Napadla mě taková myšlenka jestli je v masovém zájmu ekonomiky kolem IT resp. hlavně desktopu, aby se prosazoval Linux. MS Vista totiž roztáčí kolotoč upgradu hardware.
V zájmu výrobců a na konci prodejců je tedy jednoznačně prosazovat MS Vista, protože se tím roztočí ekonomika produkce nového hardwaru a prodejci se s tím svezou. Pokud se podívám na Linux, tak například OpenSUSE se v poslední nové verzi ještě zrychlil a příchod KDE 4 bude opět například vyžadovat i méně RAM k samotnému běhu. Pokud si představím, že by se rozšířil Linux, mělo by to za následek pokles prodeje hardwaru a s tím související věci. Mohlo by to znamenat i v důsledku zpomalení vývoje tak jak ho známe dnes, tedy neustálého zvyšování výkonu a snižování ceny. Takže bych řekl, že můžeme Microsoftu děkovat za to, jak je MS Vista nenažraná na hardware a nakonec možná je to i úmysl ze strany Microsoftu, který tímto vlastně podporuje koloběh zlepšování hardwarové vybavenosti našich PC. Za budoucnost našich lepších PC tedy Microsoftu rozhodně patří dík a děkovat mu budou i výrobci a prodejci hardware.
Podla mna to ma aj opacny efekt. Ludia, ktori nemaju kazde 2-5 rokov na novy pocitac, zostavaju bud na starsom systeme alebo presedlaju na Linux. Podla mna IT ekonomiku tlacia dopredu vymakane prezentacie vo flashi a powerpointe, z ktorych ludia, ktori rozdeluju o peniezoch, vzdy kvalitne usudia, ze tato fima, ked ma take prezentacie, musi mat aj super kvalitne produkty za rozumnu cenu.
To mi přijde trochu jako zkrat... tlak na vyšší výkon počítačů tu bude vždy a je celkem jedno pod jakým OS, a pokud by nebyl tlak na vyloženě vysoký výkon, tak bude tlak na zlepšení efektivity provozu => HW firmy by si tak jako tak přišly na své, IMO. A my všichni nejspíš také. A samozřejmě, periferie jsou zapotřebí vždycky.
Daleko větší nářek by ovšem nastal u všelijakých parazitů, kteří vyrábějí tzv. "zabezpečení pro Windows", ti by rozhodně neměli tak zlaté časy, jakkoliv opět, nelze pochybovat, že zabezpečení (v jakémkoliv smyslu) by potřeboval i jakýkoli jiný majoritní OS... tady by se patrně oddělilo "zrno od plev" velmi rychle.
V zásadě stejný problém nastal už při přechodu DOS - WIN, kdy WIN prakticky nic nového nepřinesly (ještě současný word těžce zaostává za DOSovským Klasikem, nehledě k tomu, že 90% souborů, co mi chodí ve formátu .doc, by vypadalo prakticky stejně ve formátu .602 (=neformátovaný text), pouze by velikost byla v kB místo v MB.
Ono v zásadě nemá cenu platit tisíce nebo desetitisíce za vyšší výkon, která jde prakticky veškerý na režii OS, takže odezva na ťuknutí klávesou je stejně rychlá (nebo i pomalejší), jako byla na T-602 na PC s procesorem 80386.
Je třeba nekompromisně lidem říkat, že pokud nejsou pubetrťáci s nepřekonatelnou potřebou hrát nejnovější hry, nebo nedělají opravdu superspecializované věci v grafice, tak win jednoduše nepotřebují a na linuxu na tom zpravidla budou líp.
ale zase jim zbudou peníze na utracení za jiné věci a navíc do podnikání se zapojit i subjekty, které nemají na začátku dostatek finančních zdrojů na SW (ona licence MS za OS + Office není moc levná...)
ad 5) Jan.Simunek píši z MS Vista a používám i WXP a všude mi funguje pro @ pravý alt + v :-))
Pokud jste někdo někdy měl ekonomii, tak víte co znamená termín reálná mzda a jak se vypočítá. Autor článku v jiném slova smyslu tvrdí že je super že nám rostou platy, ale když rostou i ceny zboží, tak si za ty platy koupíme ty samé věci. Takže můžeme MS poděkovat za to máme našláplejší PC, ale výkon se nemění. Děkujeme
asi to bude pravda:) švagor potreboval novy notebook na kancelarsku pracu, v obchode mu ponukali 2-jadrove s 1GB RAM a Vistou, ja som mu poradil asi o 5 tis. lacnejsi s Celeronom-M a 1GB bez OS, dal som mu na to Fedoru, ktora na 1GB RAM maka jak mlady o svadobnej noci:) Vista by sa na 1GB trapila a ani Duo Core by jej nepomohlo:), švagor si za ´ušetrene´bubaky kupil multifunkcne laser zariadenie, takze ma skener, laser tlaciaren a kopirku, jediny kto nezarobil je M$, ak toto znamena ´brzdu pokroku´,tak nech:)
niekto tu spravne podotkol, ze ekonomiku tahaju firmy kupujuce najnovsie technologie a nie domacnosti, ktore kupuju hlavne low a mid endy... navyse nie vsetko sa toci iba okolo zeleza... licencie na legalny kancelarsky stroj vyjdu na viac, nez samotny hardware... takze uvaha ze vista podporuje aj nieco ine nez len zisky microsoftu a v malej miere firmy vezuce sa na tejto vlne su dost zcestne...
linux + novy hw znamena: rychlejsie, viac a lepsie... na druhej strane - o viste sa to neda povedat.
