Hlavní navigace

Ubuntu 10.04 bude vyhledávat přes Bing

10. 10. 2011 11:32 (aktualizováno) Petr Krčmář

Shodou různých okolností nastane v Ubuntu zajímavý paradox: jeho uživatelé budou standardně využívat vyhledávač Bing od Microsoftu.

Podle nedávného vyjádření Marka Shuttlewortha firma Canonical stále ještě nevydělává, ačkoliv je vše na dobré cestě. Jednou ze změn, které mají zřejmě zlepšit finanční situaci kolem Ubuntu, je přechod na model, se kterým úspěšně už mnoho let funguje Mozilla. Ta dostává od Google ročně něco přes miliardu korun za to, že je jeho vyhledávač tím prvním, co uživatelé Firefoxu uvidí.

Na něčem podobném se nedávno dohodl Canonical s vyhledávačem Yahoo. Ten se tak stane výchozím vyhledávačem v Ubuntu. Vše bude možné samozřejmě jednoduše změnit, ale tady jde o „kouzlo přednastaveného“. Řada lidí totiž zůstane u výchozího vyhledávače, stejně jako zůstávají u výchozího pozadí na ploše. Nová domovská stránka pro Ubuntu 10.04 už je dokonce připravená:

Tohle všechno je v pořádku a není na tom nic zásadně zajímavého: Yahoo bude prostě dotovat vývoj Ubuntu, což je příjemný výsledek. Pozoruhodnější a úsměvnější je ale pozadí celé věci. Jistě si pamatujete, že Microsoft chtěl před dvěma lety Yahoo koupit. Nakonec z toho všeho sešlo, ale o rok později se firmy dohodly na tom, že vyhledávač Yahoo bude používat engline od Microsoftu – tedy Bing.com.

Výsledkem tedy je, že Ubuntu bude jako standardní vyhledávač používat Bing od Microsoftu a to vše bude ještě platit Yahoo. Jen pro zajímavost: Ubuntu má minimálně 13 milionů uživatelů a Bing má na trhu jen něco přes 3 %. Je tedy možné, že Ubuntu nakonec pomůže Microsoftu zvednout jeho tržní podíl.

Co s novým vyhledávačem?

Sdílet