Jens Meiert sestavil přehled značek v jednotlivých verzích HTML. Je to nádherný dokument. Škoda jen, že začíná až od verze HTML3.2., pro srovnání bych velmi ocenil i náhled do začátků historie HTML, včetně zajímavostí á la HTML+.
Z přehledu je patrné, že HTML není a nebylo zdaleka neměnné, jak by se mohlo zdát. Značek, které existují „od nepaměti“ a stále v (X)HTML zůstávají, je menšina.
Já jsem nad přehledem objevil řadu svých neznalostí. Třeba nikdy bych neřekl, že <object> se dostal do specifikace až v HTML4, společně se <span>em.
Zajímavé je i srovnání (X)HTML5 a XHTML2 navíc v souladu s předchozím vývojem HTML. Je zde vidět, jak se oba jazyky soustředí na zcela odlišné problémy. Zatímco pro XHTML2 je hlavní modlou sémantika a dokonalost návrhu jazyka, pro (X)HTML5 je prioritní inkrementální vývoj a budoucnost webových aplikací.
Zajímavá by byla statistika, kolik značek která verze jazyka obsahuje, zda má vývoj setrvalou tendenci (čekal bych rostoucí 8-) nebo spíše osciluje.
Komentáře k přehledu můžete Jensovi zasílat pod článkem HTML: All elements from HTML 3.2 to XHTML 2.0.
Nedávno se k němu pozitivně vyjádřil i Karl Dubost přímo na blogu W3C. Já cítím, že se k němu určitě ještě vrátím a pokud v něm najdu nějaké další zajímavosti, tak možná i něco dalšího napíšu.
Z jiného koutku pak pochází výsledky studie prováděné minulý měsíc pod hlavičkou Googlu týkající se počtu skutečně používaných atributů u HTML značek. Jen pro zajímavost (weboví programátoři tyto statistiky neocení, naopak se můžou hodit autorům parserů pro případné optimalizace): asi třetina značek na webu je bez žádného atributu, další třetina pak s jedním a nalézt značku se šesti a více atributy je již opravdovou raritou.
Trochu mimo téma: zaujala mě zkratka SOF ze jmen tří "alternativních" prohlížečů a její vysvětlení "Save Our Fear", kterou tu a tam uvedete ve svých článcích. Protože mě opravdu zaujala, tak jsem se ji jal hledat na Wikipedii a Googlu - a nic. Je to tedy nějaké interní označení používané ve WHATWG? Nebo dokonce vaše vlastní invence? Mně by se osobně víc líbil výklad "Save Our Faith", rozuměno ve smyslu víry v lepší Web. Anebo to celé obraťme na FOS, což by mohlo být provolání k MSIE: "Fuck Off, Sucker!" :-)
No já jsem to na Googlu taky nenašel, ale jakmile mi zaindexuje těch pár článků, tak už to tam bude 8-)
Jinak u symbolů je docela běžné, že mají různé výklady (semiotice vůbec nerozumím, ale rád se v ní šťourám 8-). Já beru trojku S.O.F. jako symbol, alternativním výkladům se nebráním.
Co se týče historického přehledu HTML značek, bezkonkurenční je blooberry http://www.blooberry.com/indexdot/html/index.html. Sice tam logicky chybí HTML5, ale jinak je tam naprosto všechno, co by historie chtivý kodér mohl potřebovat :-).
Martin Hassman ex-biochemik, umělecký programátor a publicista. Spoluzakladatel CZilly, zakladatel Zdrojáku, správce HTML5.cz, organizátor hackathonů, čekovacích muzejních nocí aj. akcí.
Přečteno 23 974×
Přečteno 23 456×
Přečteno 20 419×
Přečteno 19 625×
Přečteno 19 498×