Hlavní navigace

Vliv IT na vzdělání a humanitu

3. 2. 2010 12:03 (aktualizováno) mihun

Ve společnosti se často hovoří o vlivu informačních technologií na vzdělanost lidí a humanitu. Známé jsou projekty One Laptop Per Child (OLPC), který se snažil vyrobit relativně cenově dostupný notebook pro použití v Africe a v rozvojových zemích 3. světa. Pro chudé lidi hraje velkou roli systém založený například na Linuxu, který je dnes již velmi dobře použitelný (pro účely lidí ve 3. světě je to pravděpodobně nejlepší systém) ve velké části aplikací a hlavně – je (obvykle) zadarmo.

Jedním z nejnovějších  výdobytků naší civilizace je bezesporu internet a vynález WWW před 20ti lety. I přesto, že internet je džunglí s podivným obsahem, existuje zde obsah, který vede k lepšímu přístupu ke vzdělání. Mám na mysli elektronické knihy, encyklopedie, různé video tutoriály apod.

Internet pomáhá humanitě, izolace a sankce znamenají vítězství místních diktatur

Možnost přístupu k internetu je pozitivní všude a pomáhá k humanitě. I v zemích, kde je blokováno mnoho internetových stránek se lidé mohou virtuálně podívat za hranice své země. Tak se stávají otevřenější, tolerantnější a lepší. I to je důvod, proč by měl Google zůstat v Číně. 99,9% přístupných dat bude totiž vždy víc než nula.

Ve vyspělém světě se IT často přeceňuje

Ve vyspělém světě jsme často svědky zběsilých nákupů stále nového HW. Hodně mladých lidí soutěží, kdo bude mít o pár set MHz lepší procesor či třeba v Oblivionu o 3 fps (nepostřehnutelné) víc.  Utrácí se desítky tisíc za IT, převážně za módní notebooky. Ty nejsou z hlediska ergonomie (ohýbání zad, touchpad, kompromisní klávesnice, kompromisní HW) zrovna nejvhodnější.

Osobně sem vystudoval za použití zařízení, které zde má videorecenzi :-). Když vidím na FEL ČVUT sál 50 studentů, ve kterém je 30 notebooků, nestačím se divit. Ještě sem neviděl studenta, který by na něm pracoval a zapisoval poznámky k tématu. Otázka na zamyšlení pro rektora Havlíčka… Narozdíl od jedné sympatické, bloňďaté (a vnadé) slečny na VŠE, která pilně zapisovala do Wordu přednášku, jak správně účtovat.

Ve světě žijí lidé, kteří vydělají 30 Kč za měsíc. Nikdy nebudou mít na víc, pokud se nezačnou učit. Místo OLPC by se jim mohlo hodit toto:

P.S. Video je pro odlehčení a taky pro příznivce jisté společnosti.  Aneb jaký produkt si mám příště koupit?

Sdílet