Témata označená nálepkou WWW

  • Optimalizace metodou pokus-omyl

    Při provozování vlastního webu a sledováním ostatních webů jako návštěvník, jsem přišel na pár věcí. A v neposlední řadě, nějaký HW a SW k tomu sám musím používat, jako každý. Rychlost načítání stránky Seberychlejší přípojka k netu nic neřeší. V první až druhé sekundě se na jedno spojení nedostanete výš než na 100KB/s. Odhaduji, že to je samotným principem TCP/IP a navyšováním rychlosti pokud to linka dovolí. Pokud prohlížeč naváže celkem 10 spojení už to je 1MB/s…
    29. 4. 2013 11:47 (aktualizováno)
  • HTML tabulky na web: jiný úhel pohledu

    Tady v článku na rootu je diskuze o použití CSS a tabulek pro layout. V žádném z příspěvků jsem však nenarazil na hodnocení z hlediska rychlosti, náročnosti datového přenosu a náročnosti na zpracování na straně klienta. Tabulky už se používají mnohem déle než 10 let. Myslím si, že kód, který v prohlížečích zpracovává tabulky bude dost možná optimalizovaný pro tehdejší výpočetní výkon.
    16. 10. 2012 17:35
  • Webdesigneři, v úterý je Den modrých čepic

    Toto úterý 30. 11. proběhne v pořadí již čtvrtý mezinárodní Den Modrých Čepic – v originále Blue Beanie Day. Je to den v roce, kdy si lidé, kteří podporují webové standardy, nasazují (virtuální i skutečné) modré čepice. Proč zrovna modré čepice? Weboví weteráni wí, že asociace mezi webovými standardy a modrou čepicí tu je na počest Jeffreyho Zeldmana, který se posílení webových standardů věnoval hodně úsilí…
    29. 11. 2010 1:29 (aktualizováno)
  • Detekce indexovacího robota

    Řešil jsem nedávno detekci indexovacího robota v php přes HTTP_USER_AGENT. Bohužel to je nedostatečné. Použil jsem klíčová slova jako ‚bot‘, ‚seznam‘, ‚google‘ apod. Stále však určité procento přístupů vykazovalo špatnou detekci. Ta špatná detekce byla pouze od serverů Googlu tohoto typu: IP: 66–249–68–65
  • Nečekané vlastnosti mého spam filtru

    Kdysi jsem tu psal o smíšených pocitech programátora při prvním zkušebním spuštění svého algoritmu ve hře Kameny a sám jsem byl poražen svým algoritmem. Po pár letech využívání svého spam filtru jsem však narazil na nečekané vlastnosti tohoto filtru, které jsou daleko zajímavější, než to, že vás porazí vlastní výtvor umělé inteligence.
    7. 5. 2010 9:51
  • WebGL bude ráj pro chemiky

    Ještě před léty jsme na něco takového potřebovali plugin (a vzpomínám i na doby, kdy s ním byl problém při použití v různých prohlížečích): S WebGL nebude problém zobrazit vše, na co jsme byli zvyklí, elegantně přímo pomocí prohlížeče. Nevěříte? Podívejte se na webový 3D modul ChemDoodle. (WebGL je zatím v experimentálním stádiu, pro použití ve vašem prohlížeči postupujte dle návodu.)
    12. 2. 2010 10:27 (aktualizováno)
  • Propagační kupony Google AdWords na 1000 Kč

    Určitě nejsem sám, kdo v nedávné době obdržel propagační kupon od Google v hodnotě 1000 Kč. A já říkám: tohle je klamavá reklama. Nejen že se ve vysvětlujícím dopise ohánějí 1000 Kč ZDARMA atd., ale vyloženě lžou a dělají ze mě osla. Pročetl jsem co se dalo a stejně jsem to pořádně nepochopil. Odeslal jsem dotaz na e-mail zákaznické podpory a odpověděli mi. Skutečnost je taková, že vstupní poplatek je 150 Kč. Dobré je, že si ho následně odečtou z kuponu, takže zbývá 850 Kč…
    3. 2. 2010 22:14 (aktualizováno)
  • Letošek bude prvním rokem 3D na Webu aneb WebGL rules!

    Vzpomínáte na všechny ty pokusy emulovat 3D v JavaScriptu? Na javascriptového Wolfensteina, Dooma nebo 3D šachy? Není to dávno, co se objevily první vážné pokusy přenést 3D přímo do prostředí Webu. Tím přímo myslím, že se jednak stane součástí stránky, bude s ním možné manipulovat z JavaScriptu, ale zároveň si zachová všechny důležité parametry (např. využití akcelerace grafických karet).
    16. 2. 2010 11:26 (aktualizováno)
  • RECENZE: Začínáme s JavaScriptem aneb ta nejvíc cool učebnice JS

    Knihu Začínáme s JavaScriptem v loňském roce vydal Zoner Press. Než vysvětlím, proč označuji tuto knihu tou „nejvíc cool“ učebnicí JavaScriptu v češtině, pojďme se podívat, o čem kniha je. Jedná se o překlad Simply JavaScript (SitePoint, 2007), jejímiž autory jsou Kevin Yank a Cameron Adams. Oba mají za sebou již několik napsaných knih, navíc první z nich je technickým ředitelem SitePointu a na scéně webových vývojářů poměrně známá osoba.
    6. 1. 2010 11:26 (aktualizováno)
  • Konečně máme vizuální nástroj na tvorbu JavaScriptu bez psaní kódu

    Setkávám se s webdesignery, kteří potřebují oživit vytvořené stránky, ale neznalost JavaScriptu (nebo programování obecně) jim v tom brání. V době javascriptových frameworků se sice náročnost drobného javascriptového programování snižuje, ale stále se jedná o bariéru. iXEdit Nástroj iXEdit si klade za cíl oživení webu bez jakéhokoliv kódování. Vše si jednoduše naklikáte. Nemožné? Podívejte se pozorně na následující video…
    29. 12. 2009 9:59 (aktualizováno)