Hlavní navigace

Články označené nálepkou Linux

 • Linuxová distribuce Lubuntu – opravdové odlehčení

  Začalo to sháněním odlehčené linuxové distribuce na vpravdě historický stroj… Sháněl jsem minimalistickou, ale přesto aktuální distribuci, která by byla pohodlným desktopem. Na desktopu jsem jako svůj jediný a hlavní systém měl OpenSUSE. Kvůli provozování online poradny jsem zjistil, že jestli někdo chce radit s Linuxem, tak chce poradit většinou s nějakou variantou Ubuntu. Dřív jsem tu na Ubuntu „nadával“ z „ideologických“ důvodů, ale Lubuntu mě nadchlo svou jednoduchostí…
 • Archivujeme televizní pořady

  Digitalizace televizního vysílání s sebou přináší, kromě rozšíření programové nabídky a (povětšinou) zlepšení kvality příjmu, také výrazné zjednodušení pořizování záznamu. Zatímco v případě analogového vysílání bylo nutno vysílání digitalizovat, digitální vysílání stačí pouze ukládat. O to složitější může být najít si čas na přehrání již nahraného záznamu. Zvlášť  po Vánocích.
  13. 5. 2011 23:30 (aktualizováno)
 • Debian-linux.cz opět běží a vydává

  Po nějaké době nečinnosti se opět rozjíždí Debian-linux.cz. Najdete na něm opět všechny důležité novinky týkající se Debianu. Svůj server Debian-linux.cz jsem spustil v lednu roku 2008, protože jsem měl pocit (a pořád mám), že se Debianu nevěnuje dostatečná pozornost, přestože to je jedna z nejpoužívanějších serverových distribucí nejen u nás v Česku.
  10. 10. 2011 11:26 (aktualizováno)
 • Jak si opravit problémy s dpkg

  Stala se mi nepříjemná věc, poškodily se mi některé soubory dpkg a balíčkovač křičel. Oprava byla naštěstí jednoduchá. Netuším kdy a jak se to stalo, ale od určité chvíle mi dpkg (základní balíčkovací systém v Debianu) ječel podobné chyby: /---pre varování, v souboru „/var/lib/dpkg/available“ okolo řádku, 45184 balík „virtualbox-3.0“: error in Version string ‚3.0.12–54655_Debian_lenny‘: invalid character in revision number varování, v souboru „/var/lib/dpkg/status“ okolo řádku, 40532 balík „virt
  10. 10. 2011 11:26 (aktualizováno)
 • Linux a hry - práve toto spojenie má budúcnosť

  Práve nedávno vyšiel tu na root.cz článok, ktorý fundovane a pravdivo popisuje neblahú situáciu okolo hier na linux platforme. Napriek tomu že s argumentami súhlasím, myslím si že GNU/Linux je budúcnosťou herného priemyslu. Prečo? Lebo GNU/Linux ponúka možnosť vytvoriť  bootovateľné DVD na ktorom je okrem hry aj celý operačný systém a nielen to.
  19. 9. 2010 19:40 (aktualizováno)
 • Linuxák sa pokúša používať Windows...

  Trávim väčšinu času v Linuxe. Celkový ten svet plný tučniakov a slobody som si obľúbil, napriek nadávaniu spred niekoľko rokov. Vzhľadom k tomu, že môj PC je skladačka, kde sa hocikedy hocičo prehodí, čo mi väčšinou totálne zlikvidovalo rôzne linuxové distribúcie čo som tu mal, som sa rozhodol nainštalovať Windows, konkrétne verziu XP. Áno, tú starú a dnes už nemodernú, a to z jednoduchého dôvodu – aby mi išla jedna konkrétna hra, ktorú sa mi na novšej verzií spustiť nepodarilo…
 • OpenVZ s IPv6 na Debianu

  Pokud provozujete virtuální servery OpenVZ na Debianu nebo Ubuntu a chcete jim přiřadit IPv6 adresy, je potřeba ve virtuálu provést tento příkaz: ip -f inet6 route add ::/0 dev venet0 Aby se provedl po každém (re)startu virtuálu, přidejte ho do souboru /etc/rc.local. Příkaz zajistí správné nastavení default routy pro protokol IPv6. Tento problém se netýká „redhatích“ distribucí.
  10. 7. 2010 15:01 (aktualizováno)
 • Prezi a Linux: přehrávání offline

  Martin tu nedávno psal o skvělém presentačním nástroji Prezi. Moc se mi líbil, ale byl pro mě nepoužitelný kvůli jedné věci – chybějící offline presentaci v Linuxu. Vyřešil jsem to! Martin Hassman psal nedávno ve svém blogu o presentačním systému Prezi. Rozhodně si ten blogpost přečtěte, protože je to velmi zajímavé a motivující.
  9. 5. 2010 16:04 (aktualizováno)
 • Boj proti pirátství

  Pirátství je známý zločin. Stejně tak, jako Somálští piráti se zbraní v ruce okrádají firmy provozující námořní dopravu, tak i někteří čeští podnikatelé a teenageři okrádají o peníze IT firmy a jejich zaměstnance. Ochranu duševního vlastnictví pomáhá zajišťovat i Protipirátská  Unie. Podle Protipirátské Unie je v České republice ukradeno až 38% software. Nejčastěji se firemně krade specifický software pro design, jako jsou různé CADy pro architekturu nebo stavebnictví…
  6. 5. 2010 20:34 (aktualizováno)
 • Programy pro stahování z download serverů

  Pokud potřebujete stahovat větší množství dat z download serverů jako je Rapidshare apod., hodí se nějaký specializovaný klient, protože zadávat každý odkaz zvlášť (a pak se ještě proklikat ke stažení) je celkem pruda. Existuje celá řada skriptů, které stahování usnadňují, ale opravdový komfort poskytne pouze GUI aplikace. Vyskoušel jsem 3 z nich (samozřejmě se bavíme o Linuxovém software).
  2. 5. 2010 20:27