Martin tu nedávno psal o skvělém presentačním nástroji Prezi. Moc se mi líbil, ale byl pro mě nepoužitelný kvůli jedné věci – chybějící offline presentaci v Linuxu. Vyřešil jsem to!
Martin Hassman psal nedávno ve svém blogu o presentačním systému Prezi. Rozhodně si ten blogpost přečtěte, protože je to velmi zajímavé a motivující.
No, namotivovalo to i mě, protože jsem dlouhodobě nespokojený s tím, jak neumím dělat presentace v Impressu. Dohnalo mě to k tomu, že jsem se zeptal v našem fóru chytrých hlav, jestli neporadí nějaký lepší prostředek. Bohužel nic z rad se mi příliš nezamlouvalo.
Osobně mě uchvátilo „Martinovo“ Prezi, je to opravdu skvělý způsob dělání presentací. Intuitivní, jednoduchý, krásný. Nemusíte přemýšlet nad technikou, stačí prostě kreslit a ukazovat. Pohoda.
Bohužel problém je, že Prezi nemá offline klienta pro Linux. Jen Windows a Mac OS X. To je velmi mrzuté, protože se můžu někde na přednášce ocitnout bez internetu a jsme všichni v troubě. Už se mi to stalo, ale zatím jsem používal offline presentace a problém nenastal. Tohle je pro mě u Prezi nepřekousnutelná vlastnost.
Naštěstí znám způsob, jak to celé pohodlně vyřešit a nebudete k tomu potřebovat Wine ani jiné hnusíky. Všechno poběží nativně jako na másle. Když si prezošku vytvoříte, máte možnost si ji stáhnout. Moje jednoduchá prezentace se stáhla v 18MB souboru .ZIP. Uvnitř je přehrávač pro Windows i pro Mac OS X. Celá presentace je ale ve Flashi, takže to sakraprácepřece musí fungovat i v Linuxu. A taky že funguje!
Podrobný návod:
1) stáhněte si presentaci
2) vybalte z ní někam adresář /data
a soubor /prezi.app/Contents/Resources/movie.swf
, dejte si je někam vedle sebe
3) stáhněte si standalone Flash player
4) někam si ho vybalte, ideálně třeba do /usr/bin
5) zadejte do Google „flash global security settings content creators“ a klikněte na první link u Adobe
6) v konfigurátoru povolte adresář, kde máte presentace, vypadá to takto:
7) vlezte do adresáře s presentací a zavolejte
$ flashplayer movie.swf
Voilá! A už to sviští na prezišti. Funguje i fullscreen a všechno se chová, jak má. Ačkoliv někteří nadávají na rychlost, mě se to i ve fullscreenu chová velmi svižně a plynule (C2D 1,6 GHz). Užijte si to!
(Zdroj: stick's corner blog)
Dodatek k diakritice: Pokud používáte testovací verzi Adobe Flash v prohlížeči (teď 10.1 RC4), tak vám bude fungovat v editoru psaní českých znaků. Nefungují ale znaky, kde musíte napsat zvlášť háček/čárku a pak stisknout příslušné písmeno (třeba ň, ď, ť…). Napíše se jen znak bez háčku. Obejít je to možné snadno, napište si znak jinam a přeneste ho přes schránku. Bez problému se vloží. Při přehrávání pak už není problém ani u staršího Flash Playeru 10.0.
Prezi je dobra vec a kdyby nevyužívala flash, tak bych ji možná i používal.
Chtělo by to nový standartizovaný formát na podobný typ prezentací...
A taky podporu v OOo a tlačit tím na ms office.
samozřejmostí by byl export do formátu SVG+JavaScript.
Zapalte Impress, je třeba zrenovovat ošuntělý ppt/odp prezentace. :-)
tip na závěr: dokuwiki má plugin, který umožňuje proměnit libovolnou stránku v prezentaci:
http://www.dokuwiki.org/_export/s5/plugin:s5:example (F11 pro fullscreen - nejlepší fullscreen má chromium)
http://www.dokuwiki.org/plugin:s5:example
http://www.dokuwiki.org/plugin:s5
Dakujem Petrovi za preklad blogpostu.
[1] Dotaz do Google som v blogu uviedol pre istotu a z mojej formulacie je trosku jasnejsie, ze uzivatel samozrejme nemusi Googlovat, ak mu ten link funguje.
[2] Mne Wine nezafungovalo a nemal som chut zistovat preco. Radsej som investoval svoj cas do hladania lepsieho riesenia. :-)
[6] Viz posledny odstavec v mojom blogposte.
