Už nějakou dobu ve mně klíčila myšlenka pořídit si netbook. Dosavadní ThinkPad R61i je sice i po letech solidním společníkem, ale ani rozměry, hmotností a výdrží baterie už rozhodně neohromí. Respektive ohromí, pokud zůstaneme jen u hmotnosti :-) Pravda, když jsem ho před pár lety pořizoval rozhodně jsem nepotřeboval mobilní stroj s dlouhou výdrží. Notebook byla věc, kterou jsem tu a tam přenášel, většinou ne vícekrát než jednou za týden či dva.
Priority se ale časem změnily a právě mobilita a váha se staly důležitějšími. ThinkPad se, mírně řečeno, pronese. Nemluvě o klasickém využití netbooků na přednáškách, dřív jsem se na to díval s mírným despektem, dnes bych ho uvítal (zvlášť po minulém semestru, kdy jsem byl nucen ve větším měřítku číst svůj rukopis – trpký to zážitek).
Požadavky byly následující: malá hmotnost a rozměry (splňuje většina netbooků), reálná výdrž na baterii alespoň 4 hodiny (to už tak typické není, viz záplava netbooků s 3článkovými bateriemi – nerozumím účelu takového zařízení), bezproblémovou kompatibilitu s GNU/Linuxem (vyřazuje APU jako je např. AMD C-60), pokud možno ne úplně tragický výkon (zde by člověk ono AMD C-60 naopak uvítal, takto byl jasnou volbou Intel Atom N570).
Dále pak přiměřeně kvalitní zpracování a barva pokud možno černá (ThinkPady člověka změní). Netbook by měl být ideálně bez OS nebo s nějakou linuxovou distribucí. Display ani rozlišení nehrály výraznější roli, netbook je pro mě společník na cesty, na přednášky, stroj pro nenáročné „črtání“. Není to nástroj pro komplexnější aktivity. Na závěr pak samozřejmě cena, čím menší tím lepší.
Časem jsem se volil mezi dvěma variantami a to Acer Aspire One D257 a pak právě Lenovo IdeaPad S100. Acer jsem měl možnost si osahat a poměrně příjemně mě překvapil zpracováním a klávesnicí, bohužel v době nákupu nebyl dostupný v požadované konfiguraci. Lenovo u mě nakonec vyhrálo jak splněním všech požadavků, tak důvěrou ve značku (jedná se třetí stroj). V úvahu připadaly u různé varianty ASUSu EEE, ale jen tyto dva výše zmíněné netbooky vyhověly všem požadavkům.
Jaký tedy Lenovo IdeaPad S100 je? Základní hardwarová konfigurace je následující:
Vše doplněné o 3× USB 2.0 (pro mě bohaté množství), 1× D-SUB (může se hodit, stále časté u projektorů), bluetooth (u některých netbooků to není samozřejmost), 1× RJ 45 (se síťovou kartou 10/100 Mb/s – dostačuje), Wifi (802.11 bgn), webkamera (0,3 Mpx), integrovaný mikrofon a 3,5 jack na sluchátka. To vše plus reproduktory a několik dalších drobností, bez kterých bych se jistě neobešel :-).
Zpracování? Ve stručnosti: spokojenost. Nevrže, neprohýbá se, zdrsněný povrch (texturovaný) je příjemný. Vše lícuje, jak má. Maximální úhel vyklopení víka je cca 135°, což stačí, ale pár stupňů navíc by tu a tam neškodilo.
Display je na výrazně jiné úrovni (čtěte: lepší) než u starého ThinkPadu. Jak co se týká pozorovacích úhlů, tak podání barev. Největší rozdíl je v podsvícení, které mám většinu času ztlumené cca na polovinu (na to, abych používal maximální úroveň jasu, si svých očí ještě vážím :-).
Větrák se většinu času točí. Rozhodně tedy je slyšet, ale dá se to jakž takž přežít (tady musím podotknout, že ohledně hluku se na mě okolí často dívá s nepochopením – moje hranice pro hluk,který už považuji za obtěžující, je dost nízká).
Drobnost, která potěšila: indikační diody (4 – zapnutí, baterie, HDD, Wi-fi) jsou bílé, ne modré, jak je u mnohých výrobců zvykem (mám několik zařízení, které je mají a kde se dají strpět – netbook není ten případ). Při nízkém stavu baterie pak dotyčná dioda nabude rudé barvy. Třeba se raduji z maličkostí, ale je to praktické.
