Matematické hádanky na root.cz docela propaguje Petr Krčmář na svém blogu. Nemám šanci mu konkurovat, ale mám rád hrátky s češtinou, tam jsem si podstatně jistější.
Abyste mohli posoudit mou osobní sbírku matematických úloh, dám do pléna první, kterou jsem úspěšně vyřešil ve 4. třídě, když jsem se snažil dostat na MatFyz základku:
Dle Wikipedie má člověk na hlavě průměrně 110 000 vlasů (konkrétněji se tam uvádí, že světlovlasí mají průměrně 140 000 vlasů, zrzaví 80 000 vlasů). V našem hlavním městě žije podle stejného zdroje 1 285 995 obyvatel. Je ale vůbec možné, že najdeme v Praze dva lidi, kteří mají „na vlas“ stejný počet vlasů?
Sami uznáte, že tato hádanka není nic moc. Proto musím zabrousit do jiných vod. K pobavení posluchačstva, které se někde nachází, když se tam nacházím i já a mám možnost posluchačstvo „uhranout“, často vykládám historku o tom, jak je důležité umět česky (všechna ta i/y či čárky) a že to někdy může být životně důležité. Poslechněte si tento příběh :
Vyděračská skupina se rozhodla, že unese nějakého politika. Celou akci plánovala dost dlouho, ale stále nemohla najít vhodnou příležitost. Protože toho stresu bylo docela dost, rozhodl se šéf bandy odjet na dovolenou (možná jel na Bahamy, do JAR nebo do Toskánska). A co čert nechtěl, členové bandy zjistili, že jejich vytipovaný politik bude vystupovat na předvolebním mítinku v jejich městě a že bude velmi dobrá příležitost uskutečnit jejich záměr. Vše uskutečnili, politika zajali a odvezli ho na smluvené místo. Pak jeden z únosců popadl mobilní telefon a napsal svému šéfovi SMS tohoto znění : „sefe, mame ho. co s nim ted?“
Odpověď přišla vzápětí : „zabit nelze nechat nazivu.“ Druhý den úkryt bandy policie vypátrala a zajala je. A navíc si policisté počkali i na šéfa, kterého zatkli hned po příletu domů, ještě na letišti.
Když už probíhal soud, obořil se šéf na toho, co mu psal SMS. Co se stalo, proč vás chytili? Proč jste nejednali dle mých instrukcí? A tu začal člen bandy vyprávět svůj příběh. Za všechno prý může šéf, který neumí pořádně česky nebo tomu nevěnoval pozornost. Když daná SMS přišla, nebyli spiklenci schopni určit, co jim vlastně šéf říká. A na další dotazy už nereagoval. Šéf se strašlivě naštval, že to není pravda, že instrukce byly jasné, tak kde je problém?
Oni si totiž nebyli jistí tím, co jim šéf vlastně říká. Ono tu zprávu šlo vykládat dvěma způsoby :
Zabít, nelze nechat naživu nebo také Zabít nelze, nechat naživu. už tedy šéfe víte, co bylo špatně?
Ano to je pech a tuhle historku jsem pojmenoval"Životně důležitá čárka" a můžete na ní vidět, že interpunkce je opravdu důležitá.
Samostatnou kapitolou je unikátní spojení logiky a češtiny. Docela rád si občas přečtu přísloví, zapsaná tzv. vědeckou češtinou. Vybavím si zejména :
Inhabitanti Kolumbaria, preparování pomocí infračervených paprsků do stavu akceptabilního pro lidský metabolismus nevládnou automatickou mobilitou pro perorální požití.
Dne 2. února vydává drobný opeřenec své typické akustické signály bez ohledu na s tím spojené nebezpečí letálního poklesu tělesné teploty.
Při nadměrném zvyšování pohybu dolních končetin ve značném časovém rozpětí za účelem dosažení naplnění sloučeninou vodíku a kyslíku křivule s držadlem dojde jednoho dne k uvolnění molekul spojujících tuto křivuli s oním držadlem, čímž se jmenovaný předmět rozdělí na dva segmenty.
A mám jich ještě víc…
Hádanka s vlasmi -> na to, aby to bolo možné by stačili dvaja obyvatelia (aj keď by to bolo nepravdepodobné).
Či je možné, aby neexistovali dvaja, ktorí majú rovnaký počet vlasov - ak to trochu preženieme, tak je možné aj to. Stačí, aby v Prahe každý človek mal iný počet vlasov a priemery "zrazíme dolu" obyvateľmi iných miest, kde budú ľudia mať vlasov hodne málo (takže ľudia v Prahe budú mať vlasov hodne a v iných miestach budú ľudia prakticky holohlaví - na jedného vlasatého Pražáka budeme potrebovať rádovo (tuším) desať holohlavých v iných mestách, čo by mohlo byť.
... no, nechci rejpat... ale asi vlastně jo, chci rejpat...
Řekl bych, že v <i>"Inhabitanti Kolumbaria, preparování pomocí infračervených paprsků do stavu akceptabilního pro lidský metabolismus nevládnou automatickou mobilitou pro perorální požití"</i> jsou dvě chyby gramatické a jedna významová, což je docela smutné od člověka, který tvrdí, že vládne češtinou.
