Hlavní navigace

Počítač jako pouhý terminál k internetu

30. 5. 2012 13:15 (aktualizováno) Petr Krčmář

Ať se nám to líbí nebo ne, většina uživatelů dnes počítač používá jako přístupové zařízení k internetu. Od komplikovaného a všemocného stroje jsme se tak dostali na úroveň ledničky nebo DVD přehrávače. Ale je to špatně?

Když Apple představil iPad, mnozí se tomuto omezenému zařízení smáli. Vždyť to nic neumí, nemá to tohle, tamto a pořádně se s tím nedá dělat většina normálních počítačových věcí. Když Google představil svůj koncept Chromebook, dopadlo to zrovna tak. Nemá to kartu, nemá to správce souborů, neumí to ani stříhat video. A jak na tom budu programovat, he? Ovšem přiznejme si to: dnešnímu uživateli takové „omezené“ zařízení bohatě stačí.

Nedávno mi volal jeden dobrý známý, že od firmy odkoupil starší počítač a dal si ho do garáže. Ovšem zjistil, že mu tam domácí obýváková Wi-Fi nedosáhne a ať mu to tam přijedu nějak zapojit. Přijel jsem asi za tři dny a on mi celý nešťastný říká: „Já jsem se k tomu včera natěšený posadil s kafičkem, ale po dvaceti minutách hraní karet jsem to vypnul a šel domů. Bez toho internetu to je úplně na houby!“

Lidi nepotřebují počítač, potřebují prohlížeč

Tímto svým zvoláním vlastně krásně popsal realitu dnešních dní: uživatelé používají počítač jako okno do internetu. Nezajímají je operační systémy, antiviry, disky, soubory, procesory, adresáře, menu a další nesmysly. Chtějí to zapnout a na celou obrazovku si pustit prohlížeč. Schválně někdy nakoukněte náhodně lidem přes rameno, v drtivé většině případů uvidíte prohlížeč na celou obrazovku a v něm Facebook, Seznam, Novinky nebo webmail.

Od složitých obrovských mašin jsme se dostali tam, kam jsme chtěli dojít – k počítači pro každého. S tím se samozřejmě z technologie pro vyvolené stala běžná komodita jako jsou televize, auta, ledničky a pračky. Nikoho vlastně nezajímá, co je uvnitř, chce to prostě jen velkým tlačítkem zapnout a použít. Použít k přístupu na internet, protože o ten tu běží.

Z tohoto pohledu je zbytečné smát se všem iPadům, Chromebookům, Transformerům a jiným „divným počítačům“. Je to jako by se ještě před pár desítkami let smála jedna hospodyňka druhé, že ta její automatická pračka nemá uvnitř ani vlastní pojistky. Nemá, ale koho to zajímá? Důležité je vrazit tam prádlo a jedním tlačítkem to zapnout. Jako u dnešních počítačů všech tvarů a druhů: zapnout a spustit prohlížeč. Cokoliv dalšího vás jen zdržuje od toho, co chcete – připojit se k webu.

Se svým tabletem volám se světem

Moje tchyně má Xubuntu a je jí to celkem jedno. Prostě spustí prohlížeč a je ve známém světě. I ona degradovala počítač na pouhý terminál k internetu. Bez něj by jí byl úplně k ničemu, pravděpodobně by ho ani nezapínala. Ale je to logický vývoj: komunikovat chceme všichni, dělat matematické výpočty a programovat chce jen málokdo. Proto jsme se od temných místností s monitory a vědci v pláštích přesunuli na světlo se svým tabletem, který je nám bránou do celého světa. A to je dobře.

Sdílet

 • 30. 5. 2012 13:58

  stewe (neregistrovaný) 147.251.198.---

  pekny clanok, suhlas. 95% casu mam zapnuty chrome a pidgin, aplikaciu na pozeranie pdf, vlc a netbeans. a hotovo.

 • 30. 5. 2012 14:22

  SB (neregistrovaný) 193.165.147.---

  Máte recht. Problémem je to, že je zde řeč o počítači degradovaném POUZE na „webové zařízení“. Na něm jako jednoúčelovém zařízení není nic špatného, špatné je, že se nás někdo pořád snaží přesvědčit, že všechno jde/půjde dělat přes web - nepůjde. Určití lidé provádějí určité činnosti, které vyžadují plnohodnotný počítač s OS.

