Témata označená nálepkou Linux

  • I Linux potřebuje defrag

    Kdysi dávno, ještě na vysokoškolské koleji, mi kamarád ukazoval jak si kompiluje XFS filesystém, který tehdy nebyl ještě součástí jádra. V porovnání s tehdy jediným souborovým systémem ext2 byl XFS něco jako malý zázrak, žurnálování a z něj plynoucí především absence zdlouhavého fsck byla jasnou výhodou.
    9. 5. 2012 10:44 (aktualizováno)
  • MySQL Master-Slave replikace

    Dnes jsem si na rootu přečetl článek o master-slave replikaci. Některé věci tam uvedené jsou zbytečné, jiné zavádějící, a dost podstatné údaje chybí, proto tímhle blog postem věc napravím. Provozuju Master-Slave replikaci už nekolik let na devíti serverech a za tu dobu jsem už nějaké praktické zkušenosti nasbíral.
    26. 4. 2012 14:32 (aktualizováno)
  • Ideapad S100 - netbook pro Linux (2/2)

    Pokračování V dokončení zápisku o Ideapadu S100 pro Linux se budu věnovat volbě a zprovoznění distribuce Linuxu, desktopového prostředí a obecně zkušenostem s jeho používáním po už takřka měsíci. Distribuce a prostředí Tady jsem váhal mezi několika možnostmi – Fedorou (kterou jsem historicky vzato používal – a používám – asi nejdéle), Slackware (jeho spartánský přístup mě před časem oslovil, viz starší zápisek), nebo nějakou z distribucí založených na Debianu (ideálně Debian jako takový)…
    17. 3. 2012 17:54 (aktualizováno)
  • Ideapad S100 - netbook pro Linux (1/2)

    Úvodem Už nějakou dobu ve mně klíčila myšlenka pořídit si netbook. Dosavadní ThinkPad R61i je sice i po letech solidním společníkem, ale ani rozměry, hmotností a výdrží baterie už rozhodně neohromí. Respektive ohromí, pokud zůstaneme jen u hmotnosti :-) Pravda, když jsem ho před pár lety pořizoval rozhodně jsem nepotřeboval mobilní stroj s dlouhou výdrží. Notebook byla věc, kterou jsem tu a tam přenášel, většinou ne vícekrát než jednou za týden či dva.
    17. 3. 2012 17:54 (aktualizováno)
  • Debian: obarvení výstupu a přidání [ OK ]

    Na letošním InstallFestu jsme probírali vlastnosti svých oblíbených distribucí a Debianu bylo vytknuto, že nemá pěkný barevný výstup. Naštěstí se to dá pěkně vylepšit. Na afterparty letošního InstallFestu jsme se nějak dostali k vlastnostem různých distribucí. Od Oskara jsem se dozvěděl, že Debian je divný, protože ani při startu neukazuje, jestli všechno proběhlo v pořádku. V Gentoo to prý je a je na první pohled vidět, jestli se ten který démon nastartoval nebo ne…
    6. 3. 2012 9:42 (aktualizováno)
  • Ukázka bezpečnosti přes tcpdump

    Je to nějaký čas, co jsem si všiml, že se táta připojuje k e-mailové schránce firmy, u které pracuje. Všiml jsem si, že přihlašovací stránka nezačíná https, ale pouze http. Říkal jsem mu, ať si na to dá pozor, že veškeré informace, které přes svou schránku pošle, můžou být jednoduše přečteny někým cizím, kdo má počítač mezi jeho notebookem a poštovním serverem firmy.
    24. 2. 2012 15:11 (aktualizováno)
  • Kompilace VLC 2.1.x

    Když se mi na Plusku zobrazila zpráva, že vyšla nová verze populárního videopřehrávače VLC, rozhodl jsem se ho nainstalovat. Byl jsem mile překvapen, jak kvalitně zpracovaná je wiki pro jeho podporu. Kéž by každý produkt měl takovou wiki! Pojďme si ho tedy zkompilovat v Ubuntu 11.10. Nejdříve je třeba nainstalovat potřebné balíčky…
    22. 2. 2012 12:20 (aktualizováno)
  • QR kódy v terminálu

    Pokud jste četli dnešní článek, možná vás, stejně jako mě, zaujal způsob, jakým Google Authenticator kreslí QR kódy přímo na textovou konzoli. Možná vás, stejně jako mě, napadlo, zda je to nějaká obecná funkce a zda by se to nedalo využít pro jakékoli QR kódy. A ode dneška odpověď zní: Ano, dalo! Představuji tímto prográmek ttyqr, jednoduchý generátor QR kódů v textovém terminálu…
    12. 5. 2012 11:38 (aktualizováno)
  • Tuner Afatech AF9015 DVB-T

    K novému počítači jsem dostal tuner pro příjem televize. Ačkoli na televizi nekoukám často, rozhodl jsem se ho vyzkoušet na svém Ubuntu 11.10. Nejdříve jsem tuner zapojil do USB a čekal, co se stane. Byl jsem příjemně překvapený, protože za pár vteřin vyskočilo okénko a vyzvalo mě k instalaci ovladačů. Ty se z internetu za chvíli stáhly a tuner byl připravený.
    22. 2. 2012 12:55 (aktualizováno)
  • Nasazení Redmine 1.0.1

    Nainstalovat webový server Apache (+ potřebné moduly), databázi MySQL a samotný Redmine verzi 1.0.1 (vše obsahuje oficiální repozitář Debian Squeeze). Je třeba mít nainstalovaný i Apache modul ssl a certifikát ke svému serveru, pokud chcete Redmine provozovat přes zabezpečené https. /---codeBlock apt-get install apache2 libapache2-mod-passenger libapache2-mod-fcgid \ mysql-server redmine redmine-mysql \---
    22. 2. 2012 13:10 (aktualizováno)