Na letošním InstallFestu jsme probírali vlastnosti svých oblíbených distribucí a Debianu bylo vytknuto, že nemá pěkný barevný výstup. Naštěstí se to dá pěkně vylepšit.
Na afterparty letošního InstallFestu jsme se nějak dostali k vlastnostem různých distribucí. Od Oskara jsem se dozvěděl, že Debian je divný, protože ani při startu neukazuje, jestli všechno proběhlo v pořádku. V Gentoo to prý je a je na první pohled vidět, jestli se ten který démon nastartoval nebo ne. Debian jen chrlí výstupy a neinformuje o výsledku.
Ono je to ve skutečnosti trochu jinak. Debian tyhle věci hlásí, jen je nehlásí barevně a tak viditelně. Výchozí stav je takový, že pokud se akce povede, přidá se na konec informačního výpisu tečka. Pokud jde o delší akci běžící na pozadí bootu, napíše se „done“. Uznávám Oskarův argument, že to není sexy a už vůbec to není přehledné.
Naštěstí je možné si to jednoduše upravit. Přidám k tomu trochu teorie, pokud vás teorie nezajímá a chcete si to rovnou pořídit, přejděte na praktický postup níže.
V rámci standardizace mnoha věcí v Linuxu vznikla takzvaná Linux Standard Base (LSB), což je právě dokumentace k tomu, jak by věci měly vypadat a fungovat. Naštěstí se toho drží všechny rozumné distribuce, takže řada věcí je předvídatelných a chová se dle očekávání.
To se týká i init skriptů, které mají za úkol spouštět a vypínat systémové procesy. Důležité je, že moderní init skripty (v Debianu většina) si nedělají všechno samy, ale volají k tomu funkce, které jim systém nabízí. Tyto funkce jsou ukryty ve skriptu /lib/lsb/init-functions
. Jsou tam i funkce log_end_msg()
a log_action_end_msg()
, které se starají o výpis finální hlášky po provedení akce, kterou má init skript udělat.
Funguje to tak, že skript na začátku spustí init-functions
, čímž načte do shellu funkce z LSB. Ty pak volá pro zobrazení hlášky (třeba „Startuji Apache“) nebo právě při ukončení akce. Funkce si kontrolují, zda mají k dispozici chytrý (čti: barevný) terminál a podle toho jednoduše zapínají či vypínají podporu barev. Pokud trochu umíte shellové skripty, doporučuji skript k přečtení. Je poměrně triviální.
A teď se dostáváme k cíli: Pokud si chcete výstupy upravit, můžete tento skript zeditovat a provést změny přímo v něm. To je ale nesystémové řešení, při aktualizacích balíčků byste přišli buď o své úpravy nebo o úpravy z LSB. Naštěstí skript na konci zjišťuje, jestli existuje soubor /etc/lsb-base-logging.sh
a pokud ano, zavolá ho. To je přesně naše chvíle, protože tento skript je přímo určen (čti: autoři to tak zamýšleli) tak, že si do něj uživatel dá vlastní podobu funkcí, které chce změnit v originálním souboru. Ty se samozřejmě načtením uživatelského skriptu přepíší.
Čili úkol je velmi jednoduchý: zkopírovat si zmíněné funkce log_end_msg()
a log_action_end_msg()
z originálního skriptu do /etc/lsb-base-logging.sh
a upravit si je k obrazu svému. Můžete si je sice napsat i od nuly a velmi je zjednodušit, ale pak nebudou třeba kontrolovat zmíněný barevný terminál a zapínat barvičky jen ve správnou chvíli.
Úpravu následujícího skriptu jsem chtěl provést sám, ale nakonec jsem jednu našel na blogu Jonathana McDowella a převzal jsem ji sem. Původním autorem celého skriptu je Chris Lawrence a je uvolněn pod tříbodovou licencí BSD (viz originální skript na vašem disku).
Vytvořte nový soubor /etc/lsb-base-logging.sh
a zkopírujte do něj následující kód. To je vše.
