Témata označená nálepkou Desktop

  • Budoucnost se předpovídat nemá, zejména v IT

    Slashdot odkazuje na vizionářský článek o budoucnosti mobilních zařízení. Mě však zaujal jeden příspěvek v diskusi. Ten zmiňuje konvergenci telefonu a PC, ale vyzdvihuje roli telefonu (smartphone) jako primárního zařízení. Celý počítač si budete nosit s sebou v podobě smartphonu a kamkoliv přijdete, připojíte pouze monitor, klávesnici a myš.
    22. 8. 2009 23:23 (aktualizováno)
  • Audio a video komunikace na netu

    Určitě jste zaregistrovali nějaké zvěsti o možném „vypnutí“ Skype. Hledal jsem na webu a našel jsem pár zajímavostí/informací týkajících se tohoto tématu. Skype tu existuje poměrně dlouho, ale že by se mělo objevit nějaké řešení s podobnou funkčností v oblasti free software to nevypadá. Google protlačuje rozšíření XMPP protokolu o hlas ve svém Google Talku. To je asi jediný pokrok, který se v této oblasti dosud projevil…
  • Proč je chybou používat Ubuntu

    Proč by to mělo být chybou, když je to nejrozšířenější distribuce? Protože chci propagovat jinou distribuci a tu zaručeně nejlepší? Ale kdepak, problém je úplně jinde. Jednotlivé distribuce Linuxu jsou kolektivní práce mnoha lidí a podívejte se jak se podílí (v procentech) jednotliví tvůrci distribucí na tvorbě základních stavebních kamenů, ze kterých se každá distribuce skládá. Ubuntu doslova pouze bere hotovou práci jiných a veze se na hype své popularity…
  • Linux v podání HP

    Novinka od Hewlett Packard – HP Mini 1000 Mi Edition – podle mě ukazuje cestu správným směrem v návrhu uživatelského rozhraní. HP uvedlo na trh netbook s předinstalovaným Linuxem. Pod povrchem je to distribuce Ubuntu 8.04. Vzhledem a jednoduchostí však připomíná spíše ovládání televize či jiné spotřební elektroniky. Tohle je přesně to, co Linuxu chybí: profesionální návrh uživatelského rozhraní.
  • Linux blíže průměrnému uživateli

    Už je to poměrně dlouho co jsem napsal první verzi textu, která měla nabídnout běžným uživatelům Linux. Nyní jsem bohatší o nějakou statistiku schopností pár uživatelů a stvořil jsem jednodušší verzi. Soustředil jsem se hlavně na text a screenshoty. První verze se spoustou textu a PDF formulářem byla sice pěkná, ale nikdo tomu nerozuměl. Čtenářům roota to možná přijde jednoduché, ale zkušenost je špatná. Výsledek je ten, že nikdo nechápe, co to nabízím, dokud to neuvidí.
    7. 1. 2009 17:48 (aktualizováno)
  • Praktické zkušenosti s KDE4, Kopete

    Zatím používám z KDE4 jen části, a to jen dva programy, o tom prvním, Kopete, komunikátoru KDE, se zmíním jako prvním. A to o verzi 0.60.3, to jest z KDE 4.1.3. Nouze a tak trochu zvědavost mě dotlačily k tomu, že jsem si nainstaloval jednu z novějších verzí Kopete. Přechodem na novější verzi se mi vyřešil problém zamrzání „tři pětkové“ verze Kopete. To se projevovalo hlavně při komunikaci s klienty s programem licq (?).
    19. 11. 2008 6:54 (aktualizováno)
  • Windows Vista, má to i pozitiva

    Dostaly se mi do rukou utržky manuálu Microsoft Windows. Doporučuji přečíst, já osobně jsem po té i lépe pochopil některé věci okolo Debiánu. Co mohu říct, tak i Microsoft přišel na to, že není záhodno, aby služby (démoni), co poslouchají na síti, běžely s právy administrátora a vyššími, respektive s opravněními, které nikdy ke své legální činnosti potřebovat nebudou, jednoznačně pozitivní věc. Pravda, proč to tak nebylo u některé předchozí generace, je otázka.
    18. 11. 2008 9:32 (aktualizováno)
  • Uživatelské uspořádání KDE panelu

    Výchozí uspořádání panelu KDE v openSUSE (aktuálně 10.3) se časem mění, ale nikdy mi nevyhovovalo. Po dlouhodobém používání jsem dospěl k následujícímu rozložení. Pokud by mi někdo dříve poradil toto rozložení, s radostí bych ho používal, tak snad se bude hodit i někomu z vás. Netvrdím, že je to dokonalé rozložení a možná by šlo ještě i vylepšit, ale zatím je to to nejlepší na co jsem přišel a nejlépe využívá prostor panelu a je na něm jen to co skutečně používám…
    12. 3. 2008 0:42
  • Live CD versus Live USB

    Po třičtvrtě roce se opět vracím na root a doufám, že moje příspěvky už budou častější :) Tentokrát bych se chtěl z vašich komentářů dozvědět, jestli máte raději Live CD nebo Live USB a jaké máte zkušenosti s jejich používáním. Já jsem zatím používal jen Live CD, ať už linuxová nebo nějaké speciální záchranné systémy. Jednu dobu jsem se pokoušel nainstalovat spustitelný Linux na USB disk, ale výsledky byly slabé…
    2. 2. 2008 1:11 (aktualizováno)
  • Linux vlastně netáhne ekonomiku IT

    Napadla mě taková myšlenka jestli je v masovém zájmu ekonomiky kolem IT resp. hlavně desktopu, aby se prosazoval Linux. MS Vista totiž roztáčí kolotoč upgradu hardware. V zájmu výrobců a na konci prodejců je tedy jednoznačně prosazovat MS Vista, protože se tím roztočí ekonomika produkce nového hardwaru a prodejci se s tím svezou. Pokud se podívám na Linux, tak například OpenSUSE se v poslední nové verzi ještě zrychlil a příchod KDE 4 bude opět například vyžadovat i méně RAM k samotnému běhu…
    19. 12. 2007 14:30 (aktualizováno)