Hlavní navigace

Články označené nálepkou Linux

 • Android a Linux jako všeobecně známé pojmy

  Všimli jste si, že v souvislosti s Androidem se vůbec nemluví o Linuxu? Když se nad tím zamyslíte a představíte si znalost pojmů Android a Linux každý pojem zvlášť, tak je to docela logické. Google v propagaci pojem Linux vůbec nepoužívá. Dělá to tak od jeho vzniku a zpravodajské weby ho následují. Troufnu si tvrdit, že většina běžných lidí, co používají PC, tak slovo Linux znají…
 • Ruční vložení Unicode znaku pomocí kódu

  Krátký zápisek o tom, jak vkládat speciální znaky pomocí kódů z klávesnice. Za dávných dřevních dob jsme v DOSu zadávali speciální znaky tak, že jsme stiskni ALT a namačkali k němu ASCII kód znaku. Co jsme se takhle namalovali rámečků v BASICu. Dokonce si pamatuji na to, že se dal udělat dvoubajtový .com soubor, který restartoval počítač. Stačilo do něj vložit kódy 205 a 25. Fungovalo to spolehlivě na i na Windows 95.
  18. 11. 2011 16:27 (aktualizováno)
 • Thunar v Xubuntu a Windows sítě

  Thunar už konečně umí Gvfs, takže dokáže přistupovat ke vzdáleným úložištím. Ten v Xubuntu to ale standardně neumí. Oprava je snadná. Nainstaloval jsem ženě na Eee nové Xubuntu. 11.10, o kterém jsem na Rootu před pár dny psal. Měla nějaké staré Ubuntu, kterému dobíhala podpora a bylo třeba to aktualizovat. Rovnou jsme tedy přešli na moje oblíbené Xfce v Xubuntu.
  21. 10. 2011 0:16 (aktualizováno)
 • Aký je "Fakt Ten Pravý" FTP klient?

  Inštalujem si takto Xubuntu na svoj PC (a ide to krásne rýchlo. Fakt môžem pochváliť), keď tu pozerám softvérovú výbavu. GIMP je tu. Výborne, jeden z tých programov, čo mi v Ubuntu chýbajú. Hľadám Pidgin a našiel som. Znovu som rád. Tieto programy, spolu s ďalšími, ako je napríklad Midnight Commander, inštalujem do pripravovaného iso obrazu ako prvé. Samozrejme, bez GIMPu sa žiť dá, aj bez toho poštového holuba, ale nie je to ono.
  18. 10. 2011 13:47 (aktualizováno)
 • Linuxi, u Tutatise, funguj!

  Možná je to tím, že jsem lama. Možná je to tím, že jsem drsnej chlapík, který prostě přitahuje problémy. Nebo je naopak rád řeším, tak si je nevědomky uměle vytvářím. Ať už je za tím cokoliv, začíná mě to pěkně … Penetration První distribuce byla Gentoo. Instaloval jsem ji týden. Pravda, nebylo to možná pro začátek nejlepší, ale chtěl jsem do toho proniknout. A trochu se to i povedlo (hlavně jsem poznal links a adom)…
  12. 8. 2011 11:22 (aktualizováno)
 • TaskWarrior - lightweight todo manager

  PS: Nejdříve jsem tento post chtěl pojmenovat pěkně česky – „TaskWarrior alias úkolníček“, ale znělo to jaksi divně… Stalo se vám už někdy, že jste celé dopoledne strávili nad tříděním úkolů, přiřazováním priorit, deadlinů, tagů a dalších vymožeností? Pokud jste byli se svým výsledkem spokojeni, tak vás tato aplikace zajímat nebude, ale mě vždycky přišlo, že kdybych ten čas věnoval samotnému řešení úkolů, nemusel jsem nejméně polovinu psát.
 • SpaceChem - programming realtime

  „Víš, lidé ve vesmíru umírají“, řekla má matka, když mi bylo deset. Tenkrát jsem jí poprvé řekl, že chci prozkoumávat vesmír. Od prvního výcvikového dne na planetě Sernimir II uběhlo několik let. S hrnkem kávy pozoruji pustou krajinu, kterou zdobí několik reaktorů. „Můžeme?“ ptá se dívka za mými zády, se kterou jsem byl přidělen na tuto misi.
  28. 7. 2011 20:17 (aktualizováno)
 • Idem zničiť Root.cz!

  Nadpis nie je pravdivý. Nejdem zničiť túto webstránku, vlastne nechcem ničiť a poškodzovať nič a nikoho, no údajne som vo forme. Len si to predstavte. Prídete k PC, prejdete pár mailov, pustíte si niečo do slúchadiel a pozriete po internete toto a toto. Pozriem jednu hru, či moje biedne zemičky niekto nepožral a tých 5 a pol obyvateľov nezotročil a pozriem na LinuxOS.sk, ako mám vo zvyku. No a ako som sa dozvedel, zničil som ten web. Som plnohodnotne zlý, neželaný živel a tak podobne…
  25. 7. 2011 9:38 (aktualizováno)
 • Python 3 a konverze obrázků

  Ve světě Pythonu je nepsaným standardem pro zpracování obrázků knihovna PIL (Python Imaging Library). Bohužel, ačkoliv je s námi Python 3 už takřka 3 roky (první verze řady 3 vyšla v roce 2008), PIL existuje stále jen pro verze řady 2. Na webu projektu už delší dobu nalezneme pouze informaci o tom, že pro řadu 3 bude uveřejněna později.
  24. 7. 2011 15:55 (aktualizováno)
 • Video rekordér svépomocí

  Chcete-li nahrávat televizní pořady, ať už z pozemního DVB-T vysílání nebo ze satelitního DVB-S, potřebujete jednak tuner s podporou v Linuxu, a pak nějaký kus software, který ve vámi stanovených časech naladí na tuneru danou frekvenci a uloží video+audio stream požadované délky na disk. Takový software může být třeba VDR nebo MythTV. Pro nedostatek trpělivosti se mi ovšem ani jeden ze zmíněných dvou nepodařilo nakonfigurovat pro moje potřeby, a tak mi nezbylo, než si software napsat vlastní…
  13. 6. 2011 18:24 (aktualizováno)