 • 30. 5. 2012 14:41

  poustevnik (neregistrovaný) 199.64.72.---

  to mi připomíná, jak jsem před nějakou dobou potkal jednu známou a ona ode mě chtěla poradit, že jí "nefunguje počítač"

  pod "nefunguje počítač" jsem si okamžitě představil, že to nejde nabootovat, nebo to padá, nebo tak něco...

  jak jsem z ní postupně tahal informace, tak jsem zjistil, že ve skutečnosti "nefunguje internet" - stroj šel normálně nabootovat a pustit OS i programy, akorát byly nějaké problémy se sítí

  když jsem se jí snažil vysvětlovat rozdíl, tak jsem si uvědomil, že pro lidi jako je ona to až zas takový rozdíl není

 • 30. 5. 2012 19:14

  r4in (neregistrovaný) 80.82.150.---

  Jojo, dobrá věc, že to IT expertům dochází, protože pak můžou lépe tvořit či helpnout i normálním lidem (obojí nejde, pokud nechápete, o co takovým lidem jde a co vlastně potřebují). Třeba když Hulán píše o iPadu, jak tam nejde virtualizace a bůhví co všechno a nerozumí, proč to tolik lidí kupuje, tak se akorát pousměju a řeknu si "Šmudlo, ty vůbec nechápeš účel takových zařízení."

  BTW na Verge a Engadget jsou podrobné recenze Chrome OS 19 a nového Chromeboxu a Chromeooku. Pěkné čtení.

 • 31. 5. 2012 10:05

  pantaril (neregistrovaný) 2001:470:1f0a:----:----:----:----:----

  Je jasne, ze poptavka po jednoduchych pocitacich pro laiky bude rust s tim, jak stoupa pocet uzivatelu, kteri pocitace pouzivaji. PC se stava beznou soucasti zivota, stava se z nej spotrebni zbozi typu televize urcene hlavne pro konzumaci obsahu.

  To ale neznamena, ze by ubyvalo lidi, kteri pocitace pouzivaji k narocnejsim a slozitejsim ukonum. Tito narocnejsi uzivatele se jen postupne dostavaji do mensiny, protoze celkovy pocet uzivatelu stoupa a pribyva hlavne laiku.

  Tzn. nevidel bych tady nejaky posun ve smyslu zavrzeni pocitace jako multifunkcniho nastroje a nastup pouze tenkych klientu s prohlizecem. Spis soucasny stav vnimam jako rozsireni sortimentu pocitacu tak, aby vice reflektoval skutecne slozeni uzivatelu. Vetsina uzivatelu chce pocitac pouzivat pro konzumaci obsahu, proto vetsina zarizeni na trhu jsou/budou jednodusi klienti pro konzumaci obsahu. Klasicke PC schopne provozovat sirokou skalu programu pro praci ale rozhodne nikam nemizi.

 • 31. 5. 2012 10:26

  Honza (neregistrovaný) 2001:67c:2594:----:----:----:----:----

  [5] Přes web jde hrát spousta her. Já bych to ani netušil, ale můj osmiletý synek mi občas něco ukáže. Nedávno hrál třeba 3d tankovou střílečku http://tankionline.com

 • 31. 5. 2012 11:26

  radun (neregistrovaný) 88.100.129.---

  Je to tak, myslím, že se tím trochu nastevřela vrátka pro Linux: lidé si začnou sami uvědomovat, že vydržovat si doma Windows je pro ně zbytečné a drahé. Pragmatické důvody, aby na tom doma trénovali, když mají stejný systém v práci, už se pomalu stávají minulostí, protože zvyky mají už běžní uživatelé v krvi a troufnou si doma mít i něco co vybočuje. Dnes už bych se nebál doma nainstalovat rodičům linux; dřív jsem jim nechtěl plést hlavu.

 • 31. 5. 2012 13:49

  Oxymoron (neregistrovaný) 147.32.160.---

  V jedné věci se počítač od ledničky nebo DVD přece jenom liší. Počítač, díky tomu, že jeho výkonný software je uložen na přepisovatelném médiu, může žít svým vlastním životem - tím myslím, že může s okolím interagovat nezávisle na vůli majitele. Což třeba u ledničky nebo DVD ještě není tak žhavé. Uznávám, lednička se můźe rozbít a vytéct z ní voda a poškodit tak byt nebo sousedy, ale možnosti počítače jsou stále mnohem větší. Nebo aspoň já jsem zatím neviděl jakkoli jednoduché zařízení, které by komunikovalo jen na portu 80 a 443 a pouze protokolem http.

