Skripty pro vytvoření „živé“ linuxové distribuce z aktuálně nainstalovaného systému jsou již řadu let k dispozici na www.linux-live.org. Vždy byly primárně určené hlavně pro vyrobení Slaxu ze Slackware. Nyní došlo na několik potřebných úprav, které umožňují snadné použití skriptů na Debianu a Ubuntu.
Musím konstatovat, že jsem Slackware již přestal používat. Všechno je na něm hrozně pracné. „Udělej si sám“ už mi moc nevyhovuje. Vyrobit si své živé distro vždy jako první krok vyžadovalo zajištění podpory AUFS v jádře. To na Slackwaru znamenalo zdlouhavé patchování a rekompilaci jádra. Debian a Ubuntu mají, k mému milému překvapení, aufs přímo v distribučním kernelu. Není nutné cokoli dělat. Nádhera. Budoucí verze Debianu už sice aufs přímo obsahovat nebudou, ale k mému dalšímu překvapení jde aufs přidat jednoduše jedním příkazem:
apt-get install aufs-dkms
Tím je stěžejní krok k vlastnímu live distru hotový. Linux-live skripty bylo potřeba jen malinko doupravit v následujících bodech:
Aktuální verzi linux-live skriptů jsem označil číslem 2.0 a považuji ji za stabilní, protože jsem s její pomocí vytvořil živý jak Debian, tak Ubuntu. Je k dispozici na githubu. Více info na www.linux-live.org
Jak tedy prakticky postupovat při vytvoření vlastního živého Debianu?
Vaše živé distro, vyrobené z aktuálně běžícího systému, bude uloženo v /tmp jako ISO obraz pro CD a také jako ZIP archiv (s totožným obsahem jako CD).
Pokud váš živý systém sice bootuje, ale není online, budete muset editovat /etc/network/interfaces a přidat vaši konkrétní konfiguraci sítě. Nepodařilo se mi zjistit, jak udělám, aby se po nabootování v Debianu automaticky spustilo DHCP pro všechny nalezené interfejsy, obešel jsem to tím, že jsem do /etc/network/interfaces nadefinoval dhcp auto pro všechny možnosti co mě napadly, jako eth0, eth1, eno0, eno1, ens0, ens1, enp0s0, enp1s0, … atd. Přijde mi to šílené, ale funguje to. Taky budete asi chtít smazat /var/lib/dhcp/*.leases a /root/.bash_history
k tem vsemoznejm (silenejm) interface, kdyz budes pridavat net.ifnames=0, tak budou vzdy klasicky eth0, eth1... ;)
viz uplne dole: https://www.freedesktop.org/wiki/Software/systemd/PredictableNetworkInterfaceNames/
Používam antiX MX-16 "Metamorphosis" (čo je debian) a tam stačí kliknúť na Systém, MX Snapshot a vybrať či chcem kópiu systému, alebo inštalačku pre distribúciu daného systému, v Ubuntu je to podobné, stačí si doinštalovať PinguyBuilder, ktorý funguje obdobne a už len počkať na takto vytvorené iso systému, kde nemusím nič riešiť, celé to beží v pozadí.
to je sice "hezke", ale spis jsi nepochopil, ze to pises pod blog zapiskem cloveka, ktere "dal svetu" nejlepsi Live distro Slax zalozene na Slackware a po 4letech provedl aktualizovani vlastnich live scriptu, ktere to vse maji na svedomi, rozsirenim o funkcnost na Debian/Ubuntu, po cemz byla dlouho dobu uzivateli Slaxu poptavka ;)
Omluvte mou zacatecnickou otazku, ale lze takto na miru vytvorene Live distro nasledne take nainstalovat?
Dekuji
Prakticky nainstalovat "lze" cokoli kamkoli, ručně kopírováním a ručně donastavením bootloaderu atd, ale vy asi myslíte nějakým jedním příkazem, tak tím ne.
Live distro vytvorené cez snapshot v antixe, rovnako ako live distro z ubuntu cez PinguyBuilder je možné bezproblémovo inštalovať.
Odporúčam vyskúšať.
Osobne vždy ak mám nejaký problém, ktorý neviem riešiť, tak často preinštalujem z poslednej zálohy, trvá mi na to slabšom počítači tak cca 5 minút a mám stav aký mal systém pred nejakými pokusmi, ktoré skončili zle. (čo je častejšie akoby som chcel).
Ak porovnám originálny systém a z neho vytvorené live distro (cez unetbootin nainštalované na USB) tak rozdiel je akurát, že z USB to trochu ide pomalšie a nie je vždy možné ukladať zmeny. (v ubuntu je to síce možné, unetbootin umožní vytvoriť pre to svoj "oddiel" ale nie vždy to dobre funguje, má to svoje obmedzenia)
Preto používam USB kľúč rozdelený na dve partície, na tej druhej je systém, na tom prvom dáta, ktoré chcem na kľúči prenášať, (resp. tam zapisovať z toho systému). Systém musí byť na druhej partícii, windows totiž na USB vidí len tú prvú partíciu a zvyšok už nie.
Tomáš je autorem několika více či méně známých projektů jak z oblasti operačních systémů, tak internetu. V současnosti samozvaný expert na Linux, Bash, PHP a MySQL.
Přečteno 24 972×
Přečteno 23 532×
Přečteno 19 131×
Přečteno 17 852×
Přečteno 12 725×