12:
no nevim, mam mys od M$ a po ani ne roce pouzivani sem najednou z nicehonic ,,proklepnul'' LTM :( takze mi to tukne 1-4x na jedno smacknuti...navic nemuzu ani tahat okna,protoze to drzi seply jenom v jednom miste a to clovek prstem fakt neudrzi. Tak sem si rikam, mam aspon PTM, ale to pred par mesicema zacalo taky tukat vickrat. Mam uz novou mys,ale jeste sem ji nezapojil-nechce se mi vytahovat PC. Jo mys byla pribalena u HP PSC 2210. WinXP mam jeste v PC - mam ho jenom kuli FlatOut2, mam tam odpojenej internet(abych nemusel mit antiviraky,ktery sou nenazrany obcas i vic jak win a to uz je co rict). Jinak ted pisu z UBUNTU 7.10 a totalni spokojenost;) Po vanocich bude new notebook(tatka pracovni,ale s vistou-do toho mu nikdo nepoleze...kdo by taky chtel vistu,zejo).No a az bude new notebook, tak mi zustane starej, kopnu do nej Xubuntu, pak v nem nainstaluju Ubuntu-desktop a sem v pohode(potrebuju swap,ma to jenom 250Mb RAM)
Ked sa chces hrat na velkeho ekonoma tak tu mas nieco ozajstne. Velmi nezavisly pohlad na open source z pohladu penazi.
The Economic Motivation of Open Source Software: Stakeholder Perspectives
http://www.riehle.org/computer-science/research/2007/computer-2007-article.html
[5] Pane Simunku, to ze neumite zachazet s nejakym OS neznamena, ze tam neco nejde. Priste si bud klavesouvou zkratkou alt+shift prepnete na anglickou klavesnici nebo si pridrzte alt a napiste ascii kod zavinace na numerice. jelikoz jiste nejste obycejny BFU, jiste vam nemusim radit, ze je to 40h. Ovsem nejlepsi by bylo, kdybyste proste nekomentoval veci, o kterych nemate ani paru.
[4] Coz samozrejme plati i o Vasem predchozim prispevku. Jednak srovnavat format T602 s doc zpusobem, jakym to delate je nesmysl, zapominate na spoustu veci, z nichz by treba vyjmenoval podporu unicode. Rovnez soucasny open document se jevi ponekud rozezranejsi nez byl T602.
Za druhe pausalizovat stoupajici naroky OS jen na Winy je take ponekud neuvazene, linuxove distra si take berou cim dal vic zdroju.
A na zaver, paradoxne, neni pravda, ze pokud nedelate neco specialniho, jste na tom lip na linuxu nez na windowsech. Nedivim, se ze to nevite, kdyz zrejme windows pouzivate jen v nouzi, ale v soucasnosti, pokud opravdu nedelate nic zvlastniho, je jedinou investici do SW prave OS, zbytek se da sehnat jako freeware.
Naopak, pokud delate neco specialniho, musite se rozhodovat mezi OS a v zavislosti na oboru cinnosti na tom budete lepe bud na windows nebo na linuxu. Ale jakz uz jsem rikal, nejlepe nekomentovat neco, cemu nerozumite.
Trosku mi tvrdenia v tomto clanku pripomina takzvany "Klam rozbiteho okna", vid tu:
http://sk.wikipedia.org/wiki/Klam_rozbit%C3%A9ho_okna
...opisuje majiteľa obchodu, ktorému rozbije okno malý chlapec. Napriek tomu, že veľa ľudí s ním súcití, čoskoro začnú namietať, že rozbité okno znamená prácu pre sklára, ktorí si za zarobené peniaze kúpi chlieb, čím odmení pekára, ktorí si vďaka tomu bude môcť kúpiť topánky. Zo zarobených peňazí si potom obuvník môže zakúpiť ďalší tovar atď. Nakoniec týmto spôsobom myslenia možno prísť k výsledku, že malý chlapec nebol vinný z vandalizmu, ale zapríčinil pozitívny ekonomický vývoj, ktorý vytvoril ekonomické výhody pre každého v meste.
Klam spočíva v tom, že veľká časť ľudí vidí pozitíva spôsobené potrebou kúpy nového okna, ale ignoruje skryté náklady. Majiteľ obchodu bol nútený použiť prostriedky na opravu okna a preto ich nemohol použiť na nič iné. Je možné, že by si za voľné peniaze kúpil chlieb, čím by odmenil pekára, ktorý by si potom mohol kúpiť topánky atď. Namiesto okna a chleba má len okno. Teda, dieťa a rozbité okno neprinieslo žiadny zisk mestu a navyše ho ochudobnilo o jedno okno.
Ekonomika se netýká pouze výrobců a prodejců ale také spotřebitelů! Je v zájmu spotřebitelů nákup nového a rychlejšího počítače jen proto, aby aplikace běžely ještě pomaleji, protože takřka celý výkon stroje spotřebuje operační systém? Pochybuji. Je v zájmu občanů, aby skorumpovaní ministerští úředníci nakoupili Vistu a donutili pak všechny podřízené orgány udělat totéž , s miliardovými dopady na státní rozpočet? Myslím, že ne.
Rychlejší počítač si koupím pro sebe, ne pro systém.
Prodávat počítač s Vistou je "v zájmu" výrobců stejně tak, jako je v jejich zájmu výroba džemů bez ovoce, uzenin bez masa, čokolád bez kakaa a podobných náhražek. Ať si takové výrobky strčí kamsi ...
Za druhe pausalizovat stoupajici naroky OS jen na Winy je take ponekud neuvazene, linuxove distra si take berou cim dal vic zdroju.
Nevím jak komu, ale mě se nezdá, že by linuxová distra brala stále víc zdrojů. Pokud se pamatuju, není až takový problém zastavit nepotřebné služby, zkompilovat si kernel na míru procesoru i desce, což u vidlí prostě nejde. Nemohu si pomoci, ale při 512 mega RAM nejsem s to donutit mašinu k tomu, aby vůbec hrábla do swapu, a podotýkám, že ještě s tím používám VMW s widlema.
To [13] Tinker: Na Flatout2 zdaleka není třeba mít jakákoliv windows. Jak to, tak i spousta dalších her (včetně novinky zvané Crysis, CS, HL2 atd.) pod wine už chodí naprosto špičkově. Mám 3 děti (nejstaršímu bude 16), takže na gamesení je u nás kladen důraz nebývalý. A Linux bohatě stačí :-).
pripájam sa ku tomu čo napísal onidlo, ono aj prírodne katastrofy (veľké povodne, zemetrasenia) majú pozitívny vplyv na ekonomiku, na stavebnú výrobu, predaj spotrebného tovaru (treba znovu vybaviť byty....)