 • 31. 5. 2012 14:19

  Karel (neregistrovaný) 93.90.162.---

  [7] Ano, to je ten problém s "normálním". Počet uživatelů používajících počítač stejně jako v roce 1997 se nezměnil. Možná i mírně vzrostl. Za tu dobu také přibylo obrovské množství lidí, kteří mají počítač jen na internet. Dnes je jich mnohem více než opravdových uživatelů PC. Potud je to konstantování a nemám s tím problém. Problém mám ve chvíli, kdy někdo začne jít cestou většiny a začne mě, coby uživatele PC, posílat do odpadkového koše. S tím, že kdo by si dneska chtěl po večerech kreslit? Kdo by chtěl hrát Crysis nebo Diablo III? Kdo by si ještě dneska chtěl hrát s něčím jako je Arduino nebo obecně něco bastlit? Eagle patří do historie a normální člověk už nic takového nepotřebuje. No prostě nejsem normální, beru to. Ale proč mi někdo chce brát moje PC? Zvykám si, že cena PC pozvolna roste a sehnat nadupaný počítač je stále dražší, ačkoliv netbooky zlevňují a zlevňují. Zvykám si, že mi sebrali MS Outlook a nutí mě používat webovou verzi Google Mailu, která ani neumí zobrazit čas doručení emailu nebo maily řadit podle čehokoliv jiného než právě čas přijetí (řazení podle neviditelného údaje!) A uložit si email? Kdo by si proboha ve 21. století ještě potřeboval ukládat emaily, že? No, Karel jo.

  Takže osobně nevidím žádný trend, kdy by se využití PC přesouvalo k pouhému brouzdání internetu. Z PC se nestává komodita typu pračky a televize. Já zde však vidím rychle rostoucí trh úplně jiných zařízení, které od samého svého počátku mají povahu komodity. Stejně jako VHS nebylo evolucí televize, ani tablety nejsou evolucí PC. Je to zcela jiné zařízení s jiným účelem, jinou cílovou skupinou a jinými kvalitativními požadavky. Také mám maminku co používá notebook jen k brouzdání po internetu. Ale one nezačala používat svůj notebook jinak, ona prostě žádný neměla. Koupila si ho až a jen právě pro brouzdání po internetu. Tím, že to udělala, běžných uživatelů PC neubylo. Jen přibyl další "jen k brouzdání na internetu".

 • 31. 5. 2012 15:48

  Franta (neregistrovaný) 2001:15c0:66ef:----:----:----:----:----

  Ad „A to je dobře“ – bohužel je ale tento trend doprovázen i tím, že aplikace uživatelům nepatří (často jim nepatří ani data) a uživatelé jsou závislí na proprietárních službách a stávají se jejich otroky. S uživateli se navíc dnes nakládá jako s jakousi komoditou, materiálem – dají se nakoupit (v rámci akvizice firmy, která je v minulosti nashromáždila).

  Kdesi v daleké budoucnosti je ten ideální „cloud“, který funguje podobně jako elektrická síť nebo vodovod – uživatel si může svobodně používat aplikaci a zpracovávat s ní svoje data, podobně jako si třeba může připojit k síti svoji rychlovarnou konvici a vodu si nalévat do svého hrnku dle svého výběru a dodavatel vody/elektřiny/… mu do toho nekecá a neomezuje ho.

  Ale zatím tam nejsme a není jisté, jestli kdy budeme, takže bych nad tím přesunem všeho na web tolik nejásal.

 • 31. 5. 2012 16:36

  smoofy (neregistrovaný) 178.167.148.---

  At tak ci onak, pouzitelnost cloudu a webovych sluzeb je primo umerna dostupnosti internetoveho pripojeni a vzhledem k jeho masivnimu rozsireni a zlevneni v poslednich letech se logicky zacali vyuzivat jeho moznosti pro masy a bezne neIT lidi. Je to podobne, jako kdyz sportovni klub pronajima sve hriste pro nesportovni akce nebo velke firmy pronajimaji sve skladove prostory etc. Je to o uspornem vyuzivani zdroju a prostredku. Kdyz si budu chtit zahrat kulecnik jadnou za cas, staci mi si tago pujcit, budu li ho hrat casteji na vyssi urovni, poridim si svoje idealne na miru. Ona ta analogie s bilou technikou je v celku jasna a hodne odrazi mentalitu lidi. V cechach ma vetsina rodin pracku svou, v americe jeste mnohde vyuzivaji verejne nebo domovni pradelny, protoze pracka by jim zrejme doma zabirala misto a tak casto ji asi nepotrebuji. Stejne tak si muzu zajit do internetove kavarny ocekovat email, ale je pohodlnejsi, pri dnesnich cenach si priplatit par kacek a koupit si lepsi telefon, ktery mi tuto moznost rovnez poskytne kdykoliv a kdekoliv s pripojenim pripadne signalem. Nemusim si prece hned porizovat fotbalovej klub kdyz si chci zahrat fotbal a na druhou stranu nebudu jezdit taxikem, jsem-li profesionalni ridic.