Co se týká klávesnice – opět nejsem zklamán, na chicklet klávesnici se mi píše poměrně příjemně, velikost je (v mezích toho, že se bavíme o netbooku) dostatečná. Hlučnost psaní je ještě „v toleranci“, ale relativně vysoká. Klávesa FN je správně umístěná (nechci vyvolávat flame, ale u Lenova jsem prostě zvyklý, že FN bude zcela vlevo a vyhovuje mi to tak).
Kompromisem je pouze umístění F12 pod kombinaci FN+F11 a kláves Home a End pod kombinaci FN+PgUp, resp. FN+PgDown. První jmenované mi nevadí, druhé mnohem více. Home a End používám opravdu často a zamrzí, že např. klávesy PrintSreen a Pause jsou přístupné přímo (Pause jsem nepoužil snad nikdy, PrinScreen několikrát do roka). I tak jsem ale v zásadě spokojen.
Na touchpad si zvykám překvapivě rychle (mé předchozí notebooky měly pouze trackpoint). Tvoří ho jednolitá plocha, spodní rohy pak plní funkci tlačítek. Velikost je přiměřená, k citlivosti nemám připomínek. Podporuje základní gesta (víc k tomu v druhé, připravované, části příspěvku).
Závěr je tedy velmi dobrý, ale neodpustím si krátký dovětek. Udivuje mě, že u netbooků nevídám (alespoň u nějakých modelů) trackpointy. Už kvůli elementární limitaci prostorem bude touchpad na netbooku vždy kompromisem, trackpoint je vůči tomu plnohodnotným polohovacím zařízením, které by mu perfektně sedělo. Výrobci (pro mě bohužel) můj názor nesdílejí.
Netbook se dodává s 1 GB RAM (sdílených s grafickou kartou), což je hodnota, která se snadno vyčerpá – jsem zvyklý mít otevřených více záložek a Chrome vyniká v mnoha ohledech, ale paměťová (ne)náročnost mezi ně nepatří. Hned při jeho nákupu jsem tedy pořídil 2 GB paměťový modul, což je maximum, které se dá do tohoto atomového netbooku (a jeho jediného paměťového slotu) dát.
Pokud se ke stejnému kroku rozhodnete také, mohu velice doporučit (vyjma podrobného manuálu na webu výrobce) následující video (http://www.youtube.com/watch?v=nRDryHfAmYw), které se sice týká staršího modelu S10–3, ale upozorní vás na největší nepříjemnosti s upgradem paměti spojené. Číslo jedna je beze sporu množství západek, které drží spodní kryt, jehož odstranění vyžaduje maximální trpělivost, pečlivost a „nenásilí“.
Tolik tedy k první části, budu se snažit (snad v dohledné době) dodat ještě část druhou, (jak doufám) zajímavější, pojednávající o volbě vhodné distribuce a podpoře pod GNU/Linuxem (ta je – jak už teď prozradím – perfektní) a o zkušenostech s provozem. Vůbec půjde o zkušenost s používáním už v rámci několika týdnů. Také uvažuji o tom, že časem dodám ještě nějaké fotky, nicméně můžu ujistit, že můj S100 je zcela identický s jinými černými S100, které nalezne strýček Google :-)
Záplava netbooků s 3článkovými bateriemi - nerozumím účelu takového zařízení - ucel je, ze to zakaznik zaplati a az po koupi zjisti, ze to nic nevydrzi. A To uz nam muze bejt preci ukradenej, zejo?
Stejne tak casto chybejici Bluetooth a jen 2x USB - vsak si s sebou muze zakaznik nosit HUB a kabel ne?
A ty vymeny RAM jsou snad stale tezsi a tezsi... nehlede na ztratu zaruky a nutnosti platit za maly nepouzitelny 1GB modul.
Náhodou ja som si kúpil Acer aspire one s AMD C-60, 500GB HDD, 4GB RAM. Po počiatočných problémoch na ňom bez problémov beží Ubuntu 11.10 s opensource driverami, displej má LED podsvietenie a rozlíšenie 1366x768, baterka vydrží 4-5 hodín.
Nefunguje bluetooth, ale keďže ho nepoužívam, príliš mi to nevadí. Na verzii 12.04 už pravdepodobne bude fungovať, pretože na jadre 3.2.0 už ide. S Ati-drivers notebook vydrží dlhšie, aj grafiský výkon je lepší, ale po uspaní sa nedokáže zobudiť, takže radšej idem na opensource.
