Hlavní navigace

Linux blíže průměrnému uživateli

7. 1. 2009 17:48 (aktualizováno) Pavel Chalupa

Už je to poměrně dlouho co jsem napsal první verzi textu, která měla nabídnout běžným uživatelům Linux. Nyní jsem bohatší o nějakou statistiku schopností pár uživatelů a stvořil jsem jednodušší verzi.

Soustředil jsem se hlavně na text a screenshoty. První verze se spoustou textu a PDF formulářem byla sice pěkná, ale nikdo tomu nerozuměl. Čtenářům roota to možná přijde jednoduché, ale zkušenost je špatná. Výsledek je ten, že nikdo nechápe, co to nabízím, dokud to neuvidí.

Druhá verze je jiná. Žádné technické pojmy, pár vět a dva hlavní screenshoty. Běžný uživatel počítače by si ani nenabootoval z CD, protože neví co to znamená. Taky by neprošel nastavením byť jen IP adres, protože pro něj jsou známé jen pojmy počítač a internet. Ani nevědí co je to URL ve smyslu toho, že je to nějaká adresa na webu (nemyslím ten pojem). Už to tady někde zaznělo, že spousta lidí píše webové adresy do vyhledávacího pole Seznam.cz a když se jim homepage neobjeví, tak „nejde ten internet“. Jsou to přitom průměrní uživatelé, taky chtějí používat web a jsou jenom začátečníci. Časem se to naučí nebo jim to někdo vysvětlí.

Zkuste se vžít do role někoho, kdo ty naše pojmy nezná a pak si přečtěte odkazovanou stránku pro začátečníky.

Sdílet