Celkom pekne riesenie. Nepotrebujem, ale zo zvedavosti som vyskusal :-)
Bohuzial asi mam niekde chybu, pretoze prehravat prezentaciu zacne logom prezi a skonci niekde pri logu "prezi" asi v polovici(cca 3 -5 sekund) a player prestane prehravat. V browseri ide vsetko O.K. aj on-line aj off-line. Asi to bude verziou standalone flashplayera.
[11] v Gnash mi to nefungovalo vobec.
Skusim inu verziu playera a uvidi sa.
[17] Pochopitelne pre "confidental" prezentacie to urcite nie je. Ale ked vezmeme do uvahy, ze prezentacia vznika z dovodu zverejnenia urcitej informacie so snahou ju vhodne akademicky podat, povazujem argument sukromia za nie az tak dolezity.
Samotne prezi v zakladom rezime povoluje verejnu dostupnost prezentacii. Disablovat sa to da asi az pri kupeni rozsireneho balika. Pokial chcem nieco prezentovat, tak to robim s vedomim, ze nechcem obsah prezentacie utajit, ale naopak - verejne prezentovat. No a pokial sa jedna o veci typu "obchodne tajomstvo" a podobne, pochopitelne firma musi mat vypracovanu strategiu prezentacii a aj bezpecnosti prezentovanych udajov. Tam samozrejme Prezi svoje miesto nema. (Aj ked najviac unikov z firiem je na USB klucoch, cez freemaily a podobne, pokial viem, spravidla nikto si na prezentacii nefoti kazdy slide).
No a pre nas beznych smrtelnikov je prezi pekna, jednoducha a predovsetkym nova moznost prezentovat svoje poznatky jednoduchym sposobom.
Co sa tyka impress - musim s autorom clanku len suhlasit - cely balik OO.org ej vyborny ale impress sa neda pouzit ani na akademickej urovni v skole.
No Flame pls...
[21] Mna to celkom potesilo. Prezi je pekny nastroj a moznost prehravat prezentacia offline som uvital. Navyse je postup velmi jednoduchy a standalone flashplayer nie je potrebny, staci browser (otestovane chrome,FF a opera).
Prezentacie sice nepotrebujem, ale je dobre vediet, ze exituje aj taketo alternativne riesenie :-) Dakujem Martinovi za predstavenie Prezi a Vam p.Krcmar za offline sposob prehravania prezentacii.
[20] Flash nemam rad ani ja, ale to je vyslovene iba nas problem, ze ho nemame radi. Spravny Linuxak musi byt tolerantny voci ostatnym technologiam aby sme nevyzerali ako komunita nafukanych blbeckov, co neznasaju vsetko, co nie je Linux. Opensource je aj o slobode, nie je to iba o Linuxe. Ked budete "nelinuxove" veci neznasat, povesti linuxovych nadsencov to nijako nepomoze, skor to uskodi :-)
No, já viděl v prezi jednu prezentaci a dost mě to odradilo, možná je to efektní a udělá to dojem na trouby, ale přehledný to neni a spíš to odvádí pozornost, to by člověk mohl rovnou místo prezentace pustit happytreefriends, to je taky ve flashi a na rozdíl od poletujících kravinek to bude mít nějakej obsah. Jako, netvrdim, že v tom nejde udělat dobrá prezentace, ale když sem to viděl vzpoměl sem si na prezentace některejch kolegyň ve škole, který do toho powerpointu naplácaly 100 animovanejch gifů, 50 animací, aby zamaskovaly decentní absenci obsahu.
[24] Jo, tak sem se na ní schválně podíval a nelíbí se mi, to co sem viděl a kritizoval předtím bylo dost podobný. Mě přijde, že tam je mraky vobrázků, ale minimální struktura, což je podle mě věc, která je v prezentaci dost důležitá, udělat v nějakym povídání hierarchii, když se na tohle podívám, tak mi přijde, že ke kvalitnímu výkladu to nepřidá žádnou další hodnotu. Podle mě prezentace není v vobrázkách, má pomoct aby posluchač neztratil niť a věděl o čem se mluví a co k čemu patří. Když budu chtít vidět kreslený vtipy, tak si koupim dikobraz. Jestli narazim na nějakou hezkou (podle mě) prezentaci, tak jí sem schválně dám.
např tohle
http://botanika.bf.jcu.cz/suspa/vyuka/materialy/ANOVA-2.ppt
je to teda v powerpointu, tak se moc neděste, ale takhle podle mě má vypadat rozumná prezentace
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 110 402×
Přečteno 89 126×
Přečteno 72 459×
Přečteno 57 834×
Přečteno 54 187×