Ale nemôžem súhlasiť že len vďaka MS je tu taký rýchly vývoj v oblasti HW. Ono vývoj by tu bol aj tak (ak by tu bola konkurencia), ale konkurovalo by sa uspornosťou, veľkosťou (malosťou :) ) a cenou...
Neuvěřitelné, ale domnívám se, že autor není zběhlí v přírodních vědách. Z fyziky je třeba známo, že fyzikální děje probíhají s co nejmenším vynaložením energie. Z praxe třeba známe, že voda teče dolů (v gravitačním poli se potenciální en. přeměňuje v kinetickou en.). U autora článku asi teče voda do kopce. Doporučuji autorovi zažádat o Nobelovu cenu.
Windoze Vista vlastne netahnou ekologii IT. Pokud tedy WV opravdu tahnou nakup novuch pocitacu (a vyhazovani starych, jejich "recyklaci vyvozem do Ciny, kde z toho na ulici rtuti vyvaruji zlato...), jezi se mi vlasy na hlave pri predstave tech tun materialu a haldy energie spotrebovanych na vyrobu jednoho blbeho pocitace. Namisto aby stary byl vyuzit, dokud jede a investice energie a materialu byla vyuzita do mrte. Vetsina pocitacu upgrade potrebuje jenom proto, ze dodavatel OS a software je hovado.
re: [5] Jan.Simunek
Ve woknech musíš použít klávesovou zkratku (držet levý alt+6+4) nebo (pravý alt+v)
Kdyby komunita kolem linuxu věnovala čas k vývoji kompatibilnějších OS s hardwarem, vyvíjela jednoduší instalátory, tak by windows nebyly majoritním OS.
Pro mě nejsou bezcenným šmejdem, jak je nazýváš, jsem na ně zatím (bohužel) odkázaný. Na linuxech jsem nerozchodil grafárnu geforce nvidia 7300 gt ani internet (tzv. 4g modem od t-mobilu) (edubuntu 7.10 amd64).
Kompilovat jádro nechci.
PClinuxOS pro změnu nešel nainstalovat vůbec.
Na XP funguje vše a funguje to hned. A bezpečnost je dostatečná (antivir, zonealarm, spyboot, xp antispy, firefox, ccleaner, systém a data na jiných oddílech, temp na samostatném oddílu, před instalací něčeho nového vytvořím bod obnovení).
Rychlost nabíhání systému dostatečná - defragmentovány oddíly, defragmentovány registry, vypnuty nepotřebné služby).
Vzhled mám upravený pomocí Windows vista Brico packu (používám jen panel. Tapety a nastavení oken používám své.
Žádné nutné kompilování, žádné problémy, žádná havěť.
Jen občas předtím, než jsem si nainstaloval zonealarm, tak se mi někdo dobýval do compu.
Aktualizace stahuji pomocí WUD (windows update downloader) - nemám na tomto pc originální wokna, cracky pomocí Crack downloader (samozřejmě vyčištěný od havěti, ne ta verze, na kterou narazíte při vyhledávání). Sice porušuji autorské právo, ale mám počítače 2 a jednu licenci jsem zaplatil. Jelikož je to an domácí použití, tak mě to nějak zvlášť netrápí.
jirka: to, ze napr. 4G modem je stejne jako ostatni mobilni 'krabicky' delan na kolene a i drivery jsou udesne pod windows a pro linux neexistuji, neni chyba OS, ale vyrobce.
all: OS ma slouzit pro komunikaci s HW a jako prostrednik. clovek by o nem v podstate ani nemusel vedet. MS OS funguje jako nenazrana aplikace fungujici pod heslem: 'jsem tu jen ja a vsechno sezeru'. trh by si poradil bez tohoto OS sam a vyvoj HW by sel stejne dal, protoze vsichni potrebuji mit vsechno spocitane rychleji a vyrobci HW se zivit potrebuji. kdyz je ale novejsi verze OS nenazranejsi nez starsi, pak vyvojari neco delaji spatne a nepodarilo se jim nic zoptimalizovat. a to je pratele zarny priklad MS. nejake jejich PR recicky, ze novy OS je rychlejsi apod., to je usmevne, protoze vyzaduje mnohem rychlejsi zelezo a ve finale je prinejlepsim stejne rychly jako starsi verze, pokud se zadari.
re: [28] jirka
Někdo nechce kompilovat jádro, já zas nechci instalovat antivir, zonealarm, spyboot, xp antispy, nechci vytvářet body obnovení, nechci defragmentovat oddíly, nechci si jenom kvůli změně vzhledu instalovat Windows vista Brico pack (tapety a nastavení oken mam taky svý), nechci používat nelegální software!
A co se na to podívat naopak. Dovolním si tvrdit, že nebýt Microsoft Windows, byli by jsme nejméně o 10 let dále. Podívejtese na výrobce HW. Myslíte, že vyhraje ten nejschopnější? Nikoli! Vyhraje ten, který má dobré vztahy s Microsoftem. Představte si, že máte mnohem lepší CPU než x86 (a takové dnes existují). Dokud Microsoft nenaportuje Windows pro tuto architekuturu, budeme mít pořád jen x86. Brzda brzda brzda. Microisoft podporuje bussines. Podporuje utápění peněz v nepotřebném HW. Ale rozhodně nepodporuje vývoj, protože nevyhrává nejlepší, ale ten co má hlavu nejhlouběji v Billově prdeli!
