Hlavní navigace

Nečekané vlastnosti mého spam filtru

7. 5. 2010 9:51 Pavel Chalupa

Kdysi jsem tu psal o smíšených pocitech programátora při prvním zkušebním spuštění svého algoritmu ve hře Kameny a sám jsem byl poražen svým algoritmem. Po pár letech využívání svého spam filtru jsem však narazil na nečekané vlastnosti tohoto filtru, které jsou daleko zajímavější, než to, že vás porazí vlastní výtvor umělé inteligence.

Spam filtr je sice přes 3 roky starý, ale právě možná to stáří a nějaká doba provozu, mi daly nečekané výsledky, co se týká vlastností a působení na lidi, kteří se tím snaží projít. Sice mi tenkrát při zveřejnění někdo vytýkal, že to není spam filtr, ale test inteligence, ale to je nepodstatné. On ten spam filtr má totiž dvě funkční vlastnosti, které jsem jednak nečekal a jednak jsem ani neměl úmysl, aby to tak fungovalo. Kdyby mi dnes někdo řekl, ať má nějaký filtr pro lidi tyhle dvě vlastnosti, tak se mu budu smát do očí, že to nejde naprogramovat. Nicméně, stalo se a filtr prostě takhle funguje. Už vás nebudu dál napínat a zde jsou ty dvě funkční vlastnosti potvrzené praxí a provozem.

  1. Přes spam filtr neprojde člověk, který se vrátí v noci z hospody v podnapilém stavu a má nutkání něco někam psát. Jako důkaz mi posloužil e-mail toho člověka, a že prý mu nejde názor vložit. No v sobotu o půlnoci a s neschopností napsat téměř jediné slovo bez překlepu, plus ještě několikrát přečíst, abych pochopil co to vlastně ten člověk po mně chce, tak na to nepotřebuju ani alkohol tester.
  2. Dalším pikantním příkladem je naopak naprosto střízlivý patolízal a vlezdoprdelista s podprůměrnou inteligencí, který prostě spam filtrem neprojde, ani kdyby se rozkrájel. Což dává zapravdu člověku, co tenkrát o tomhle spam filtru psal, že to je test inteligence. Jenže v tomhle případě se to týkalo člověka, který chtěl v diskusi pochválit nějakého ředitele místní fabriky a chtěl se pod to podepsat svým jménem. Tak tohle bych fakt úmyslně nikdy v životě nedokázal naprogramovat, to je jen kouzlo nechtěného.

Spam filtr spolehlivě slouží a rozhodně ho rušit nebudu, a už vůbec ne kvuli tomu, že mi někdo mailem bude nadávat, že nemoh spam filtrem projít a vlízt do pr… nějakému řediteli fabriky :-D

Sdílet