Netbook používa moja partnerka bez akýchkoľvek problémov, je veľmi konzervatívna, ale keďže 90% času s počítačom strávi vo Firefoxe, je jej to prakticky jedno, čo je "pod kapotou"
Ja uz asi rok pouzivam HP Mini 5103 (Atom 550, 2GB, 3xUSB, bluetooth, 10/100/1000, wifi b/g/n, 10,1", D-sub, 5-7h vydrz, cca 1,3 kg) a jsem s nim naprosto spokojeny. Zatim jsem nevidel lepsi HW konfiguraci. Za nevyhody povazuji jen: bug v klavesnici a vysoke rozliseni 1366x768 (je to nevyhoda?).
Nedávno jsem řešil podobný problém jako autor článku, ne sice kvůli škole, ale spíš kvůli internetu při cestách. Mezi mé požadavky patřily pokud možno nižší cena, výdrž aspoň 3 hodiny, čtečka SD karet, a pokud možno bez systému, nebo linuxovou distribucí. Nakonec jsem se rozhodl pro ASUS EEE PC X101H v černé barvě a jsem nadmíru spokojen. :-)
Ono tyhle prckové jsou až na menší odlišnosti, jeden jako druhej. Cena za nový mi přijde dosti vysoká, protože za tu cenu se dá pořídit starší, výkonější a hlavně odolnější 12" stroj. A když se zeptáte na výdrž baterie, tak k němu seženete novou, která vydrží až devět hodin. O pohodlí ovládání ani nemluvě.
to [2]: K tomu asi jen to, že bohužel to tak opravdu bude :-(
to [3]: Nerozporuji a chápu :-) Jen kolem sebe nemám nikoho, kdo by něco s C-60 provozoval, zato zkušenosti, které jsem dohledal na webu, mě spíše odrazovaly. Byla to nakonec hlavně taková sázka (takřka) na jistotu à la "Intel CPU + Intel VGA = ovladače v jádře" ;-)
to [4]: Jo, tohle je krásný kousek, ten bych bral všemi deseti - odrazovala mě jen cena. Jinak rozlišení bych osobně bral jako výhodu - nejsem sice příznivec zvlášť vysokých rozlišení na malé úhlopříčce, ale 1366x768 na 10,1" bych akceptoval. Vlastně jestli bych na S100 něco změnil, pak je to právě rozlišení.
to [5]: Nad tím jsem také chvíli přemýšlel - ty 3 hodiny tam reálně jsou? Odradila mě od něj právě baterie (nalezl jsem vesměs jen 3 článkové verze).
to [6]: Na několik jsem se díval, ale přiznám se, že jsem nechtěl řešit (jakékoliv) problémy se starším HW. U R61 mě v brzké době dost pravděpodobně čeká výměna bloku s chlazením a zvlášť se na to netěším. Jinak ano, starší 12" - proč ne. Jen k ceně (za S100 jsem dal 5555,-), to mi za nový netbook přijde jako hodně solidní částka.
Ano 3 hodiny jsou reálná mám tam ubuntu 11.10 normálně základ a když nemám puštěnou wifi a jsem na internetu přez mobilní připojení (přez ten modem od huawei co nabízí O2), tak to vydrží lehce přez 3 hodiny, s wifi okolo 2 a půl. Bez připojení se provoz na baterii pohybuje okolo 3 a ctvrt hodiny.
ASUS robí hlavné modely (pre potreby tohto blogu spomeňme 1011PX a 1015BX) vo verzii s 3 aj 6 článkom. 3 článok vydrží do 4 hodín (3 bez problémov reálne), 6 článok výrazne viac (ale nie 2x toľko, neviem prečo, neskúmal som).
1015BX má výhodu HDMI, 1011PX zasa má N570. Výmena RAM u týchto dvoch bezproblémová.
Ja ako promo ASUS-u sa ľudí vždy pýtam na použitie, upozorním na reálne výdrže na jedno nabitie batérie, plusy a mínusy jednotlivých modelov (či už medzi sebou alebo v porovnaní s konkurenciou).
ASUS v spracovaní znesie porovnanie s HP či Lenovo, sú tam matné displaye (v 10"). Osobne by som do ASUS-u išiel aj keby som pre nich nepracoval :-) Jediné, čo sa mi na Aceri páči viac je ten vlnkovaný dizajn veka displaya na Aspiroch :-)
Fascinuje me ta lehkost s jakou autor presel takovou klavesnicovou zrudnost jako je absence tlacitek "Home" a "End".. ja si uz zvykl ze v ramci jakychsi podivnych trendu se ruzne eliminuji klavesy "PgUp/Down", "Home/End", "Insert/Delete" a notebooky ktere tyto klavesy nemaji se pro me stavaji absolutne nepouzitelnymi.