Pro [28] jirka, včera 13:44
Tyhle argumenty mě vždycky pobaví. Je to cca měsíc, co jsem se zapojil do diskuzí na fóru PCtunning, týkajících se HW. V ruce jsem měl nejnovější desku pro AM2 a teď také pro s775. Zatímco vy tady držkujete, jak ony ty Windows prostě fungují, já už z toho začínám mít dobrou prdel.
u každé desky je nářek majitelů, že jim nejede síťovka, zvukovka, RAID, AHCI a bůhví co ještě, deska je prý hrozný shit, ovladače na hovno atd. 150 stránek zaručených návodů jak rozchodit všechno možné na nejnovějších deskách. A hádejte co. Všichni mají WinXP občas někdo Windows Vista. Všechny tyto desky, co jsem měl v ruce samozřejmě fungují bez problémů. Zvuk, síť, RAID, AHCI režim. Jediný rozdíl je v tom, že na nich bootuji openSUSE 10.3. A tak zatímco nějaký "chytrák, co si přece nebude kompilovat kernel" 2 měsíce řeší, jak zprovoznit AHCI a nakonec to raději přepne do native IDE, aby se mu ty Widle alespoň rozjely, já se jen tiše směji, a představuji si vám podobné, jak vykládájí, že Widle XP fungují se vším a hned.... Opravdu. Děsná prdel!
To [17]: "Opičí hmaty" (používal jsem je na W95 a w98) mi, bohužel, z neznámých důvodů jen přepínaly okna nebo záložky prohlížeče. Alt+číslo znám, ale vzhledem k tomu, že již několik let nejsem na win, tak jsem čísla znaků vypustil z hlavy, protože na lin to jednoduše nepotřebuji, tam funguje klávesnice, takže se něčím podobným nemusím zalamovat. Patrně je tam někde něco atypicky nastaveného (byť defaultně) a hrabat se v tom celé hodiny se mi rozhodně nechtělo.
Mám stejnou zkušenost jako [33]: Na win nejede prakticky nic, nebo jen v nějakém očesaném nastavení, aby se systém jakž takž rozjel. Pak se musí doinstalovávat speciální ovladače ke všemu (včetně základní desky), na lin se prostě nainstaluje systém a jede, problémy mohou být maximálně s hodně starým nebo úplně novým železem, a tam velice často selhávají i ty win (hlavně u toho nového).
[28] Jirka :
Pokud si pamatuji tak ve Widlích jsem přepínal klávesnici pomocí [shift]+[alt], standardně jsem měl českou QWERTY programátorskou.
Mohu Vám důvěrně zdělit, že tento článek posílám na Roota přes 4G-Modem od t-mobile (mimochodem síť nese název "3G" a modem není výrobkem t-mobile). Stačí umět používat Google, na internetu je návodu hned několik. T-mobile mimo to dodává na instalačním cd i ovladače pro Linux.
V mnoha knihách, nebo článcích o problematice kompilace kernelu (jádra) se hned v úvodu dočtete, že kompilace jádra - pokud nejsou opravdu vážné důvody - není nutná. Autoři jednotlivých distribucí se snaží zkompilovat jádra tak aby byla schopna (a ony jsou - vlastní zkušenosti) běžet na co nejširší škále hardware. Na kompilaci samotné není nic těžkého. Důležité si je jen prostudovat dobře postup a nastavit správně parametry budoucího jádra v konfigurátoru. Osobně, první co udělám hned po instalaci systému je že zkompiluji nové jádro a zoptimalizuji jej pro daný stroj. Má to spoustu výhod včetně té, že to mnohdy přidá na výkonu systému jako celku.
Ano to je jeden z velkých problémů Widlí - potřebujete ativir, firewall, cleanery. atd, atd, atd,... Já to, ale vůbec na nic nepotřebuji (používám Linux jako desktop).
Příště až bude zase experimentovat z Linuxem, bych doporučoval něco si o něm zjistit, používat aspoň krapet hlavu, a proboha LINUX NENÍ WINDOWS - mějte to na paměti.
[4] Word zaostává za Klasikem? LOL. Klasik byl zajímavou kanceláří pro MS-DOS, ale měl řadu much. Například mizerně rastroval své vektorové fonty v nižším rozlišení, takže výstupy na tehdy ještě běžných jehličkových tiskárnách byly příšerné. Neměl pokročilé možnosti formátování textu (třeba změna barvy pozadí) a odstavců (svázats následujícím) ani pokročilou práci s tabulkami. Vážně jsme uvažovali o pořízení pár tisíc licencí, ale nakonec z toho právě pro nedostatky ve funkcionalitě sešlo. A bylo to dobře - výrobce se složil, a my bychom utopili peníze.
[5] To je perla...V XP se vkládá zavináč tak, jako na německé klávesnici: AltGr+V. Na QWERTY Alt+2. A jak tu bylo psáno, lze použít Alt+ASCII code (na numerické klávesnici).
Pokud jste si nastavil na Alt+2 druhou záložku, tak máte samozřejmě tak trochu problém ;)
[13] Já třeba píšu se 64-bitové Visty, a jsem celkem spokojený. Například GUI je "hladké", nejsou tu žádné ostré přechody, a to je příjemné na oči.
[21] Windows se také dají "prořezat".
[27] Většina mobilů, PDA, aut, audio setů a dalších věcí potřebuje upgrade jen proto, že majitelé jsou, vašimi slovy, hovada. Ale svět je takový.
[38] Klasik byl plně počeštěný, rozhodně se nestávalo, jako na win + MS Office, že to najednou začalo házet hlášky v maďarštině, nebo jiném "extra srozumitelném" jazyce. Měl naprosto dokonalý help, ne jen pár zacyklených hlášek, z nichž se nedá nic vyvěštit. Word na jehličkové tiskárně tiskne naprosto stejně prasácky jako kterákoli jiná aplikace; naopak Klasik vycházel při standardních velikostech písma (10, 12, 14) lépe a čitelněji. Naprosto geniálně měl vyřešeny tabulky a jejich vkládání do textu, v tomhle Word zaostává o sto procent.
Za víc než dvacet let, co používám kancelářské editory, se mi ještě nestalo, že bych potřeboval text z barevným pozadím (v textu). V tabulkách barevné pozadí Klasik pochopitelně uměl, a to daleko lépe než Word.
O "opičích hmatech" jsem se zmiňoval výš: Problém vidím v nekompatibilitě jednotlivých instalací win.