# int log_end_message (int exitstatus) log_end_msg () { # If no arguments were passed, return if [ -z "${1:-}" ]; then return 1 fi retval=$1 log_end_msg_pre "$@" # Only do the fancy stuff if we have an appropriate terminal # and if /usr is already mounted if log_use_fancy_output; then RED=`$TPUT setaf 1` GREEN=`$TPUT setaf 2` YELLOW=`$TPUT setaf 3` NORMAL=`$TPUT sgr0` $TPUT hpa $((`$TPUT cols` - 12)) else RED='' GREEN='' YELLOW='' NORMAL='' fi if [ $1 -eq 0 ]; then /bin/echo -e " [ ${GREEN}OK${NORMAL} ]" elif [ $1 -eq 255 ]; then /bin/echo -e " [${YELLOW}WARNING!${NORMAL}]" else /bin/echo -e " [ ${RED}FAILED${NORMAL} ]" fi log_end_msg_post "$@" return $retval } log_action_end_msg () { log_action_end_msg_pre "$@" if [ -z "${2:-}" ]; then end="" else end=" ($2)" fi /bin/echo -n "${end}" # Only do the fancy stuff if we have an appropriate terminal # and if /usr is already mounted if log_use_fancy_output; then RED=`$TPUT setaf 1` BLUE=`$TPUT setaf 4` NORMAL=`$TPUT sgr0` $TPUT hpa $((`$TPUT cols` - 12)) else RED='' BLUE='' NORMAL='' fi if [ $1 -eq 0 ]; then /bin/echo -e " [ ${BLUE}DONE${NORMAL} ]" else /bin/echo -e " [ ${RED}FAILED${NORMAL} ]" fi log_action_end_msg_post "$@" }
Od této chvíle budou veškerá volání init skriptů pěkně barevná a boot vašeho Debianu bude vypadat asi takto:
No vida, hned to bootování debianu vypadá o mnoho lépe.
Gentoo jde ale ještě dál, initskripty vlastně vůbec nejsou shellové skripty, ve skutečnosti se spouští příkazem /sbin/runscript
a stačí v nich nadefinovat funkce start() a stop(). Navíc je tam imho logičtější editace runlevelu a hlavně se po instalaci služby automaticky nespouští s výchozí konfigurací. :)
[8] Obávám se, že nerozumím, co jste chtěl tím výpisem říct. To můžu služby spouštět třeba přes monit a jako bonus k tomu mám webové rozhraní, nemusím se hrabat v konzoli. Prakticky vyzkoušeno na FreeNAS, kde to je řešení jejich úchylných samopřepisujících se konfiguračních souborů v jakémsi XML paskvilu. :-(
Čímž ovšem neříkám, že to je pro všechny báječný nápad a že je potřeba normální init vyhodit.
> Praktický postup
Prakticky je tento postup neprakticky.
A. vytvor subor
B. skopiruj do neho obsah (mozne problemy s kodovanim, ak to robi clovek na Win a chce preniest na Lin) ** ci musis v nejakom prehliadaci C&P cast stranky - trosku zlozitejsie v CLI
C. komplikacia, prepinanie okien, zdlhave
D. ked uz aj autor chcel "ukazat" obsah subor (IMHO zbytocne, lebo to nie je ziaden priklad), tak OK, ale
podla mna je jednoduchsie v kazdom beznom pripade pre BFU aj advances usera je:
wget file (a nasl. chown/chmod - ak je to potrebne, co nemusi byt, ak to spravim pod rootom a autor nastavi spravne prava), resp. cd /tmp; wget file; chown, chmod, mv file
vacsinu toho aj tak musim urobit pri "vytvarani suboru"
Proste pouzitelne, ale neprakticke
Ale DAKUJEM velmi pekne za navod.
S RedHat jsem byl od verzi RH 6.x a az do Fedory 14. Jeden z hrebicku do Fedoriny rakve byl prave hrebik jmenem 'systemd' a ignorantsky pristup jeho hlavniho tvurce. PR tohoto systemd se da srovnat s manipulaci nasich politiku pred volbami.
GNOME3 se da obejit/nahradit, PulseAudio se da take vyrusit, ale zavadeni systemu se bohuzel jen tezko nahrazuje, pokud chcete zustat up-to-date. Fedora mi ke konci vice brala nez davala a tak jsem na desktopu dal sanci Mintu a pro server jsem se zacal ucit Debian.
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 109 318×
Přečteno 88 856×
Přečteno 72 025×
Přečteno 57 656×
Přečteno 54 055×