Hlavní navigace

Témata označená nálepkou WWW

  • Když CSS WG dveře katedrály otevřelo

    O komplikovaném vývoji CSS a problémech, kterým čelí pracovní skupina pro kaskádové styly u W3C, jsem nedávno psal na Lupě v článku Quo vadis, CSS? Jako pokus o změnu k lepšímu vnímám včerejší rozhodnutí CSS WG. Pracovní skupina se částečně otevírá veřejnosti. Ono částečné otevření je založeno na tom, že všechny dosud interní diskuse vedené v nepřístupném mailing listu se budou odehrávat v mailing listu veřejném…
    24. 4. 2008 15:33 (aktualizováno)
  • Chris Willson v TAE

    Na TAE konferenci (The Ajax Experience) vystoupila řada známých lidí z oblasti webových technologií. Ajaxian publikoval poznámky z příspěvku Chrise Wilsona Moving The Web Forward (zdroj: Ajaxian): /---pre The volume of applications relying on non-standard implementations is staggering. Producing a strictly standards compliant version of IE is not an option as many users (and companies) would simply not be able to move to the new version…
    24. 4. 2008 15:34 (aktualizováno)
  • Budoucnost webu? Samozřejmě Symantec.

    Jaká je budoucnost webu? Mysleli jste snad, že to bude sémantic web? S tím se jděte vycpat, budoucností je totiž Symantec web. Aspoň to jsme se dozvěděli z rozhovoru A Man and His Vision for the Browser s Timem Bernersem-Leem z roku 2005. Podívejte (když budete mít štěstí, zachytíte s textem stejnou reklamu jako já na obrázku)…
    24. 4. 2008 15:35 (aktualizováno)
  • Proč HTML5 potřebujeme jak prase drbání?

    Karl Dubost napsal na W3C blog příspěvek Why HTML 5 Specification Matters? This is a simple story. The story of an HTML bug. Like every stories, it could start with… Once upon a time, there was a bug. Karl píše o problému s webem www.bmw.com v prohlížeči Safari. Skutečně, když se na web ze Safari podíváte, moc z něj neuvidíte. Významné weby nemohou prohlížeče jen tak ignorovat, a proto byl problém byl do bugzilly WebKitu nahlášen…
    24. 4. 2008 15:36 (aktualizováno)
  • Přehled HTML značek

    Jens Meiert sestavil přehled značek v jednotlivých verzích HTML. Je to nádherný dokument. Škoda jen, že začíná až od verze HTML3.2., pro srovnání bych velmi ocenil i náhled do začátků historie HTML, včetně zajímavostí á la HTML+. Z přehledu je patrné, že HTML není a nebylo zdaleka neměnné, jak by se mohlo zdát. Značek, které existují „od nepaměti“ a stále v (X)HTML zůstávají, je menšina.
    24. 4. 2008 15:37 (aktualizováno)
  • Budovat web jako ekosystém

    K tomuto zamyšlení mě inspiroval Karl Dubost z W3C příspěvkem The Web as An Ecosystem. Vyjadřuje se v něm k nedávným sporům o současném vývoji webu, o kterých v češtině psal Adam Hauner v Zastavit inovaci Webu? Karl vidí současný web jako ekosystém. Přiměl mě podívat se na věc trochu šířeji. V zásadě celý IT obor je složen z ekosystémů…
    26. 1. 2008 22:57 (aktualizováno)
  • Tabulky narovinu

    Dnes mne trochu vyvedly z míry statistiky Molly E. Holzschlag. Molly je členem týmu Internet Exploreru a jejím polem působnosti jsou právě webové standardy. Ve včerejším článku So How Do We Fix the Web, Really?, který je součástí veřejné debaty probíhající mezi některými členy W3C několik posledních dní (kdo čte ví, kdo neví může doufat, že o tom možná někdy napíšu) mj. uvedla své soukromé statistiky webdesignerů, ze svých akcí. Uvedla jich několik, ale dramaticky se neliší, cituji jednu z nich.
    26. 1. 2008 22:53 (aktualizováno)
  • Perly, perly, perličky

    A máme tu třetí a poslední díl seriálu (nejen) perličky z vývoje HTML (kdo nesledoval, tak tady je první a druhý díl). První perlička navazuje na předchozí díl. Někteří vzali zákaz o přispívání do diskusní skupiny doslova. Mailing list se vleče, nikdo nic pořádného neprobírá, a tak osmnáct dní od původního zákazu se Anne nenápadně ptá…
    29. 4. 2008 11:10 (aktualizováno)
  • Pětky přišly do módy

    Letos přišly do módy samé pětky. Máme tu trička s nápisem 5 > 2. Písmo v zelených barvách WHATWG leckoho trkne, že se nejedná jen o známý a nepopiratelný matematický výraz, ale i o vyjádření prosté skutečnosti HTML5 > XHTML2 Pokud se zajímáte o vývoj HTML nebo si prostě chcete opakovat matematické znalosti, můžete si dát na plochu tapety, které připravil David Majda, na kterých najdete shodou okolností stejné tvrzení…
    24. 4. 2008 15:42 (aktualizováno)
  • Canvas - Doom ve vašem prohlížeči

    Nedávno jsem psal, proč je canvas připraven pro web. Dnes si ukážeme několik dalších ukázek použití canvasu, možná někoho inspirují. (Skoro)Doom v canvasu Posledně jsem ukazoval Canvascape, zárodek enginu pro procházení 3D prostorem v canvasu. Ovšem Philip Taylor se svým Canvex nabízí rovnou Dooma v prohlížeči. Zatím ještě nemá implementované potvůrky, které byste mohli střílet, ale 3D prostředí již má svou úroveň; skáčete přes sudy, dveře se před vámi otevírají, běháte po schodech atd.
    24. 4. 2008 15:45 (aktualizováno)