Ohledně těch Vist: PDA, audiosety atd. (také mobily) se vyměňují proto, že nové nabízejí uživateli další funkce, které ty staré přístroje nezvládají. A na trhu prakticky vždy zůstávají jednodušší modely pro lidi, kteří to drahé nepotřebují (např. moji rodiče potřebovali jednoduchý mobil na telefonování a SMS, jedině chtěli velké klávesy daleko od sebe a velký displej). Visty jsou uživatelům vnucovány a to, že podstatná část hardware s nuceně nainstalovanými Vistami skončí downgrade na XP nebo upgrade na plnohodnotný operačníá systém, třeba linux, svědčí o tom, že uživateli nic zásadního nepřinášejí.
[39] MS Office je okalizovaný dlouhou řadu let, a hlášky v maďarštině může házet jen tehdy, když si nainstalujete maďarské patche, nebo produkt se sdílenými komponentami v maďarštině.
Word na jehličkové tiskárně tiskl bez problému (stejně jako AmiPro, nebo jiného pro Windows). Klasik neuměl hinting, což v nízkých rozlišeních vedlo ke vzniku nepřirozených mezer mezi písmeny.
Samozřejmě i Vista nabízí nové věci, a není jich málo. Dále staré modely výrobků ani staré verze SW na trhu nezůstávají trvale. Zvláště u SW byl vyvstal problém s podporou. Mimochodem MS podporuje SW velmi dlouho - Windows XP byy uvedeny 31.12.2001, běžný support končí 14.4.2009, a rozšířený support 8.4.2014.
Dnes si člověk místo Visty může objednat XP, i když nevidím důvod. Licence XP budou v prodeji až do 31.1.2009. Nevím, kde berete informace o tom, kolik lidí downgraduje Vistu na XP. Možná jste pár takových lidí viděl, ale v praxi taková potřeba není.
MS má i Vistu "light" (Home Basic), což je levná verze.
Opičí hmaty se nekonají. Česká klávesnice je odvozená z německé (původně se sem vozily německé psací stroje, kterým se předělala jedna klávesa na čárku a háček, později se použilo těch 9 kláves ěščř...). A německá PC klávesnice má @ na AltGr+V. Na některých českých klávesnicích u V najdete i zavináč, na některých nenajdete ani znak kroužek. Instalace Windows mají vkládání znaků shodné (pokud je vybrán shodný layout klávesnice). Mimochodem často si tu linuxáci stěžují, že se Windows nedají dost ohýbat (což je nesmysl). Vás zjevně rozhodí i dva layouty české klávesnice ;)
[40] Prořezat v kontextu znamená odstranit vybrané komponenty.
[39] Recenze Klaiku zde:
http://lege.cz/toCP1250/archiv/man083.htm
Podotýkám, že jsem viděl jen verzi E.T. Klasik (zřejmě 1.x). Pak se Optimal tuším složil. Protože jste uživatelem Linuxu, nepřekvapí stesky, že šlo o skvělý produkt, který trh nedocenil (a který byl ve skutečnosti dost mizerný).
[41]
Ano s tím se dá souhlasit souhlasit, jen to upřesním (upozorňuji, že moje zkušenosti jsou do výše WinXP a nechci vyvolávat žádné flame, jedná se pouze o doplňení Vašeho srovnání)
1. Ze systémové části Windows se dají odstraňovat jen jen některé ovladače zařízení. U Hardware, který je přítomen na pc, nelze jej ani zakázat v biosu a z nějakého důvodu ani odstranit, má pouze smysl jej zakazat v aktualní konfiguraci protože Win jej neumí na přání uživatele ignorovat.
2. Odstraňovaní komponent jako MS IE, nebo MS Media Player je docela složitý a hluboký zásah do systému, proveditelný pouze pomoci externích nástrojů, který není moc přívětivý k běžnému uživateli a navíc nepřinese očekávaný výsledek, spíš vrhne systém ještě do větší nestability. Mimo to tyto aplikace není možno v plném rozsahu nahradit jinými (např.: MS IE - Firefox, MS MP - KMPlayer) V XP byla dokonce pozorovatelná snaha skrýt před uživateli možnost redukce aplikačních komponent systému.
3. Kompilace Kernelu nemusí nutně znamenat jen ořezání systémových komponent, ale také nejrůznější optimalizace (např. na typ procesoru - což Windows logicky nijak neumožňují), včetně takzvaného "špekování" (úpravy kódu jádra), což je však (uznávám) pro ty otrlejší a mnohem zkušenější uživatele.
[41] Hlášky v různých hatmatilkách se na win a MS aplikacích objevují i v případě údajně stoprocentní lokalizace (zřejmě tak stoprocentní není). Máte pravdu, že Klasik tištěný draftem na jehličce nevypadal moc pěkně, ale tato kvalita zpravidla nebývá určena pro finální verzi (zato tiskl na všech tiskárnách, kde jsem měl možnost vidět tisk jak z něj tak z win aplikací, při sobě odpovídajících kvalitách podstatně rychleji; dokonce u rozsáhlejšího tisku - např. předloha skript pro tisk, diplomová práce - se vyplatilo restartovat počítač z win do DOSu, úspora času byla v desítkách procent).
Jinak na win je obrovský problém s vložením velkého kroužkovaného U, Klasik a obdobně i některé linuxy to mají vyřešeno jako velké U s háčkem (vzhledem k tomu, že se občas potřebuji podepsat velkými písmeny, to mám dost promrskané praxí).
S tou podporou vidím problém v tom, že většinou je vysoce mizerná zpětná kompatibilita, vzpomínám, jak vyšší "kvalitnější" verze wordu se "vyrovnala" s texty pořízenými svým předchůdcem zobrazením esteticky řešených odstavců, skládajících se ze samých prázdných obdélníků. Po pár takových zážitcích se nikdo do vyšších verzí čehokoli od MS nehrne. Totéž se týká i záplat. Na lin já rozhoduji o tom, kdy a kterou (a jestli vůbec) je aplikuji, a prakticky vždy mám možnost relativně rychle obnovit předchozí stav. Win si zaplátování v podstatě vynutí (otravují co pár minut a není možné to trvale vypnout) a přitom nedávají informace, co a jak budou měnit a jak to v případě nějakého poškození OS vrátit zpět. Synovi takto po jedné "záplatě" přestal komunikovat přehrávač MP3 s počítačem. Proto se vůbec nedivím uživatelům, kteří u w95 a w98, kde šlo vybízení k aplikaci záplat trvale vypnout, to udělali a na zaplátování se vykašlali.
