Hlavní navigace

Témata označená nálepkou Linux

  • Video rekordér svépomocí

    Chcete-li nahrávat televizní pořady, ať už z pozemního DVB-T vysílání nebo ze satelitního DVB-S, potřebujete jednak tuner s podporou v Linuxu, a pak nějaký kus software, který ve vámi stanovených časech naladí na tuneru danou frekvenci a uloží video+audio stream požadované délky na disk. Takový software může být třeba VDR nebo MythTV. Pro nedostatek trpělivosti se mi ovšem ani jeden ze zmíněných dvou nepodařilo nakonfigurovat pro moje potřeby, a tak mi nezbylo, než si software napsat vlastní…
    13. 6. 2011 18:24 (aktualizováno)
  • Swapování do RAM s zcache

    Moje praktické zkušenosti s klasickým diskovým swapem na serverech jsou veskrze negativní. Pokud serveru dojde paměť RAM a začne swapovat na disk, všechno se natolik zpomalí, že server přestane stíhat vyřizovat další požadavky, zahltí se, a je s ním konec úplně. Proto na žádném svém serveru nemám aktivní swapovací diskový oddíl, a má-li dojít RAM, tak ať raději oom-killer zabije nějaké procesy, než aby se zhroutil celý systém.
    12. 6. 2011 20:06 (aktualizováno)
  • ORDER BY RAND() je zlo

    V nesčetném množství MySQL tutoriálů a manuálů je uvedeno jako příklad náhodného výběru řádku následující: SELECT * FROM tbl ORDER BY RAND() LIMIT 1 S malými tabulkami žádný problém, ale podívejme se na EXPLAIN takového dotazu: mysql: EXPLAIN select * from geoip order by rand() limit 1\G *************************** 1…
    6. 6. 2011 9:52 (aktualizováno)
  • Squashfs 4.2 s LZMA2 už přímo v jádře

    Filesystém SquashFS 4.2 je součástí Linuxového jádra už od dob verze 2.6.29, ale podpora „lepších“ kompresních formátů jako XZ (=LZMA2) vyžadovala komplexnější změny v podružných systémech kernelu a k těm došlo až celkem nedávno, konkrétně v 2.6.38. K čemu je SquashFS? SquashFS je komprimovaný read-only souborový systém. Nehodí se tedy pro použití přímo na diskovém oddílu, i když je jasné že i takto by se dal perfektně použít…
    3. 6. 2011 11:24 (aktualizováno)
  • Co chybí Gnome 3 k dokonalosti

    S velkým nadšením a úžasem jsem prozkoumal nový Gnome 3 desktop. První dojmy byly velice kladné, což je u mě spíš vyjímkou. Dneska jsem si zkusil reálně v tomto prostředí pracovat, a nadšení mírně opadlo. O své dojmy se podělím, doufaje, že třeba někdo v diskusi odhalí způsob, jak některý z níže zmíněných nedostatků překonfigurovat.
    2. 6. 2011 19:56 (aktualizováno)
  • Niekoľko programov v Linuxe, ktoré sú skrátka fajn...

    Nie je to tak dávno, čo som mal dva krátke rozhovory s dvomi celkom v pohode ľuďmi. Nebudem to sem prepisovať (okrem toho – kto si to má detailne pamätať?), no trochu ich priblížim. Prvý rozhovor bol s človekom, ktorý po mne ako používateľovi Linuxu chcel pomoc s nastavením Microsoft Outlook 2010. Áno, je to fajn, ozvať sa (telefónom, dosť netypické pre mňa, hlavne keď je problém vyhrabať ho kdesi v hlbinách mikiny) a spýtať sa na nastavenie mailov…
  • MacBook Pro očima Linuxáka - část 2 / 2

    V minulém díle jsme si představili nejnovější model MacBook Pro od Apple, hlavně po vzhledové a hardwarové stránce. Dnes se zaměříme více na software, i když hardware se také částečně nevyhneme. Toto setkání s Mac OS X není sice moje první, ale je to poprvé kdy jsem si tento zajímavý systém mohl osahat opravdu pořádně. Různé Linuxové distribuce používám s různou intenzitou od roku 1997 a od roku 2004 výhradně…
  • MacBook Pro očima Linuxáka - část 1 / 2

    Můj ThinkPad T61 po letech věrné a spolehlivé služby bohužel pomalu (nebo spíš rychle) odchází do věčných lovišť a tudíž přichází čas zamyslet se, čím tento pro mě zcela nepostradatelný a denně používaný nástroj nahradit…
  • Proč máme rádi Linux?

    V Softwarové sklizni se objevila blbinka, která zase až tak velkou blbinkou nebyla. Je to text, který vysvětluje, proč máme rádi Linux. V dnešní Softwarové sklizni je blbinka, která odkazuje na zahraniční blogový zápisek. On je to spíš takový blogový obrázek, který vysvětluje, co vlastně linuxáci na Linuxu vidí.
    11. 5. 2011 20:15 (aktualizováno)
  • Jak jsem zaváděl DVB-T2

    Přechod na zemské digitální vysílání v normě DVB-T pomalu vrcholí. A přitom už klepe na dveře další norma, zvaná DVB-T2. V tomto zápisku se s Vámi podělím, kterak jsem k pražskému experimentálnímu vysílání naráz připojil až 4000 nových diváků. Co je norma DVB-T2 Návrh vysílání v normě DVB-T je z pohledu počítačů již velmi letitý; vždyť první vysílání v této normě bylo spuštěno již v roce 1998 (zdroj). Od té doby se výpočetní výkon počítačů mnohonásobně zvýšil…
    4. 5. 2011 11:00