Témata označená nálepkou věda

  • Tweetie: Vysoké daně nejen pro IT

    Patnáctý den v měsíci je pro mnoho zaměstnanců den výplaty. Podíval sem se tedy, kolik bere takový typický IT pracovník. Podle tabulek si řekne zhruba o 40 000 Kč hrubé mzdy. Jaká je skutečnost? Superhrubá mzda: 53 600 Kč Plat (čistý)                29 630 Kč Stát mu vezme:      23 970 kč, tj 44,7% mzdy
    15. 4. 2010 23:02
  • iPad MP4 placka v obchodech

    Na Velký pátek, Velikonoční svátek vydal Apple Inc. svůj iPad. Jedná se o MP4 přehrávač podobný telefonu iPhone s větším displejem, v poněkud zastaralejším formátu 4:3. O tomto přístroji sem již psal velmi rozsáhlou a velmi objektivní recenzi. V souladu s mou recenzí si i ostatní recenzenti  všímají neexistence Rich Web Internetových technologií. Chybí Flash, chybí Silverlight. Jak sem psal již v recenzi, toto Vám bude vadit u nějakých 10% webů…
    5. 4. 2010 19:38 (aktualizováno)
  • Celestia - za hranicemi sluneční soustavy

    S novou verzí systému WordPress přichází nový článek ze seriálu o software Celestia. Dnes se podíváme za hranice sluneční soustavy a budeme k software velmi kritičtí. Svět za hranicemi sluneční soustavy je velice rozsáhlý a je velmi málo probádán. Nejvzdálenější člověkem vytvořený objekt je 822 kg vážící sonda Voyager 1 , která v současné době studuje tzv. helioplášť , měří sluneční vítr a výplň mezihvězdného prostoru…
    6. 3. 2010 20:20
  • Celestia - sluneční soustava

    Po drobné odmlce způsobené analýzou možností vývojářského softwaru Delphi 2010 pro klienta se dostávám ke slibovanému pokračování o Celestii. Sluneční soustava je (bohužel) na začátku 21. století jediná hvězdná soustava, kterou relativně dobře známe. V software Celestia je velmi dobře zpracována.
    21. 2. 2010 12:47 (aktualizováno)
  • Češtinářův koutek

    Matematické hádanky na root.cz docela propaguje Petr Krčmář na svém blogu. Nemám šanci mu konkurovat, ale mám rád hrátky s češtinou, tam jsem si podstatně jistější. Abyste mohli posoudit mou osobní sbírku matematických úloh, dám do pléna první, kterou jsem úspěšně vyřešil ve 4. třídě, když jsem se snažil dostat na MatFyz základku…
  • Celestia - opensource, který vás chytne za srdce

    Jeden ze špičkových software pro astronomii, vyvíjený dokonce jako opensource se nazývá Celestia. O software Celestia napsal výborný a velmi čtivý článek již pan šéfredaktor Krčmář. Tento software je tak skvělý, že bych se rád pokusil článek rozšířit a pojmout otázku z hlediska aplikační, tedy z hlediska konkrétního použití při studiu nebo při cestování po mapě vesmíru. Pojďme se tedy podívat tam, kam se dosud nikdo nevydal.
    6. 2. 2010 21:48 (aktualizováno)
  • Vliv IT na vzdělání a humanitu

    Ve společnosti se často hovoří o vlivu informačních technologií na vzdělanost lidí a humanitu. Známé jsou projekty One Laptop Per Child (OLPC), který se snažil vyrobit relativně cenově dostupný notebook pro použití v Africe a v rozvojových zemích 3. světa. Pro chudé lidi hraje velkou roli systém založený například na Linuxu, který je dnes již velmi dobře použitelný (pro účely lidí ve 3. světě je to pravděpodobně nejlepší systém) ve velké části aplikací a hlavně – je (obvykle) zadarmo.
    3. 2. 2010 12:03 (aktualizováno)
  • Apple iPad - mediální šílenství

    Společnost Apple Inc. představila svůj multimediální tablet. Není to však typický tablet s desktopovým operačním systémem, ale se pouze s mobilním systémem iPhone/Mac OS X Mobile. Zde na serveru Root.cz napsal Adam Štrauch recenzi iPadu. Jeho článek je recenzí zkušeného vývojáře a technicky orientovaného člověka. Porovnává zde koncept zařízení a dívá se do budoucna na podobná řešení založená na bázi Linuxu. My se podíváme na jednotlivé možnosti tohoto zařízení z hlediska aplikací…
    1. 2. 2010 17:35 (aktualizováno)
  • Už zase sněží

    Právě teď u nás v Praze velmi hustě sněží. Odpoledne okolo 14. hodiny sněžilo pouze mírně, někdy po 15. hodině začalo velmi silně sněžit. Hrozí opět nárůst kalamit? Jaké je textová předpověď? Zataženo se sněžením, na východě zpočátku sněžení pouze místy. Nejvyšší teploty –3°C až +1°C. Místy se budou tvořit sněhové jazyky, od vyšších poloh závěje.
  • Roboti v akci tam, kde je nečekáte

    Mám rád sci-fi literaturu a vím, že mnoho knih tohoto druhu popisuje, jak si lidé vytvoří roboty, kteří jim pomohou. Obvykle mají podobu připomínající člověka a „předhánějí“ se v tom, jak ochránit toho či onoho člověka před jinými lidmi nebo invazí z vesmíru, případně před jinými roboty. O to víc mne překvapila realita všedního robotického výzkumu.
    23. 4. 2008 12:52 (aktualizováno)