Výchozí uspořádání panelu KDE v openSUSE (aktuálně 10.3) se časem mění, ale nikdy mi nevyhovovalo. Po dlouhodobém používání jsem dospěl k následujícímu rozložení.
Pokud by mi někdo dříve poradil toto rozložení, s radostí bych ho používal, tak snad se bude hodit i někomu z vás. Netvrdím, že je to dokonalé rozložení a možná by šlo ještě i vylepšit, ale zatím je to to nejlepší na co jsem přišel a nejlépe využívá prostor panelu a je na něm jen to co skutečně používám. Původní 3 ikony (zobrazení plochy, home adresář a Konqueror) jsem odstranil. Taktéž rozdělení na dvě plochy nepoužívám a odstranil jsem přepínač ploch. Hodiny vpravo zbytečně zabírají místo na panelu a šly taky pryč. V „uspořádání panelu“ jsem zvolil velikost 54 pixelů, tím se panel s pruhem úloh rozdělí na 3 řádky s otevřenými okny. Část vpravo, kde jsou tray ikony, se rozdělí na 2 řádky a ikon se tam vejde víc.
Nedávejte „seskupovat podobné úlohy“ v nastavení panelu „Pruh úloh“. Zůstávají 3 řádky otevřených oken a teoreticky neomezený počet sloupců. Do levé části mezi hlavní nabídku a pruh úloh jsem umístil 3 důležité aplety: Rychlý prohlížeč souborů, Rychlé spouštění aplikací a Úložná zařízení.
První aplet je kaskádová nabídka celého home adresáře a umožňuje rychle se dostat k lokálním souborům. Druhý aplet umožňuje na prostoru původně velikosti pro pouhou jednu ikonu umístit 9 ikon pro 9 aplikací pro jejich spuštění na jedno kliknutí. Na obrázku jich je 12 a tento počet je nastavitelný. Třetí aplet nezabírá téměř žádné místo pokud není připojeno nějaké úložné zařízení.
Pro každé médium se zobrazí ikona – pro USB flash, pro foťák, pro CD i DVD atd. – a je možné s ním manipulovat.
Toto nastavení vzniklo až postupem času. Nejprve jsem si oblíbil vyhledávací okénko v hlavní nabídce a psal počátečních prvních pár písmen aplikace. Ikony pro rychlé spouštění jsou však efektivnější.
A co vy, jak zápasíte s ergonomií své pracovní plochy? Máte defaultní nastavení, žádnou strukturu home adresáře a plochu plnou ikon?
Vypadá to dobře, jen jsem nepochopil, jak se Vám podařilo donutit hlavní panel používat rozdílné velikosti ikon a ty malé řádkovat. Za Boha mi to nejde...
Jinak já osobně jsem z panelu vyhodil Menu tlačítko, a zprůhlednil jsem jej. Menu se mi zobrazí když kliknu prostředním myšítkem na plochu.
Nevíte náhodou o způsobu zda lze a jak doplňovat položky v nabídce pracovní plochy?
[4] Jj, yakuake je super, obzvlášť ve spojení se screenem, který zobrazuje záložky :)
Mám širokoúhlý notebook, takže panel šel logicky na pravou stranu displeje. Tam se zobrazuje spousta informací: K menu, výběr nejpoužívanějších znaků, které nejsou na klávesnici (např. kulaté uvozovky, pevná mezera, diareze, promile ap.), zátěž systému (CPU, RAM, Swap, síť, disk), system tray (spousty ikonek ve třech sloupcích), připojená média a úplně dole čas (StyleClock).
Pruh úloh se schovává na dolním okraji a je nastaven na 1% šířky a automatické roztahování a seskupování. Ale k přepínání úloh stejně preferuji svoji dvanácterníkovou (dvanáct stěn, přepínání Win+F1 až Win+F12) Compiz kostku a Shift Switcher (taková hodně vylepšená verze přepínání úloh v Aeru) :)
[6]Yakuake má pokud vím, také záložky. A to CTRL+shift+n. A poku d to se záložkama uložíte, zůstanou vám i po dalším spuštění.
Já dávám panel nahoru, kde jsou všechna ovládací menu programů. Nemusím tak přejíždět nahoru a dolu.
Pro doplnění monitoringu vřele doporučuji Knetload a Kcpuload. Pak se objevují v "systray".
A bez hodin si to nedovedu představit. ;)
pouzivam dva panely
dolny ma aplety: show desktop, taskbar, pager, systray;
horny: K-menu, konqueror profiles, search, recent documents, jednoriadkovy quicklaunch, run command, color picker, weather, clock a dve vlastne tlacitka - lock screen a logout
inspiroval som sa poslednym xubuntu:)
Osobně od začátku používám dva panely pod sebou (v horní části obrazovky), velikost na 25px...
Ve vrchním KDE menu, quicklaunch, system tray, system guard a hodiny.
Ve spodním taskbar (nastaveno zobrazování pouze oken na konkrétní ploše), desktop preview & pager a lock/logout buttons.
Vše potřebné tak mám po ruce.
Přečteno 28 248×
Přečteno 19 278×
Přečteno 16 871×
Přečteno 14 996×
Přečteno 14 910×