Další věcí je, že když se upgraduje z jedněch win na další, znamená to naformátovat (nebo alespoň vymazat) disk, zatímco upgrade na vyšší verzi linuxové distribuce zpravidla ponechá všechna nastavení i datové soubory (je dobré je zálohovat, ale vysloveně pro případ nehody, nikoli pro případ korektně proběhlého upgrade).
[44] aktualizace ve Windows vypnout samozřejmě jdou a nejen to, dá se jedním kliknutím nastavit, aby na nové záplaty jen upozorňovaly a nic nestahovaly a neinstalovaly. Člověk si pak může v klidu přečíst, co která záplata dělá a povolit její stažení a instalaci. Při četnosti 4 až 5 záplat za měsíc to zase až taková "zátěž" pro uživatele není.
Linux tohle možná umí také, ale já jsem to v něm nedokázal najít a nastavit. K tomu bych jen dodal, že ve Windows mi to také nikdo neukazoval, ani jsem nebyl nucen číst manuál a přesto jsem to v nich "objevil". A v tomto je Linux bohužel pořád 100 let za opicemi (Windows jsou tak na úrovni opic).
Nedávno jsem na tři různé nově zakoupené notebooky instaloval Win XP. Jinak používám Linux a musím uznat, že ne na všech strojích je instalace HW bez obtíží. Zkrátka někde se nedaří zprovoznit akceleraci, jinde zase čtečku otisku prstů atd. Ale to celkem překousnu, obvykle tyto věci řeší nová verze. Když jsem se chystal na Win XP, stáhnul jsem si ovladače HW všech notebooků na flashku předem. Nainstaloval jsem Widle a připojil flashku. A ono nic. Ten systém sice nainstalovaný byl, ale bez ovladačů nefungoval jediný USB port. Tak snad na dalším NB to bude bez problému. Omyl. Totéž i na třetím. Skutečným utrpením pak byla instalace bez externí myši a klávesnice, protože obě zařízení byla připojená přes USB, které nešlo. Takže v Linuxu jsem musel ovladače vypálit na cdr a pak teprve nainstalovat ovladače. Po instalaci podpory základní desky už USB začalo fungovat. Nikdy by mě ale nenapadlo, že na tak základní věc je potřeba ovladač. Jen dodám, že instalace všech ovladačů si vzala nějakých dalších 500 až 700 MB na disku. To víte, deska 30 MB, ModroZub 100 MB, síť 50 MB, čtečka 70 MB....jen mne skutečně fascinuje, co je na těch ovladačích tak kravsky velkýho... Toť má nedávná zkušenost s Win XP. Linux na oněch NB jel bez problémů, ale je fakt, že mi Wokna přišla malinko rychlejší. No ale taky to byl úplně čistý systém. Pokud tu někdo tvrdí, že ve Win XP a Vistách vše od začátku funguje, tak mě rozhodně nepřesvědčí.
pro [45]
máte pravdu, instalace vypnout jdou. Jaké překvapení pro Vás ale bude, když po instalaci "kritické" záplaty zjistíte, že nastavení aktualizací je změněno na původní (win) nastavení.
Samozřejmě tyto nastavení nejsou běžné mase uživatelů známa a i já, mírně pokročilý po nich stále (s každou změnou PC) pátrám znovu a znovu.
Dále, při rozhodování kterou aktualizaci nainstalovat (což Vám automaticky nenabídne pouze máte možnost vybrat si automatické nebo volitelné aktualizace) Vás obtěžuje hláškami typu opravdu nechcete naistalovat záplatu (nový {pod}program XY? Již se neptat zda instalovat {pod}program XY ... TO JE VELMI IRITUJÍCÍ, zvláště když Vaší prací není IT a například jednáte s klientem ...
Nebo velmi potěšující jsou inteligentní instalace záplat ...(nových NUTNÝCH verzí užitečných programů M$), které vyžadují a sami si i provedou restart systému a bohužel Vaše rozdělaná práce v několika různých programech je ztracena (vím, ptá se Vás a máte celých cca 5 minut na odložení restartu), nu již si někdo z Vás při důležitém telefonátu s klientem zkoušel soustředit na klienta i ty INTELIGENTNÍ wokna ?
To jsou nejobvyklejší výtky vůči provozu (firmy) na produktech Micro$oftu.
PS: Jsem jen obyčejný uživatel (Fedoru instaluju až v lednu) a nejsem nějaký zvláštní hračička - můj bratr vývojář a programátor v prostředí M$ má těch výtek TROCHU více... určitě by Vám rád pověděl vlastními slovy.
Věřím, že tímto mým subjektivním příspěvkem běžného uživatele Vám (a i marketingovým odborníkům M$) přiblížím svůj pohled na služby poskytované M$. (Ještě bych rád zmínil licenční zejména OEM politiku M$, ale to už jistě nosím dříví do lesa.)
Hezký zbytek dne.
[47] nějak mi uniká, čím Vás aktualizace pořád dokola otravují. Já si prostě zafajfkuju které záplaty chci a odfajfkuju které nechci a zafajfkuju "na tyto aktualizace již neupozorňovat" a mám pokoj.
Pokud jde o ten restart, je to známá bolest. Lze to zakázat, ale to už člověk musí být dostatečně znalý (což je málokterý uživatel).
[47]
"máte pravdu, instalace vypnout jdou. Jaké překvapení pro Vás ale bude, když po instalaci "kritické" záplaty zjistíte, že nastavení aktualizací je změněno na původní (win) nastavení. "
hm, za celých posledních 8 let, kdy si sám spravuju svoje windows, se mi tohle ještě nikdy nestalo (nastavení na aktualizace upozorňovat, ale nestahovat), je takový případ někde popsán?