Pro me je vyber notebooku dany HLAVNE tim jakou ma klavesnici.
Ted mam Dell Latitude D630 a ten ma podle me jednu z nejlepsich klavesnic (ve smyslu rozlozeni klaves) jakou sem kdy mel v ruce (myslim na notebooku).
Souhlasim ale rozhodne s autorem, ze trackpoint alias postevak me u notebooku vyhovuje vyrazne vice nez touchpad, nicmene jak jiz psal autor, notebook BEZ touchpadu je dnes asi totalni modni propadak, takze nejlepsi co muzu mit je oboji (D630 ma trackpoint).
Kdyby nahodou nekdo vedel o notebooku ktery ma podobne resenou klavesnici (tj. jsou na ni kompletni "bloky" (Ins/Del|Home/End|PgUp/PgDn) a blok plnohodnotnych sipek s mistem okolo horni sipky, tak budu vdecny za kazdou radu, protoze si vybiram novy notebook a nemuzu si vybrat (prave kvuli klavesnici).
Jinak narozdil od autora mi umisteni "Fn" vlevo dole, kde KAZDY NORMALNI CLOVEK ocekava "Ctrl" prijde totalne nepouzitelne a ma za nasledek ze si nikdy nekoupim notebook s podobnou konfiguraci klavesnice.
Coz je skutecne skoda, protoze jinak se mi notebooky lenovo libi opravdu moc.
[11] ad klavesa Fn vlevo dole. na pocatku mi to taky delalo trochu problem, ted jsem si zvykl a problem proste neni. co me u lenov na klavesnici stve nejvic je pritomnost jakyhsi totalne debilnich tlacitek "next tab" a "prev tab", ktera jsou kolem sipek a ve vetsine programu delaji naprosto nepredvidatelne veci. napr. ve VS 2010 prepnout zalozku, jenze zmacknutim "opacne" klavesy se nedostanete zpet na puvodni zalozku, ale nekam uplne do haje. psycho :-)
Nemohu si pomoci, ale přerostlé palmtopy ala Psion s dýchavičným Atomem nejsou plnohodnotná PC. Jako titěrný zápisník bych to bral, ale za poloviční cenu. Takto pracuji raději s repasovanými Thinkpady řady X, kdo měl tu čest, ví, o čem to je a proč. Archlinux je na Thinkpadech vítaný a nenáročný pracant.
to [11]: Ohledně Home a End - nepřijde mi, že bych to přešel s lehkostí - pokud to tak působí, není tomu tak (vlastně jsem už zkoumal, jak to změnit přes xmodmap).
Co se týká FN vlevo dole, u ThinkPadů je to docela praktické (např. zkratka pro zapnutí lampičky se nahmatá lehce, když se jedná o krajní klávesy vlevo dole a vpravo nahoře). Ostatně ThinkPady nejsou jediné, které to tak mají - všiml jsem si toho např. u některých ASUSů. U S100 argument s lampičkou padá, ale i tak mi umístění takto přijde užitečné ve spojení s regulací hlasitosti a dalšími klávesovými zkratkami.
Jestli to tam čeká každý normální člověk? Nevím, beru to prostě jako sílu zvyku. :-)
No žádný takový prcek se konstrukčně nevyrovná Dellu D430, nebo ThinkPadu X61, vlastně ani výkonově a to při stejné ceně. Bohužel ani u nového stroje dvouletá záruka není jistotu viz.: http://forum.root.cz/index.php?topic=1496.0 Netbook lítal půl roku mezi servisem a majitelkou. To moc nepotěší a po této zkušenosti řada IdeaPad u mne skončila. U Lenova slyším jen na ThinkPad.
No, já jsem si pořídil "na hraní" HP2510p - výdrž 5-7 hodin, plynule přehrává videa, 100% podpora linuxu, 12 palců matný display. Včetně DVD mechaniky a 6 článkové baterie váží 1,7 kg. Je to bezvadné na přehrávání filmů, pokud někam jedeme. Kdybych měl peníze, koupil bych si mladšího "bratříčka" HP2560p...
Student učitelství ICT na PedF UK se zájmem o open source, Python, Scratch, HTML5, výuku programování a mnoha dalších – ne IT – věcí, jako je hudba (Pink Floyd), literatura (G. Orwell) nebo film (S. Kubrick).
Přečteno 15 775×
Přečteno 14 847×
Přečteno 14 575×
Přečteno 12 905×
Přečteno 7 953×