Hlavní navigace

Celestia - opensource, který vás chytne za srdce

6. 2. 2010 21:48 (aktualizováno) mihun

Jeden ze špičkových software pro astronomii, vyvíjený dokonce jako opensource se nazývá Celestia. O software Celestia napsal výborný a velmi čtivý článek již pan šéfredaktor Krčmář. Tento software je tak skvělý, že bych se rád pokusil článek rozšířit a pojmout otázku z hlediska aplikační, tedy z hlediska konkrétního použití při studiu nebo při cestování po mapě vesmíru. Pojďme se tedy podívat tam, kam se dosud nikdo nevydal.

Celestia je multiplatformní a pracuje pod systémy Windows, Linux i Mac OS X. Pro systém Mac OS X je jiné rozhraní a chybí některé funkce. Například třídění hvězd podle vzdálenosti, jasu či počtu planet. A pokud nemáte tradičně (nastavená) dvě tlačítka, musíte si pomoci klávesami Options, případně Command(Jablko). Myslím že si užijete zábavy i tak. Připravte si alespoň 1GB RAM, při 512 MB se mi to v Xubuntu sekalo.

Jaké funkce z aplikačního hlediska nejčastěji použijete?

Ovládání polohy a pozice:

Šipky – posun a natáčení obrazu

Pravé tlačítko myši – tažením myši při stisknutém pravém tlačítku se pohybujete, vybraný objekt zůstává ve středu

Kolečko myši – přiblížení/oddálení objektu. Máte-li Macbook, můžete použít gesto dvojprst (jako když listujete článkem)

Enter – Po stisku klávesy ENTER můžete začít psát na klávesnici a zadat jméno objektu. Celestia Vám ukazuje možnosti na základě dat z vlastní databáze. Tedy ENTER Earth ENTER označí naší planetu Zemi.

C – Center Selection – vycentruje objekt, na který jste ukázali myší. Objekt se tak dostane doprostřed okna programu.

G – Go To Selection – nadsvětelnou rychlostí, alias hyperprostorem se přesunete k Vámi zadanému objektu. Quantium 40 nutné.

F – Follow – sleduje Vámi vybraný objekt

T – Track selection – výborná funkce. Výhled z následujícího zadaného objektu na tento objekt.

Solar system browser – prohlíží objekty vybrané sluneční soustavy, byly-li nalezeny v databázi. Tedy seznam planet, případě měsíců, trpasličích planet, asteroidů, komet apod.

Star Browser – seznam jednotlivých hvězd, možnost řazení podle vzdálenosti od vybraného objektu, jasu hvězdy nebo podle toho, zda byly u hvězdy nalezené objekty (planety, hnědí trpaslíci apod.)
- A tady mi chybí ještě katalogy pulsarů, quasarů, galaxií, clusterů a další – Windows verze nemá tzv. katalog objektů. V tomto jediném bodě je lepší verze Mac OS X.

Navigační funkce o kterých zde píši použijete nejčastěji.

Systém řízení času:

Celestia je výborná v tom, že umožňuje zobrazení Vámi zvolených objektů v konkrétním čase. Můžete se tedy podívat na polohu Vámi vybraného objektu vzhledem ke svému okolí v závislosti na čase. Určitou chybou je, že se nepočítá s jevy typu vývoj hvězd. Naše Slunce tak zůstává stále stejně neškodným žlutým trapslíkem. Žádné grilování čtenářů Rootu zvětšováním Slunce tedy nehrozí :-).

L – Urychli čas 10× – Lze zadávat opakovaně

K – Zpomal čas 10× – užitečné, když se přemáčknete v L-kách,

J – Obrať chod času – ano, můžeme cestovat i do minulosti

Mezerník – Zastaví čas

\ – Nastaví normální plynutí času v naší inerciální soustavě. Pozor, nevrátí se datumka zpátky

Set Time – nastavte Nový rok, datum narození a pak vše vraťte na současný čas

Jednu z posledních funkcí, které při běžném používání využijete je View Option. Jak to nastavit?

Které objekty si nechat ukazovat?

Zaškrtněte Galaxie, Kruhové hvězdokupy (Globulars),Clustery, Nebulae, Hvězdy i planety. V poli Orbity/názvy Vám doporučuji zaškrtnout oboje (tedy orbity i názvy objektů) u hvězd, planet, trpasličích planet a měsíců. Jak uvidíte, v naší soustavě získáte pěknou směsku čar. Dráhy komet, asteroidů a malých měsíců (tělesa o pár kilometrech Vám nedoporučuji zapínat) Pokud se v těch drahách nevyznáte, povypínejte si trpasličí planety. Ale nevidět 1Ceres či Pluto by byla škoda, ne?

Zapněte mraky a atmosféru a občas jí vypínejte

Položku atmosféra nebo mraky mějte zapnuté. Koukněte se na planetu Venuši a budete překvapeni, jak vypadá jinak bez mraků a s mraky.

Zapněte orbity a názvy

Zapněte Orbity a markery. Takto můžete nalézat snadno menší tělesa, např.  měsíce planet.  Doporučuji vám zapnout konstelace a jejich latinské názvy. Ať se ve vesmíru trochu vyznáte.

Informační text jedině Verbose. Informací není nikdy dost, i tak budete muset hledat na Wikipedii či na internetu či v online katalogu hvězd. Pokud stisknete pravé tlačítko myši na objektu, objeví se menu, ze kterého se stiskem Info dostanete k webové stránce s bližšími informacemi o zvoleném objektu.

Celestia samozřejmě umí mnohem víc. Bookmarky, různá dema, hledání zatmění hvězd, podsvětlení od hvězd odvrácených částí objektů. Můžete si přidávat nově nalezené planety u hvězd či pulsarů. Dokonce si můžete stáhnout či naprogramovat vlastní skripty a tak se učit astronomii. Výborné pro školství.

Na obrázku vidíte pohled z naší planety na domovské Slunce. Vidíte, že velikostně Celestia poněkud zkresluje.

Hodnocení: 95/100 - bral bych vědečtější možnosti zobrazení fyzikálních údajů. Celestia se prostě musí používat online. U Mac OS X je špatné rozhraní (90/100).

Co bude příště?

Příště se projedeme po planetách naší soustavy. Uvidíte, kam se člověk podívá v nejbližších pár desítek až set letech.

Odkazy:
[1] Krčmář Petr, Hlubiny vesmíru:Celestia, Root.cz
[2] Celestia: Home , Shatters.net

Sdílet