Hlavní navigace

Články označené nálepkou Ubuntu

 • Prečo je softvér po zjednodušení zložitejší?

  Aký je váš názor na evolúciu v rôznych používateľských rozhraniach? A aký na priamu revolúciu? Prípadne stagnáciu? Som liberálny človek, mám rád niečo nové, zaujímavé, rád trochu experimentujem. Napriek tomu je zo mňa čoraz viac akýsi konzervatívec a niečo staré mi postačuje. Taktiež si myslím, že akosi starnem a nie všetko nové je dobré, použiteľné či dosť zaujímavé na to, aby som musel zmeniť niektoré zvyky.
 • Kompilace VLC 2.1.x

  Když se mi na Plusku zobrazila zpráva, že vyšla nová verze populárního videopřehrávače VLC, rozhodl jsem se ho nainstalovat. Byl jsem mile překvapen, jak kvalitně zpracovaná je wiki pro jeho podporu. Kéž by každý produkt měl takovou wiki! Pojďme si ho tedy zkompilovat v Ubuntu 11.10. Nejdříve je třeba nainstalovat potřebné balíčky…
  22. 2. 2012 12:20 (aktualizováno)
 • Tuner Afatech AF9015 DVB-T

  K novému počítači jsem dostal tuner pro příjem televize. Ačkoli na televizi nekoukám často, rozhodl jsem se ho vyzkoušet na svém Ubuntu 11.10. Nejdříve jsem tuner zapojil do USB a čekal, co se stane. Byl jsem příjemně překvapený, protože za pár vteřin vyskočilo okénko a vyzvalo mě k instalaci ovladačů. Ty se z internetu za chvíli stáhly a tuner byl připravený.
  22. 2. 2012 12:55 (aktualizováno)
 • Lubuntu / Ubuntu a rozlišení monitoru (HP LP2065)

  Zápasil jsem s nastavením nativního rozlišení (1600×1200) tohoto LCD (S-IPS) v distribuci Lubuntu. Google je plný diskuzí o tom, jak to nejde rozchodit a řešení nikde. Automatická detekce dokonce nefunguje ani ve Windows XP a ani při použití originálního ovladače od HP to nejde bez problémů. S největší pravděpodobností to způsobuje redukce z VGA na DVI. Každopádně originální ovladač od HP pro Windows XP v sobě má informaci o podporovaných frekvencích…
  19. 12. 2011 7:08 (aktualizováno)
 • Dropbox v Debianu a Ubuntu

  S balíčkem Dropbox jsem měl dlouho různé problémy, ten oficiální je totiž balený špatně. Naštěstí si toho správci balíčků všimli. Začátkem roku jsem tu psal, jak si upravit balíček Dropbox, aby byl nainstalovatelný do Debianu. Různé problémy se závislostmi bohužel přetrvaly a občas se objevují další.
  2. 12. 2011 12:41 (aktualizováno)
 • Tipy na úpravu prostředí Unity v Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot

  Ubuntu je jen náhoda, jednou jsi dole, jednou nahoře… [Aktualizováno] Skepse, o které jsem psal v posledním příspěvku mě neopustila, ale po experimentování s jinými distribucemi jsem zjistil, že mé problémy s hardwarem jinde také snadno nevyřeším a tak jsem se prozatím (po nějakém odpočinku) vrátil k Ubuntu a na notebooku nainstaloval poslední verzi. Několik věcí mě mile překvapila, jiné, které nefungovaly, jsem už znal a věděl, jak řešit.
  24. 10. 2011 21:44 (aktualizováno)
 • Thunar v Xubuntu a Windows sítě

  Thunar už konečně umí Gvfs, takže dokáže přistupovat ke vzdáleným úložištím. Ten v Xubuntu to ale standardně neumí. Oprava je snadná. Nainstaloval jsem ženě na Eee nové Xubuntu. 11.10, o kterém jsem na Rootu před pár dny psal. Měla nějaké staré Ubuntu, kterému dobíhala podpora a bylo třeba to aktualizovat. Rovnou jsme tedy přešli na moje oblíbené Xfce v Xubuntu.
  21. 10. 2011 0:16 (aktualizováno)
 • Quo vadis, linux?

  Volně přeloženo: Tak jak to tedy bude… Jsem zvědavý člověk, mám rád inovace, rád si hraju a experimentuju – i proto používám už řadu let linux jako desktopový systém. Asi před rokem nastala u mě změna – místo abych se těšil na nová vydní distribuce jsem se jich začal bát! A nevím, jestli je to tím, že zvolna stárnu a stávám se nepřizpůsobivým občanem nebo to není mnou, ale vývojem linuxu. A čeho se bojím…
  18. 9. 2011 14:01 (aktualizováno)
 • Život v rozšířené realitě

  Tak trochu prázdninové téma, ke kterému mě inspirovala náhodně objevená aplikace v Android Marketu s názvem Satellite AR, která vám ukáže, jaké satelity vám létají nad hlavou. Praktické využití téměř nulové, snad „jen“ ke vzdělávacím účelům, ale spíše na hraní. Vypadá to pěkně a prima je propojení na informace o vámi vybraném satelitu na webu.
 • DLNA, Android a Linux

  Bude tu řeč o síťovém přenosu multimediálních dat pomocí DLNA do televize, která tento „protokol“ nepodporuje. Nejprve stručně popíšu, co je DLNA a jak funguje, pak se zaměřím na relativně novou krabičku HTC Media Link, kterou jsem si nechal poslat z UK a důkladně jí otestoval. Nakonec se podíváme na její použití s Androidem a Linuxem.