 • 31. 5. 2012 21:10

  lempl (neregistrovaný) 64.20.45.---

  trocha podobna myslienka ma uz dlhsie napada , a pokusam sa prist na to ci to je dobre alebo nie , a aky to bude mat vplyv na buducnost

  ak si to zoberem od zaciatku (a podla toho co si myslim ze viem) , tak v 70tych rokoch boli velke servrove pocitace ktore mali neaky vykon (v dnesnom meritku mozno zanedbatelny, ale na tu dobu obrovsky)
  uzivatelia ak chceli vykonavat neaky ukon ci pouzivat neaku aplikaciu , museli sa pripajat cez tenkych klientov, co boli v podstate len predlzene konektory na monitor a klavesnicu a ich vypocetny vykon bol maly az ziadny , tiez bolo nutne si "zarezervovat" svoj vypocetny cas

  casom sa vykon zvacsoval , procesori a technologia zmensovala , ceny technologii klesali a tak sa dostal vykon porovnatelny s tym v prvych velkych mainframoch do osobnych pocitacov a workstationov , velke servre boli sice vykonnejsie ale uz ich nebolo treba na beznejsie ukony
  takze presun vykonu od servra blizsie k uzivatelovi kde uz aplikacie boli u uzivatela a na mainframoch sa drzali iba databazy

  teraz mame este vykonnejsie technologie no vsetko vracia k zakladu , kde je vacsina na vzdialenych servroch a u uzivatela nie je (skoro) nic
  je tu PaaS , IaaS , SaaS a v podstate sa vykon na pocitaci/klientovi nemusi vyuzivat pretoze je vsetko v cloude

  potrebujeme teda vykonne pocitace/klientov ?
  dnesne tenke klienty (alebo aj ARM zariadenia) maju dost vysoky vykon na bezne ukony no aj napriek tomu sa vacsina veci dava (ci planuje davat) do cloudu , bude sa dat tento vykon u klienta neakym sposobom vyuzit ?
  alebo degraduje sa to na pripojovacie zariadenie s displayom klavesnicou a mysou ?
  pripadne to bude len ako docasne ulozisko ci medzipamat pre data na servroch ?

  kam smeruje vyvoj ?

 • 1. 6. 2012 13:45

  K (neregistrovaný) 89.250.103.---

  Nic se panove nemeni, jenom se to vraci do stadia jake bylo pred 10-15lety, tj. PC bude pouzivat opet clovek ktery to potrebuje, vetsiona se vrati k hrackam ktere jim staci. Pro nas uzvatele to dava jednu vyhodu, kterou jsme tehda nemeli a to ze ruzne blbinky(ktere jdou vyuzit i jinak nez myslel vyrobce) maji standartni konektory(neni potreb akupovat do ISA slotu specialni karty apod.), davaji API abychom to mohl odvladat i necim jinym nez tim co doda vyrobce(kdyz neda vyrobce komunita doda za nej).

  Takze ja bych to zle nevidel. I pro uzivatele PC zacne nova doba(rozumej jina). Spatne by spise bylo proti tomu bojovat, musime si vtom spise najit nove prilezitosti...

 • 1. 6. 2012 18:08

  Uzivatel (neregistrovaný) 31.30.5.---

  Tak s tím rozhodně nesouhlasím. Většina PC se používá na internetování a vykecávání a videotelefonování, stahování, sledování a skladování filmů, stahování, sledování a skladování písniček, skladování, prohlížení a mírná úprava fotek, občas na editaci videa z dovolené, sem tam něco na psaní a tisknutí ve Wordu nebo OpenOffice. Proto iPad a Chomebook v tomto ohledu musejí selhat a lidé zůstávají u konceptu notebooku/net­booku/ultrabo­oku.
  Existence zařízení výlučně na prohlížení internetu jako Chromebook je samozřejmě možná, ale jako doplněk třeba k netbooku, například když si chci číst v posteli.
  Argument že lepší polovička jenom internetuje je krásný, ale potvrzuje výše uvedenou myšlenku, že je to doplněk k jinému počítači v domácnosti.

