnou a aktualizují automaticky, aniž by bylo třeba cokoliv provádět.
Zapnutí NumLock po startu PC
Tuhle drobnost jsem dosud neřešil, protože mi PC kolikrát běží celý den, tak jsem si ho zapínal ručně a neřešil jsem tuhle drobnost. Když to po mně zákazník chtěl tak jsem v tu chvíli nevěděl a slíbil jsem řešení později, že se ozvu sám. Řešení je jednoduché: stačí nainstalovat balíček „numlockx“ a to je všechno.
Přepínání klávesnice
Tohle jsem dosud neřešil, i když bych to potřeboval i pro sebe. Nebude to nic složitého, jen něco jako:
setxkbmap -layout „us,cz“ -option „grp:switch,grp:shifts_toggle,grp_led:scroll“
setxkbmap -layout "cz_qwerty,us" -option "grp:switch,grp:shifts_toggle,grp_led:scroll"
Chtěl bych to hodit taky do autostartu, ale ještě jsem se k tomu nedostal a hlavně nevím, jestli to bude fungovat. Je to jednoduchý řešení a nemusí se člověk hrabat do systémových souborů, což by u uživatelů vyvolalo paniku.
Na závěr…
Jinak typickým zákazníkem pro mojí poradnu není šikovný uživatel, který po mně chtěl výše uvedené věci a dokáže se řídit podle toho co mu radím (a sám se hlásí o to, aby zaplatil). Typickým zákazníkem je uživatel kradených XPéček a chce poradit s něčím, s čím si „zkušenější soused“ neporadí a chce to zadarmo. Pak je tu druhý okruh zákazníků, kteří chtějí extra speciality. Naposledy pravděpodobně si někdo z fabriky založil důvěryhodnou schránku na freemailu a chtěl připojit dvě myši do XPéček, ale tak, aby každá myš měla svůj nezávislý kurzor a obě (oba kurzory) fungovaly. Taky to existuje. Samozřejmě, že to chtěl dotyčný zadarmo a styděl se, že to jejich ajťáci ve firmě neumí – nebo to byl samotný ajťák, který to dostal za úkol :-)
[1] Spíš jde o to, abych tady nevyvěsil nějakou konfiguraci, která nepujde. Co jsem měl monitor CRT, tak uměl 70, 72, 75 a to bylo maximum pro 1024x768. Ne se všemi kartami šly všechny frekvence. Spíš pujde o to, aby si tam každý dal to, co mu nabídne "Menu / Volby.. / Monitor Settings" a pak si to poeditovat.
Numlock sa dá riešiť aj v /etc/lxdm/default.conf kde je to možné nastaviť v sekcii numlock.
A mám na lubuntu záhadu.
Tlačítko sleep mi uspí počítač, ale len keď numlock je vypnutý (v samotnom ubuntu to nerobí, tam je to jedno), netuším v čom je problém a na google som nič nenašiel.
Ak by niekto vedel poradiť...
Ale notak, to je opravdu potřeba používat tak šílený hack a navíc jej vytvářet ještě jako "ikonu" (namísto řádku v ~/.xinitrc)?
To opravdu nefunguje google --> http://wiki.lxde.org/en/LXDE:Questions#Which_tool_is_used_for_configuring_screen_resolution_in_LXDE.3F --> http://wiki.lxde.org/en/LXRandr , který to (předpokládám) ukládá do nějaké databáze LXDE?
Na přepínání klávesnice samotné LXDE opravdu asi nic nemá a vložení řádku do ~/.xinitrc může být z dlouhodobého hlediska lepší, než použití xorg.conf přímo (obzvlášť, pokud se často reinstaluje systém). Podoba samotného řádku ale bude v obou případech prakticky totožná.
[6] Zkuste si to přečíst znova. Lxrandr v LXDE je jednoduchý klikátko, něco jako grandr, přesně k tomuto účelu. (Pokud "udělat si sám" není myšleno doslova.)
To přepínání klávesnice v autostartu je dobré a funkční řešení, používal jsem to roky. I když teď už to v autostartu nemám, tak si nejsem jistý -options parametry. "Objevil" jsem kouzlo pravého altu ;) Jen co si vzpomínám, je potřeba dodržet pořadí ALT a potom teprve mačkat SHIFT.
Vážně stačí pro zapnutí numlock po startu nainstalovat numlockx? Je to jen program, co to umí zapnout a asi se musí přidat do nějakého startovacího scriptu, ne? Mně např. v KDE4 rozčiluje, že nejde nastavit numlock pro přihlašovací dialog (když máte v heslu čísla) a musím to dělat tak, že do Xsetup dám:
if [ -x /usr/bin/numlockx ]; then
/usr/bin/numlockx on
fi
a v lightdm (Ubuntu 11.10) se zase do /etc/lightdm/lightdm.conf musí dát
greeter-setup-script=/usr/bin/numlockx on
Přečteno 27 974×
Přečteno 19 117×
Přečteno 16 820×
Přečteno 14 851×
Přečteno 14 813×