Hlavní navigace

Počítač mluvící a rozumějící - screenreader a linux

18. 3. 2010 13:55 Jan Kulhánek

V minulém textu jsem uvedl dva odkazy na online služby, které si může každý vyzkoušet bez jakékoliv instalace. Nyní se podělím o to, co jsem vyčetl a vyzkoušel na vlastní kůži – tedy spíše na kůži vlastní instalace Ubuntu. A bude se instalovat…

Screenreader je program, který má za úkol číst to, co se v textové podobě objevuje na obrazovce a to tak, abychom mohli počítač ovládat. Je jasné, že ten, kdo netrpí zrakovou vadou, takovou službu nepotřebuje. Když tedy zůstaneme zatím u toho, že bychom si rádi nechali přečíst text v co nejlepší kvalitě, nainstalujeme si syntezátor Epos (najdete v repozitáři nebo zde) a hlas Violka (v balíku epos-tdp). Stažené hlady rozbalíme a jako root nakopírujeme do

/usr/share/epos/inv

Pak pustíme epos:

eposd --voice violka
say-epos ahoj počítači

Moc se mi líbil skript reknito, který přečte obsah schránky. pokud si tedy nastavíte klávesovou zkratku, je to dost pohodlné. Skript počítá jak s řečovou syntézou Festival, tak Epos, pouze odkomentujete patřičné řádky.

Zpět ke screenreaderu: V Ubuntu je předinstalovaný program Orca, která není ani zdaleka dokonalá, ale pro linux nic lepšího nemáme. V základu umí mluvit česky, ale hlas je o dost horší než u zmíněných online služeb (používá espeak).

Chceme-li Orcu přimět k lepším výkonům, můžeme buď ručně instalovat syntetizér Festival, Speach-dispatcher a další, a nebo využít nabídky projektu Blindubuntu, což doporučuji. Získáte tak kromě lepšího hlasu i např. odečítač konzole a ozvučený Emac.

Projekt Blindubuntu nabízí možnost do stávajícího systému přidat repozitář a doinstalovat pohodlně vše, co je třeba. Na wiki projektu je bohužel zprávička, že byl vývoj ukončen, takže pokud se něco nezmění, začne brzy „zastarávat“.

Dnes jsem objevil projekt Vinux, zatím o něm nic moc nevím, netuším, jak to bude s češtinou, ale podívám se na to a napíšu.

Sdílet