Témata označená nálepkou Debian

  • Dropbox v Debianu a Ubuntu

    S balíčkem Dropbox jsem měl dlouho různé problémy, ten oficiální je totiž balený špatně. Naštěstí si toho správci balíčků všimli. Začátkem roku jsem tu psal, jak si upravit balíček Dropbox, aby byl nainstalovatelný do Debianu. Různé problémy se závislostmi bohužel přetrvaly a občas se objevují další.
    2. 12. 2011 12:41 (aktualizováno)
  • Nefungující resume z hibernace v Debianu Wheezy

    Nikdy jsem uspávání na disk v linuxu nepoužíval, ale včera jsem se rozhodl, že to zkusím…  Samozřejmě první problém: Not enough free swap. .. Následovalo hledání GParted Live CD a přerozdělování místa na partitionech. 1GB swap je pro 4GB RAM opravdu málo :) Druhý pokus už byl lepší. Hibernace se povedla, PC se vyplo, zdálo se vše OK. Po startu však systém nastartoval normálně, ne ze swapu. Log pm-suspend nehlásil, žádný problém.
    18. 11. 2011 16:14
  • Oprava balíčku Dropbox pro Debian

    Řešil jsem zajímavý technický problém – balíček Dropbox není možné nainstalovat do Debianu. Naštěstí řešení není složité. Potřeboval jsem nainstalovat Dropbox (článek na Rootu) do Debianu Squeeze, ale v oficiálním balíčku je chyba – není možné splnit závislost na balíčku libnautilus-extension1. Za problémem stojí kompilace tohoto balíčku na Ubuntu, které označuje některé balíčky jinak než Debian. Zatímco v Debianu má problematická knihovna verzi 2.30.1-2, Dropbox požaduje ubuntí 1:2.22.2 či vyšš
    30. 11. 2011 10:58 (aktualizováno)
  • Pro dobrý web hosting musíte do zahraničí

    Lidé se mě občas ptají, kde mají sehnat slušný web hosting. Posílám je za hranice. Tam totiž dostanete za své peníze naprosto fantastické služby. V porovnání s českým písečkem. Občas zazní dotaz od mých přátel, velmi často ale čtu otázky na dobrý web hosting na webu. „Kde hostovat Drupal“, „Poraďte dobrý hosting za pár korun“, „Chci hosting pro malý studentský projekt“ a podobně. Moje odpověď bývá vždy stejná a jednoduchá: kašlete na české web hostery a jděte rovnou do zahraničí.
    2. 11. 2011 12:33 (aktualizováno)
  • Debian-linux.cz opět běží a vydává

    Po nějaké době nečinnosti se opět rozjíždí Debian-linux.cz. Najdete na něm opět všechny důležité novinky týkající se Debianu. Svůj server Debian-linux.cz jsem spustil v lednu roku 2008, protože jsem měl pocit (a pořád mám), že se Debianu nevěnuje dostatečná pozornost, přestože to je jedna z nejpoužívanějších serverových distribucí nejen u nás v Česku.
    10. 10. 2011 11:26 (aktualizováno)
  • Jak si opravit problémy s dpkg

    Stala se mi nepříjemná věc, poškodily se mi některé soubory dpkg a balíčkovač křičel. Oprava byla naštěstí jednoduchá. Netuším kdy a jak se to stalo, ale od určité chvíle mi dpkg (základní balíčkovací systém v Debianu) ječel podobné chyby: /---pre varování, v souboru „/var/lib/dpkg/available“ okolo řádku, 45184 balík „virtualbox-3.0“: error in Version string ‚3.0.12–54655_Debian_lenny‘: invalid character in revision number varování, v souboru „/var/lib/dpkg/status“ okolo řádku, 40532 balík „virt
    10. 10. 2011 11:26 (aktualizováno)
  • OpenVZ s IPv6 na Debianu

    Pokud provozujete virtuální servery OpenVZ na Debianu nebo Ubuntu a chcete jim přiřadit IPv6 adresy, je potřeba ve virtuálu provést tento příkaz: ip -f inet6 route add ::/0 dev venet0 Aby se provedl po každém (re)startu virtuálu, přidejte ho do souboru /etc/rc.local. Příkaz zajistí správné nastavení default routy pro protokol IPv6. Tento problém se netýká „redhatích“ distribucí.
    10. 7. 2010 15:01 (aktualizováno)
  • Od Ubuntu k Debianu

    Poprvé jsem se s Linuxem seznámil asi před 16 lety, kdy jsem začal studovat na vysoké škole. Moje úplně první distribuce byla pravděpodobně (už je to tááák dávno) Monkey Linux, což byla česká distribuce upravená na běh na FAT filesystému a spouštěla se přímo z DOSu. Pak rychle následoval Slackware Linux, který jsem ve škole po večerech stahoval s ftp serverů a nosil domů na disketách. Pamatuji si, že první nainstalovaný Slackware měl jádro ve verzi 2.0.0 a kvůli nekompatibilnímu hardware jsem na
    24. 9. 2012 12:59 (aktualizováno)
  • 6 vecí po nainštalovaní Debianu Squeeze

    Isto to poznáte. Nainštalujete Debian a musíte sa pustiť do konfigurácie systému. Niečo iné je, ak to robíte po prvý raz. Zistíte niekoľko zaujímavých vecí, najmä tí používatelia, ktorí prechádzajú z Ubuntu a jeho derivátov. Na prvý pohľad vypadá Debian veľmi podobne ako Ubuntu, niektoré veci ma však zarazili. O tom článok nebude, možno jeho pokračovanie.
    7. 4. 2010 14:05
  • 64 bitů? Nemám... není důvod

    Když se s někým pustíte do debaty o operačním systému, poměrně rychle přijde otázka: máš 32 nebo 64 bitů? Pojďme se zamyslet nad tím, proč vlastně přejít na modernější bitíky a co nám to přinese. Uživatelé Linuxu se rozdělují na dvě skupiny: 32 a 64bitové. Občas se mě někdo ptá, do které z těchto skupin patřím a jak se má rozhodnout on. Zkusím tedy vyložit aktuální vztah mezi 32 a 64 bity.
    10. 10. 2011 11:27 (aktualizováno)