Hlavní navigace

Už zase sněží

17. 1. 2010 18:52 mihun

Právě teď u nás v Praze velmi hustě sněží. Odpoledne okolo 14. hodiny sněžilo pouze mírně, někdy po 15. hodině začalo velmi silně sněžit. Hrozí opět nárůst kalamit?

Jaké je textová předpověď? Zataženo se sněžením, na východě zpočátku sněžení pouze místy. Nejvyšší teploty –3°C až +1°C. Místy se budou tvořit sněhové jazyky, od vyšších poloh závěje.

Jak se tvoří předpovědi? V ČHMÚ je zpracovává superpočítač NEC SX-6A/8. Je to systém sestávající se z 8 vekrorových procesorů o výkonu 8×8 GFlopů s 64 GB sídelené RAM. Procesory jsou taktovány na 500 MHz. Používaným systémem je UNIX SUPER-UX ver.13.1. Problémem je nemožnost vždy  vekrorizovat, a proto je nutné používat kvalitní aplikační software. Ten umožňuje využití kapacity superpočítače na zhruba 40%.

Pro předpověď se používá numerický model ALADIN. Ten se používá na spolehlivou předpověď na 2 dny. Atmosférické procesy mají v mezo-beta měřítku krok 10 km. Je založen na řešení soustav rovnic spektrální metodou na omezené oblasti semi-implicitním semi-lagrangeovským schématem.

Záleží vám na lepší kvalitě předpovědí, omezení ekonomických ztrát a možnost lepší přípravy na přírodní pohromy? To umožní až ALADIN-2. Podporujete vývojáře užitečných systémů. Peníze na vědu a výzkum se společnosti násobně vrátí.

Odkazy:
[1] O numerické předpovědi počasí

[2] O modelu Aladin

[3] Výpočetní technika pro model ALADIN

[4] Přepověď počasí pro ČR a Evropu, Idnes.cz
[5] II. předkládací zpráva, návrh výdajů státního rozpočtu ČR na výzkum, vývoj a inovace  na rok 2010

Sdílet