Blogy

  • Telefonika a IPv6

    Před týdnem jsem zažádal Telefoniku O2 o přidělení IPv6 prefixu. Nejdřív jsem teda musel operátorce vysvětlit, co to je IPv6 prefix, a pak mě to stálo ještě dva další telefonáty na infolinku, nicméně ipv6-test.com už ukazuje, že jsem přes IPv6 spojen. Navzdory očekávání jsem ale mírně zmaten. Nebo možná hodně zmaten. Očekával jsem totiž, že ve světě IPv6 jsou všechny adresy veřejné. Očekával jsem, že se na moji ‚veřejnou‘ IPv6 zvenku dopingám. Nikoli však…
    16. 7. 2012 21:24
  • Odklánění DNS provozu jako bonus

    Mé stávající domácí připojení se nějak pokazilo a poslední měsíc jsem byl zcela odkázán na U:fonův hobby Internet. Což není tak špatné, jak to zní, ale začal jsem se poohlížet po řešení trvalejšího charakteru. Narazil jsem na nabídku společnosti InternetHome, s. r. o. vlastněné Telefónicou, nabízející v mém okolí bezdrátové připojení na bázi 5 GHz Wi-Fi. Nabízený tarif 5 Mbps za 350 Kč měsíčně mě zaujal, na domácí linku s občasným provozem to dostačuje.
    15. 7. 2012 19:11 (aktualizováno)
  • Jak zakázat explicitní fsync (v Ubuntu)

    Sync, fsync, fdatasync, díváte se na jednu trojici z mnoha zel, které na linuxu občas potkávám. Tyto příkazy obecně mají zaručovat programu, že všechny data která do souboru zapsal, budou fyzicky zapsána na disk. A teď by se mohlo diskutovat o tom, jestli vůbec má uživatelská aplikace (čili program běžící v userspace) právo takto přímo manipulovat s HW daného počítače…
    9. 6. 2012 23:46 (aktualizováno)
  • E-mailové služby neběží po šestce

    A je to tady, i velcí poskytovatelé obsahu přestali IPv6 ignorovat a svět pomalu začíná přecházet na Nový Internet. Na afterpárty letošního Installfestu jsme s Petrem Krčmářem přemýšleli, že bychom mohli „udělat něco s IPv6“ u příležitosti jeho světového jeho spuštění. Tak vznikl nápad na server http://www.nebezi.cz, který běží jen na protokolu IPv6.
    15. 7. 2012 19:12 (aktualizováno)
  • Náhrada chybějícího finally v C++11

    Znám dost kolegů programátorů (a internetové diskuze jsou jimi plné), kteří nelibě nesou neexistence klíčového slova finally v bloku try-catch. Blok uvozený klíčovým slovem finally se provadí vždy, bez ohledu, zda blok try skončil nebo neskončil výjimkou. Takový blok najdeme v Javě a hodně se využívá.
    6. 9. 2012 8:11 (aktualizováno)
  • Počítač jako pouhý terminál k internetu

    Ať se nám to líbí nebo ne, většina uživatelů dnes počítač používá jako přístupové zařízení k internetu. Od komplikovaného a všemocného stroje jsme se tak dostali na úroveň ledničky nebo DVD přehrávače. Ale je to špatně? Když Apple představil iPad, mnozí se tomuto omezenému zařízení smáli. Vždyť to nic neumí, nemá to tohle, tamto a pořádně se s tím nedá dělat většina normálních počítačových věcí. Když Google představil svůj koncept Chromebook, dopadlo to zrovna tak…
    30. 5. 2012 13:15 (aktualizováno)
  • Vodafone a moudrá horákyně (já)

    O individuálním přístupu mobilních operátorů k zákazníkům se už všude možně psalo dost a dost. I já přidám další trošku do mlýna. Zalíbil se mi Sony Ericsson Xperia Mini Pro, hlavně kvůli hardwarové klávesnici, díky níž je možné provozovat pomocí aplikace ConnectBOT téměř pohodlně SSH. U vodafonu mi ho nabízeli za plnou cenu 5300,– (na slevu na další telefon jsem měl mít nárok až za rok)…
    20. 7. 2012 12:32 (aktualizováno)
  • Procento vs. procentní bod

    Hodně lidí má zmatek v pojmech procento a procentní bod. Občas se nám stává, že nám někdo nadává za trapný novotvar. Žádá si to vysvětlení. Pod mým předchozím blogpostem o češtině někdo zmiňuje problém procentního bodu. Stejně jsem o tom chtěl psát, takže místo odpovědi do diskuse rovnou sepíšu další vysvětlující zápisek, aby bylo příště co odkazovat.
    13. 5. 2012 21:01 (aktualizováno)
  • Bezpečné uspání s šifrovaným diskem

    Oblíbil jsem si uspávání počítače, tedy režim Suspend-To-RAM. Počítač je možné vypnout i zapnout velice rychle a přitom vydrží poměrně dlouho na baterii. Jediný problém, který mě trochu trápil, je že šifrovací klíč pro oddíl /home je stále přítomen v paměti, čímž se zvyšuje riziko úspěchu případného cold-boot útoku. Dlouho jsem ten problém ignoroval, nejsem totiž velký paranoik a vím, že kdyby někdo opravdu chtěl, pravděpodobně ze mě beztak heslo vymlátí.
    11. 5. 2012 20:55 (aktualizováno)
  • Na mostě Karla stojí Jirky táta a poslouchá hudbu Plíhala

    Není to žádná novinka, ale setkávám se s tím čím dál častěji. Špatné užívání přivlastňovacích přídavných jmen. Už dlouho jsem tu nepsal nic o češtině a asi je čas zase začít. Čím dál častěji se totiž setkávám se špatným užíváním přivlastňovacích přídavných jmen. Češi se jim snaží z nejasných důvodů vyhýbat a používají místo nich nesprávné druhý pád podstatného jména.
    10. 5. 2012 15:05 (aktualizováno)