[49]
Spadnutí všeho, co člověk ponastavoval, do defaultního nastavení při nějaké blbosti typu instalace záplaty je fyziologická vlastnost win. Úplně nejlepší je, když se takto "probudí" nějaká oficoidní aplikace a totálně vám přeorá text. U win se prostě nedá na nic spolehnout, že to bude bez problémů fungovat.
[41] Ohybani windows? A jak prosimvas? Pred par lety jsem mel cisteho uzivatelskeho casu na windows znatelne vic jak na linuxu a mel jsem tentyz dojem - ze wokna jsou predevsim neohebna a neohrabana. Pro jen mirne upravy chovani je nutne instalovat specialni dodatky a ty musim nejdriv nekde najit a stahnout a napriklad neposunuti neaktivniho okna do popredi pri vyvolani kontextove nabidky je pokud vim nerealizovatelne dodnes.
Ukazte mi nekdy na nejakych windows, jak si poprehazujete tlacitka na horni liste oken - leda s jinym tematem...
Jak napisu snadno na ceske (a jine) klavesnici znaky jako #$%* ? Nenapisu, bud musim Alt-##ASCII nebo prepnout layout. Ono je velmi hezke, ze se myslelo na zavinac, ale nejen jim ziv je clovek...
Nene, nejmene ohebnym systemem byl pravda stary MacOS do verze 7.x, na druhe strane, tam to nikomu nevadilo, cele to slo ovladat intuitivne a snadno. S versi 8 se naportovala fura windowsich chyb a upravitelnost vzhledu a chovani to nezachranila - starej MacOs se na tom vyrobit nedal.
Z dnesnich systemu jsou na tom wokna (alespon co jsem videl, treba AmigaOS4 jsem zatim videl jen na obrazcich) skutecne nejhur, v nekterych ohledech dohaneji linux devadesatych let, v nekterych OS/2 warp4 z roku 96.
Na druhe strane je otazkou, zda to tem woknum a jejich uzivatelum nejak vadi a kdyz vidim zmateni z vyberu, chapu, ze presne nalajnovany system je to, co kancl krysa chce, proto byl strej MacOs tak super i pro ne. Takze ja neohrabanost woken vidim ze svoji perspektivy - me se na tom dela dost blbe a komu to vyhovuje, at si to uziva...
Ad tah vyvoje Vistou: jedna vec je highend pro velky firmy, druha je ovsem v tom, ze kdyz si takhle poridi druhej gigabajt ramky kazdej druhej tonda v praze, bude to mit efekt velmi podobny a vysledkem bude nizsi cena. Takze ten vliv je patrny a ja jsem MS i vsem jeho legalnim uzivatelum vdecen. Tem ilegalnim vdecen nejsem, protoze ti akorat dobrovolne delaji za MS jeho marketing. Hlavnim motorem techto naroku je ale neschopnost uzivatelu orezat si system tak, aby nezral prostredky sluzbami, ktere nevyuzivaji.
Ad tah hrami: Tady se da najit nemalo pravdyu - ten uplny highend poslednich let si nikdo do herniho PCka neda, na druhy strane, firmam zabejvajicim se grafikou to umoznuje obchodne recyklovat technologie, ktere pred lety prodavaly v grafickejch systemech za milion (libovolne tvrdsi meny) kus. Tim nam pochopitelne stoupa vykon stolnich grafaren dosti znatelne a kdo si vzpomina na vydani Dooma4, ktery mel v doporucene konfiguraci tehdy jeste nedostupnych 512MB graficke pameti?
Z druhe strany, je fakt, ze i na 386 by se dala udelat kancelarska prace co tak clovek bezne potrebuje, takze pripadny ubytek uzivatelu woken a snizeni tlaku na rust vykonu za nizsi cenu by nam asi moc nevadil. Vedle toho, pomneme Mooreuv zakon, ktery plati i pres kdejakou eskapadu dodnes - pripominam, za 18 mesicu bude mozne poridit dvakrat vykonnejsi procesor za polovicni penize, to jest 18mesicu odpovida rustu pomeru technologie v relaci vykon/cena na ctyrnasobek.
Co se tyce Hw naroku linuxu, tak tam mame myslim partu slibnych zastupcu, kteri svou nenazranost jentak nevzdaji - OpenOffice, Mozilli softy typu firefox a prave ona KDecka i Gnome. Uprimne neverim zadnym zminkam o ubytku naroku na vykon v KDE4, ono se jiste najde neco cim se to podari sezrat. Vyvoj softu ke zvysovani efektivity neni zrovna obvykly a pokud vim, tak jej predvedla jednou IBM s OS/2 Warp4 (ktery nasledne svou jedinecnou obchodni politikou zabila) a Exceli team u MS ve verzi tusim5 (zeefiktivnili cely program a pridali navrzene featury, pak dostali befel na zvetseni velikosti produktu v megabajtech, coz vyresili integraci flightsimulatoru - vlastni produkt tak neposkodili), dalsi priklady mne nenapadaji, snad TotalCommander.
Faktem je, ze uz to je nejaky ten patek, co se bezny linuxovy desktop bez 512MB ram provozovat pohodlne neda, bud ustoupi uzivatel ve svem pohodli ovladatelnosti (pri prechodu z windows, ale neni windowmaker idealni) a nebo co se tyce odezvy a pocka si swap. Nastup realne potreby gigabajtu vidim v dohledne dobe... Jo ted mi nekdo napise, ze jsem wokeni fanatik, ne nejsem, XPcka taky potrebujou pulgigo pro pohodlnou praci a ano taky nabootuji s asi 50MB ram. Co se tyce naroku Visty, tak po vypnuti Aera (ktere zcela nepochopitelne vykon stoji namisto toho aby jej setrilo jako linuxove 3D desktopy) a podobnych hovadin verim, ze se to jako ws na kancelar s pul gigem pouzivat asi da, videl jsem to s 768MB (ci tak neco 256 vysdileno onboardove grafice) a po letmem orezani (se znalostmi cloveka jehoz wokeni znalosti jsou zejmena z rodiny NT4) zacalo byt mozne s tim pracovat - ale domu bych to nechtel.
