Témata označená nálepkou Ubuntu

  • Čtyři kvalitní programy pro konverzi videa v linuxu

    I když sami netočíme vlastní video, může se nám občas hodit celkem snadný způsob jak překonvertovat film nebo videoklip z jednoho formátu do druhého. Například si chceme udělat zálohu našeho DVD, chceme si video pustit na netbooku nebo v mobilu. V linuxu obecně máme pro tento případ řadu možností, zřejmě s masovým nárůstem nejrůznějších mobilních zařízení se nabídka software v poslední době stále rozšiřuje – vše samozřejmě zdarma…
  • Kdo se má s tím Ubuntu pořád zlobit...

    Blíží se čas vydání další verze Ubuntu, tentokrát s označením 10.04 Lucid Lynx a po dvou letech opět půjde o LTS, prodlouženou podporu pro desktopy 3 roky, pro servery 5 let. Osobně se na něj těším, protože pevně doufám, že mi bude opět fungovat to, co přestalo s poslední verzí chodit (scanner Canon Lide 50, USB TV karta GIGABYTE) a zůstanou zlepšení (korektní práce grafiky od Intelu, wifi, rychlejší start…)
    21. 3. 2010 14:02 (aktualizováno)
  • Sdílení vzdálené plochy - jedno nečekané řešení

    Chci se s vámi podělit o své zážitky při zprovozňování dvou variant vzdáleného přístupu k počítači. V prvním případě bylo třeba ovládat počítač uvnitř lokální sítě, na obou strojích běželo Ubuntu – opravdu triviální záležitost. Ve druhém případě jsem potřeboval občas pomoci přes vzdálený přístup otci, já s ubuntu, on s Windows XP, bez pevné IP adresy a s mizivou počítačovou gramotností – nakonec i zde bylo řešení triviální.
  • Hromadná úprava fotek v Nautilu

    Když chceme spravovat v linuxu digitální fotografie, máme hned v čisté instalaci k dispozici nějaký ten prográmek (v Ubuntu momentálně F-Spot), můžeme snadno doinstalovat (např. populární Picasa). Někdy se ale hodí možnost rychlé úpravy fotek přímo ze správce souborů – prostě něco označit, vybrat z kontextové nabídky příkaz a hotovo. Přesně tohle nabízí doplňěk nautilus-image-converter. Nainstalujeme v Synapticu nebo příkazem…
    18. 3. 2010 14:28 (aktualizováno)
  • Počítač mluvící a rozumějící - screenreader a linux

    V minulém textu jsem uvedl dva odkazy na online služby, které si může každý vyzkoušet bez jakékoliv instalace. Nyní se podělím o to, co jsem vyčetl a vyzkoušel na vlastní kůži – tedy spíše na kůži vlastní instalace Ubuntu. A bude se instalovat… Screenreader je program, který má za úkol číst to, co se v textové podobě objevuje na obrazovce a to tak, abychom mohli počítač ovládat. Je jasné, že ten, kdo netrpí zrakovou vadou, takovou službu nepotřebuje…
  • Dva uživatelské příběhy

    Nic tak neodráží realitu běžného uživatele počítače jako dva příběhy, které teď popíšu. Mají společného jmenovatele – počítač, který musí fungovat.  A v zásadě je jedno jakými prostředky toho dosáhnete. Důležitý je výsledek. jen tak mimochodem se v nich jedná o svobodném software. Příběh první – Holky potřebujou do školy…
  • Ubuntu 10.04 bude vyhledávat přes Bing

    Shodou různých okolností nastane v Ubuntu zajímavý paradox: jeho uživatelé budou standardně využívat vyhledávač Bing od Microsoftu. Podle nedávného vyjádření Marka Shuttlewortha firma Canonical stále ještě nevydělává, ačkoliv je vše na dobré cestě. Jednou ze změn, které mají zřejmě zlepšit finanční situaci kolem Ubuntu, je přechod na model, se kterým úspěšně už mnoho let funguje Mozilla…
    10. 10. 2011 11:32 (aktualizováno)
  • Môj prvý deň s Lucid Lynx (alpha 1)

    Rád si nainštalujem pre-release verzie distribúcií. Obzvlášť v dobe, keď mi aktuálne stabilné distro nevyhovuje. Lucid lynx je jednou z týchto distribúcií. Je jasné, že za jedeň deň sa operačný systém nedá zhodnotiť, nie je čas na hĺbové analýzy…
    30. 12. 2009 3:20 (aktualizováno)
  • Chcete sa podielať na tvorbe výberu z Ubuntu repozitárov?

    Posledné 3 vydania Ubuntu sa vydával výber z ich mohutného repozitára, ktorý sa bežne dostane na niekoľko DVD, na jediné DVD. Toto riešenie má pochopiteľne niekoľko výhod i nevýhod. Veľkou nevýhodou je, že sa tam nedá dostať všetko, a zas veľkou výhodou je to, že netreba všetko sťahovať. Účelom repozitára na DVD je umožniť ľuďom s pomalým pripojením alebo bez pripojenia do internetu doinštalovať si programy, ktoré by sa inak nedali (alebo by to dlho trvalo)…
    29. 11. 2009 21:45 (aktualizováno)
  • Moja ATi X2300

    Je to tu ! Prišiel deň, kedy si konečne môžem na svojej Karmic Koale vychutnať zapnutý Compiz a popritom sledovať obľúbené filmy a seriály bez otravného rozpadávania sa obrazu (tzv. tearing).S týmto problémom akiste zápasí / zápasilo mnoho majiteľov grafických kariet ATi. Ak si zalovíme na fórach Ubuntu, nájdeme stovky tém zaoberajúcimi sa rôznymi problémami typu ,,Compiz + ATi".
    29. 11. 2009 11:32 (aktualizováno)