Témata označená nálepkou Ubuntu

  • Jak vytvořit z videa a fotek DVD

    A máme tu další prázdninové téma – přivezete si z výletu či dovolené video, fotky a rádi byste vytvořili pro sebe či blízké DVD.Příznivci youtube či MP4 mohou nabídnout, že DVD už začíná být anachronizmem, tuhle diskuzi bych nechal stranou, navíc si prostě nebudou číst část o authoringu…
  • OpenVZ s IPv6 na Debianu

    Pokud provozujete virtuální servery OpenVZ na Debianu nebo Ubuntu a chcete jim přiřadit IPv6 adresy, je potřeba ve virtuálu provést tento příkaz: ip -f inet6 route add ::/0 dev venet0 Aby se provedl po každém (re)startu virtuálu, přidejte ho do souboru /etc/rc.local. Příkaz zajistí správné nastavení default routy pro protokol IPv6. Tento problém se netýká „redhatích“ distribucí.
    10. 7. 2010 15:01 (aktualizováno)
  • Knižka o Ubuntu 10.04... kúpiť, či nekúpiť?

    Nie je tajomstvo, že kníh o Ubuntu a celkovo o Linuxe (a celkovo o slobodnom SW) je čoraz viac. Či už sa to niekomu páči alebo nie, tak to pribúda. Viac používateľov, viac nápadov, viac možností ⇒ viac publikácií a rôznych návodov. Kým veľmi veľa ich je v angličtine alebo niektorom pre väčšinu miestnej populácie nečitateľnom jazyku (brazílska portugalčina, francúzšina a podobne), sem tam sa niečo nájde aj v slovenčine alebo češtine…
    11. 6. 2010 11:27 (aktualizováno)
  • Tip na skvělou multifunkční barevnou tiskárnu

    Blog je asi lepší místo pro prezentaci vlastních myšlenek a nápadů než pro shromažďování různých návodů, ale mě to prostě nedá. Ve své práci si filozofování užiju dost a u počítače jsem asi spíše praktik nebo hračička. Pokud vás tedy zajímá informace o skvělé laserové multifunkční tiskárně, která pod linuxem šlape jako hodinky, čtěte dál.
    7. 6. 2010 22:13 (aktualizováno)
  • Jak nahrát zvuk z jakéhokoliv programu

    Po delší době jsem měl volný den a tak jsem se rozhodl vrátit se ke svému koníčku a složit si nějakou tu muziku. Vše šlo jako po másle (nápad jsem měl v rukávě, použil jsem Rosegarden a nějaké softwarové syntezátory) až do chvíle, kdy jsem potřeboval vygenerovat výsledný wav, případně mp3 soubor. Vzpoměl jsem si, že existuje utilitka arecord, spouští se z příkazového řádku a dělá přesně to, že zvukový výstup, který jde do reproduktorů, ukládá ve zvoleném formátu a kvalitě dosouboru…
    1. 6. 2010 12:57 (aktualizováno)
  • Mám nové Ubuntu: stahoval jsem dvě minuty

    Před chvílí vyšlo nové Ubuntu a já už ho mám doma. Stačilo mi přitom stahovat jen 140 MB a trvalo to dvě minuty. Použil jsem zsync. Ubuntu 10.04 Lucid Lynx je venku jen pár minut a já už ho mám stažené. Mimochodem doporučuji k přečtení dnešní Adamův článek, kde pěkně shrnul všechny novinky a několik týdnů aktivního používání testovací verze.
    10. 10. 2011 11:32 (aktualizováno)
  • Od Ubuntu k Debianu

    Poprvé jsem se s Linuxem seznámil asi před 16 lety, kdy jsem začal studovat na vysoké škole. Moje úplně první distribuce byla pravděpodobně (už je to tááák dávno) Monkey Linux, což byla česká distribuce upravená na běh na FAT filesystému a spouštěla se přímo z DOSu. Pak rychle následoval Slackware Linux, který jsem ve škole po večerech stahoval s ftp serverů a nosil domů na disketách. Pamatuji si, že první nainstalovaný Slackware měl jádro ve verzi 2.0.0 a kvůli nekompatibilnímu hardware jsem na
    24. 9. 2012 12:59 (aktualizováno)
  • S Mintem na věčné časy a a pak možná jinak

    Linuxové distribuce se dnes smrskly do dvou kategorií – Ubuntu a ty ostatní (Fidorky, Debianisti a Kloboučníci už vytahují kudličky z kapsy, je mi to jasný). Každá distribuce si zažila několik měsíců (v ojedinělých případech i let) slávy, získala si určitou základnu a stala se standardním produktem nebo zanikla. Hodně distribucí je založeno na Ubuntu a udržují si „jakýs-takýs“ základ tvořený právě usilovnou prací týmu Canonical.
    10. 4. 2010 20:30
  • Kde všude najdeme otevřené zdroje?

    Stále je mi velmi příjemné, že v dnešním business světě existují a rozvíjejí se oblasti, které fungují na pravidlech vzájemnosti, otevřené dostupnosti a nabídce ke spolurpáci. Původně jsem si naivně myslel, že je to pouze svět software a linuxových distribucí, kde můžeme bezplatně používat výsledky práce druhých a podle chuti a svých možností se na této práci podílet.
  • Fotky v pohybu - jak v linuxu vytvořit slideshow

    Při vytváření domácího videa, povídání z našeho cestování po světě pro přátele nebo profesionálních (a neotřelých) prezentací se nám může hodit, když budeme umět z fotografií vytvořit „slideshow“ – video s pěknými přechody mezi obrázky podbarvené hudbou či nahraným komentářem. V linuxu si jako obvykle můžeme vybrat, programy se liší svou složitostí v ovládání, možnostmi nastavení i výběrem výstupního formátu…