[50] To, ze uzivatel je blb a uveril MS, ze se o svuj system nemusi starat je jeho boj a nasledky si nese po svem. Vetsina problemu s windows neni pusobena windows, ale debilitou uzivatelu. Tu debilitu zapricinil primarne MS svym marketingem.
Vetsina uzivatelu linuxu ma i dnes vyhodu vyrazne nadprumernych znalosti z oblasti IT bezpecnosti a principu kdeceho - dovedou si poradit rovnou a preventivne. Az nam na linux premigruje i posledni uklizewcka, bude mit v rukavu jedine eso - diversitu, kterou uzivatle daneho typu proklinaji. Jedna se tedy o uzavreny kruh z nejz se da vyskocit jedine tak, ze s ebude lidem donekonecna vysvetlovat proc ma pocitac svym ovladanim blize k automobilu nez k motyce a je teda treba obcas "vymenit olej", tedy venovat se nejakemu obcasnemu servisu bud sam a nebo si na to nekoho najmout.
[54]
Uzivatele windows i Linuxu maji jedno spolecne, nemaji se radi.
Uzivatele Windows se strefuji do Linuxaru a naopak. Osobne pouzivam Windows XP i Vista a Gentoo Linux.
Na desktop na kterem chci pracovat dnes nasadim jedine windows. Linux je pro lidi, kteri maji prilis mnoho volneho casu. Porad neco kompilujete a nastavujete, misto toho abyste pracovali.
Windows Vista potrebuje zdanlive pouziva vice operacni pameti nez windows XP protoze ma k pameti uplne jiny pristup, ktery je podle meho nazoru mnohem lepsi: "Volna pamet je zbytecna." a uvolni ji az ve chvili kdy ji potrebuje.
A o bezpecnosti? slusnemu uzivateli windows je antivirovy program k nicemu, staci mit nastaveny firewall a trochu rozumu v hlave.
Tak to je tak asi k memu nazoru, jdu zkompilovat nejaky nesmyslny program abych zabil trosku volneho casu.
Nestačím se divit, jaké lamy se zde sešly. Tolik mýtů o Windows na jednom místě... :-D
Pár věcí:
updaty - nastavení updatů si Windows drží (zkušenost XP, Vista) stále, po žádné záplatě se nemění (výjimkou byl SP2 pro XP, který vynutil spoustu věcí v oblasti bezpečnosti, tj. i aktualizace).
klávesnice - jak psali jiní, na českém layoutu jsou speciální znaky dostupné přes pravý alt (AltGr), rozumná klávesnice to má dokonce i namalované na sobě, navíc je vše vidět při spuštění programu s rozložením klávesnice (standardní součást win). Znaky s diakritiky jsou dostupné stejně snadno, kromě speciálních diakritik, které se u nás příliš nepoužívají ("ocásek" u c či vokáň) - lze tedy snadno psát třeba zmíněné Ů (shift+tilda - znak vlevo od 1 - a potom shift+u) nebo ö (přehláska je na klávese s backslash - ). Stačí si ten layout aspoň jednou prohlédnout.
škálovatelnost - ano, win jsou skutečně škálovatelné. A to jak co se týče instalovaných komponent, tak především co se týče SPUŠTĚNÝCH komponent - viz Nástroje pro správu > služby. Je tam vše včetně srozumitelného popisu.
hardwarová náročnost - windows jsou při standardní instalaci náročnější než debian, ale třeba fedora nebo ubuntu dokážou být stejně rozežrané obludy (spíše ještě rozežranější). Jde o to, co tam všechno běží. Windows standardně zajišťují vše, co by MOHLO být potřeba, ale jak jsem psal výše - lze to povypínat a pak není problém, aby XP běžely s webem a office 2003 velmi svižně na 128 MB RAM (bez swapu!!!) a Vista mi jede stejně rychle a bez problémů na 512 MB RAM (asi by se to dalo ještě osekat, ale už nemám žádný stroj, kde bych měl míň RAM, všude jinde už mám 2 GB a více). To není výplod PR MS, ale je to prostě rukama. Stačí se trochu učit.
rychlost XP vs. Vista - při nenáročném použití (office + web) vychází Vista spíše pomalejší, při použití paměťově velmi náročných aplikací (např. balík Adobe Creative Suite 2 nebo 3) je Vista výrazně svižnější. Změna memory managementu je obrovsky znát právě v případech většího využití paměti. Na stejné sestavě s 2 GB RAM prostě Vista vede, konečně využívá paměť tak, jak je dnes žádoucí (XP byly přeci jen vyvíjeny v době, kdy byla RAM podstatně dražší).
bezpečnost - od XP SP2 jsou Windows ve stravném nastavení bezpečným systémem. Ano, vím, že se tohle tvrzení moc nelíbí, ale je to tak. Stačí pracovat jako uživatel s mozkem (hlavně ten mozek je důležitý) a není problém. Vestavěný firewall odvrátí většinu útoků zvenčí (u Vist i zevnitř) a pokud uživatel není idiot, tak nehrozí ani viry, spyware a podobný balast. Určitě lze windows hodně vytknout (už jen ta zásadní chyba, že i uživatel s omezenými právy může v XP udělat bordel v systému, Visty jsou naštěstí výrazně dál), ale lze tomu snadno předejít i bez používání antivirů a dalších žroutů výkonu. Windows jsou zratitelné hlavně proto, protože je to velmi rozšířené, jednotné a dobře známé prostředí - snadno se cílí útok.
vyborna klikacka vyzkousejte ji http://www.fast.sc/signup.php?ref=vojtamary mesicni vydelek cca 15 dolaru po registraci kliknete na surf ads a tam pak budet klikat na odkazy a do zacatku dostanes 1,5 dolaru
Přečteno 28 250×
Přečteno 19 279×
Přečteno 16 872×
Přečteno 14 997×
Přečteno 14 911×