Gramatika:
1. Ti holubi by měli být buď preparováni nebo preparovaní (-áni je v tomto případě určitě vhodnější).
2. chybí nebo naopak přebývá jedna čárka; buď oddělíte preparaci čárkami z obou stran (tj. druhá bude mezi metabolismus a nevládnou) nebo naopak odstraňte i první čárku. V tomto případě není nutná, není tam žádná vedlejší věta.
Význam:
Předpokládám, že preparace byla v tomto případě zamýšlena jako příprava, tj. pokus o převzetí z anglického prepare. Bohužel čeština tohle slovo už dávno přejala ve významu jiném (předpokládám, že přišlo z latiny nebo řečtiny). Preparace je v češtině příprava živého subjektu pro další výzkum nebo vycpání zvířete. Preparovat v kontextu jídla v češtině není obvyklé.
Jo, a jen na okraj - tu první hádanku jste taky pěkně zeslonil (to je jako zkonil, ale trochu horší).
Uprimne receno, Krcmarovy hadanky jsou lepsi ;-) Prislovi zapsane "vedeckou cestinou" nam predcitala fyzikarka na gymplu a uz tenkrat jsem se divil, jak se takova jinak chytra zenska muze smat takovym blbostem ;-) Jeden kamarad na to nakonec pouzil text od Nirvany: "I wish I was like you easily amused" ;-)
[22] A také ještě jedna povedená taškařice :
"V.I. Lenin řekl, že bude líp" se přečte jako "pátého první Lenin řekl"
A pak je taky známá ta historka o vedoucím prodejny, který byl zavřen za to, že mu v nápise "Ovoce Zelenina" zhaslo první písmeno e ve slově zelenina", z čehož vznikl nápis "Ovoce Z lenina"
a taky ta historka o sekretářce, která se uklepla, když psala na závěr dopisu tehdy hojně používaný pozdrav "Čest práci" a ve slově práci jí sjel prst o jedno písmenko vedle. Vzniklo z toho úsměvné "Čest ptáci"
a také o tom, jak se po Praze rozšířila zpráva o tom, že Lenina z Moskvy převezou alespoň chvíli do ČSSR. Šeptanda vznikla z výroku, kterým se dávala najevo úcta velikánovi, že "Lenin je věčný", což při mluveném projevu někdo pochopil, že "Lenin je v Ječný" (pro neznalé místopisu, v Praze existují rovnoběžné ulice Ječná a Žitná, v Ječné ulici jezdí tramvaje zapamatujete si to podle toho Je, tedy jezdí. V Žitné tramvaje nenajdete)
a nebo ještě tu historku o tom, proč se Divadlo Na provázku nesmělo jmenovat Husa na provázku? Nějací zlotřilci připisovali na plakátech na správné místo písmenko "k", otrlejší připisovali i čárku na písmenko...
Mimochodem teď jsem dočetl povídku od Asimova, ve které se popisuje situace, kdy měli obyvatelé Marsu rozhodnout v referendu o tom, zda povolí ostatním světům provádět na své planetě jisté akce. Odpůrci spustili kampaň a v rámci kampaně nasadili i píseň s jasným textem, který říkal něco v tom smyslu, že nikdy nepřipustí, aby Mars podlehl a celkově ta píseň měla jasný náboj.
Druhá strana přemýšlela, jak na odpůrce, ale píseň složit nedokázali. V archivu našli jednu odbojnou píseň, shodou okolností to byla francouzská hymna. Tuto píseň hráli na Marsu beze slov, francouzsky už nikdo neuměl. Ta píseň je taková veselá.
Referendum vyhráli příznivci, tedy ti, kteří říkali Ano (Yes). Když se snažili vítězové odhalit, proč vyhráli, přišli na to, že mezi lidi rozšířili písničku, která se jmenuje Marseillaise. A když si to přečetli, byl název písně "Mars say Yes!"
To jsou také malebná zákoutí češtiny (a jazyka, třeba cizího), ale to nelze považovat za hádanky :)
We do indeed have a no shoes policy.Jordan Jumpman. Guests are advised in advance to bring their slippers if they choose.I grew up in Canada where lines of shoes and slippers by the door was the norm.
Jordan Jumpman
Profesionální ajťák pracující pro korporát (narozen 1974). V soukromí však rád prosazuji svobodný software. Snažím se mít přehled o technologiích a trendech. Zastávám názor, že pokud chci něco kritizovat, musím s tím mít nějakou zkušenost. Jsem hrdý manžel, otec dvou dcer a opečovávatel kočky plemene Britská modrá krátkosrstá. Mám rád hudbu, knihy a kulturu obecně. V některých věcech však jdu proti proudu – používám Linux (konkrétně ZorinOS), svobodný software (LibreOffice, GIMP, Inkscape či Joomlu!) a jezdím v hybridním japonském autě.
Přečteno 41 678×
Přečteno 37 177×
Přečteno 32 136×
Přečteno 24 761×
Přečteno 24 174×