 • 1. 6. 2012 22:38

  kolemjdoucí (neregistrovaný) 90.176.181.---

  Zákazník volá, nejde nám počítač.
  9 z 10 případů - nefunguje jim pouze internet :-)

 • 2. 6. 2012 11:32

  radun (neregistrovaný) 88.100.129.---

  Myslím, že s tím stahováním písniček a videa to není tak horké. Je věková skupina, která vždy bude stahovat jako o život, ale spousta lidí (převážně starších) to nedělá. Navíc, když má člověk jistotu, že to najde na té či oné adrese, tak proč by si to měl ukládat. Argument typu, co kdyby tam nebyl internet už dneska taky padá, a kdyby přece, tak to pořeší externí disk. Střih videa nebo složitější úpravy fotek budou vždycky vyžadovat lepší počítač, stejně tak jako programy pro kreslení, modelování, simulování, publikování aj. -- tak daleko zatím ještě nejsme a navíc tyhle věci se často dělají pro business, práci -- prostě pro obživu -- a tam se přecejenom nějakej "cloud" moc nenosí třeba z důvodu bezpečnosti a tím potažmo ušlého zisku nebo-li rozkutálených penízků, či dokonce aby se nepřišlo na kdejakou špatnost, či nešvar co se ve firmě usadil aj. :).

  Na trhu jde o "main stream" a ten si dnes vystačí z 90% s tím, co je na internetu. Jasně že má kdekdo doma ještě nějaké starší či novější PC nebo notebook, ale nakonec sám pozná, že ho zapíná kvůli něčemu jinému než právě internetu jen jednou za uherák (což se netýká nás co chodíme na www.root.cz pro inspirace jak se pohrabat v systému); a když ho jednou po dlouhé době zapne, tak zjistí, že programy na něm už jsou zastaralé a s novým foťákem už mu to stejně neběhá aj. A pak raději ten zestárlej krám nacpe do velké polské tašky a odnese do sběru. Tak, jak to měla v plánu udělat moje pí. učitelka s počítačem, který jsem včas zachránil a právě na něm píšu a mám na něm svůj oblíbený arch s Xfce. Takhle nějak -- jako pí učitelka -- se podle mého selského rozumu chová dnešní uživatel; tedy pokud nemá linux, kde mu stačí spustit update, aby měl vše aktuální ;). Pak tenhle uživatel jde a koupí si podle letáku něco za přijatelnou cenu. Ano, moje angličtinářka si koupila notebook, protože potřebuje psát ve Wordu, ale nejsou v zemi české jen lidé, co se živí hlavou a potřebují klávesnici a MS Word. Jsou tu také ti, co chtějí po práci "chodit" na internet a psát na facebook.

  Co se mne týče iPad si nikdy nekoupím. Jakmile se na tom nedá normálně psát, tak to nemá u mne šanci: už tři roky si na cesty beru puze mini noťas lenovo s10e s SSD diskem a archem a je to přesně ten kompromis, který mi pro mobilní zařízení vyhovuje. Díky za článek k zamyšlení nad něčím méně komplexním než procentní bod :).

 • 2. 6. 2012 23:18

  pedro (neregistrovaný) 78.80.195.---

  S timhle pohledem nesouhlasim - pocitac mate v mobilu, v aute, na stole, v te pracce a nevim kde jeste a take v tom tabletu, ze ktereho se jenom pripojujete na internet. To, ze jste si koupil pocitac ve vsech techto zarizenich znamena jedinou vec: pocitace jsou natolik levne, ze si vyrobce mohl dovolit je do vsech techto zarizeni integrovat. Nijak to nedegraduje koncept pocitace jako viceuceloveho zarizeni, ktera stale plati. Co neplati je predstava nekdy z poloviny 90. let, ze jedina desktopova stanice bude vykonavat radu funkci pro tu kterou domacnost/kan­celar/jinou jednotku. Kdo vi, ale kdyby se cena za pocitacovy vykon vyvijela jinak, mozna by se tahle predstava splnila.

 • 8. 6. 2012 23:46

  Tomáš Nový (neregistrovaný) 213.226.211.---

  Ano, tento trend je tu už dobrých 5 let. Nic nového. Možná bych jen dodal, že kromě softwarové minimalizace dochází i k hardwarové minimalizaci. Výpočty běží na serverech a na klient se posílají už jen výsledky.