Lidé se mě občas ptají, kde mají sehnat slušný web hosting. Posílám je za hranice. Tam totiž dostanete za své peníze naprosto fantastické služby. V porovnání s českým písečkem.
Občas zazní dotaz od mých přátel, velmi často ale čtu otázky na dobrý web hosting na webu. „Kde hostovat Drupal“, „Poraďte dobrý hosting za pár korun“, „Chci hosting pro malý studentský projekt“ a podobně. Moje odpověď bývá vždy stejná a jednoduchá: kašlete na české web hostery a jděte rovnou do zahraničí.
Důvody jsou naprosto jednoduché: za pár korun dostanete v porovnání s našimi hostery naprosto fantastické služby. Pokusím se shrnout možnosti svého oblíbeného web hostingu Site5. Pro porovnání se můžete podívat na nejlepší české hostingy, které byly vyhlášen v soutěži Top Hostingy 2009 a měly by tak být ukázkou toho nejlepšího, co se u nás nabízí. Cílem není dělat reklamu, ale otevřít oči všem těm, kteří stále ještě marně hledají a ukázat jim příklad služby, se kterou se ty naše české nemohou rovnat.
Někdy je až překvapivé, jaká omezení si na vás dokáží připravit někteří čeští poskytovatelé a není proto divu, že se řada uživatelů na různých fórech ptá po slušném hostingu a bojí se toho, aby se nespálila. Pokusím se shrnout ty největší bolesti českých hostingů a jejich porovnání se hostingem, který používám já. Předem upozorňuji, že mi na Site5 běží asi 15 různých projektů, z toho i některé poměrně velké, jako třeba Debian-linux.cz.
Velkým problémem řady českých hostingů je možnost provozovat k jednomu účtu jen jednu doménu. Jeden prostor, jeden web, jedna doména, jedny peníze, jeden účet. Tohle šílené a nepochopitelné omezení naštěstí u pořádného hostingu nenajdete, já si můžu hostovat neomezený počet domén druhého řádu a nad nimi si vytvářet neomezený počet domén řádů vyšších. To vše si naklikám během několika sekund v ovládacím webovém rozhraní.
Rovněž s tím souvisí počet účtů, kterými můžete na server ládovat data. Na českých serverech je běžný jeden přihlašovací účet a tím to končí. Já si naopak můžu vytvářet libovolný počet účtů a ke každé doméně tak mít klidně jiný. Hostuji několik domén i pro své známé a ti mají FTP přístup ke svým souborům na serveru, kam si mohou nahrávat třeba fotografie a podobně. Kapacitu je samozřejmě možné omezovat.
Další otázkou je kapacita na discích. Zatímco češti web hosteři na svých VIP, Profi a dalších super službách nabízejí maximálně jednotky gigabajtů místa, já jsem začal na 750 GB a teď mám na serveru neomezený prostor. Zatím z něj využívám něco přes gigabajt, ale vím, že do budoucna nejsem omezen třeba pěti gigabajty. Rovněž nejsem omezen počtem a velikostí databází. Samozřejmě si můžu vytvářet neomezený počet uživatelů databází, přidělovat jim libovolně práva a mám prostě volnou ruku. V Česku dostanete maximálně několik málo kusů účtů k MySQL a to ještě v lepším případě. Ehm.
Ani ze softwarového hlediska nejsem nijak omezen, kromě obligátního PHP (4 i 5) je na serveru k dispozici třeba Python, Perl, Ruby (samozřejmě včetně RoR) a další jazyky. O tom, že v Česku si kvůli takovým věcem musíte obstarat specializovaný hosting nebo rovnou VPS, se asi netřeba zmiňovat. Ani nesmysly typu omezený nebo přímo nefunkční .htaccess neexistují, můžu si rewritovat do alelujá. Stejně tak chybí safe mode a další obskurní záseky, tak obvyklé v české kotlině.
Jako malý zázrak už pak působí to, že mám na server přistup přes SSH, což je v Česku něco na úrovni Star treku. Mám přístup na server jak pro přenos souborů, tak i na řádku, kde je k dispozici velké množství různých příkazů, můžu volat skripty, mám tam Vim editor, kompresní utility, základní síťové nástroje a další věci. Prostě labůžo.
Ani z hlediska zákazníka si nemám na co stěžovat. Žádné faktury, písemné žádosti, posílání dokladů, nic takového. Prostě se zaregistrujete, ukážete na primární doménu a zaplatíte poplatek. Platit je možné kartou nebo PayPalem a navíc vám (prý, nezkoušel jsem) do 45 dnů vrátí peníze. Už mě několikrát příjemně překvapila i podpora. Američané reagují velmi rychle a vždycky mi pomohli problém opravit (často to byla moje chyba, ale i tak operátor zasáhl a za chvíli to jelo).
Možná vás napadne, jak je to v zahraničí s rychlostí a dostupností. Kolegové, kteří Site5 také používají, tvrdí, že dříve byl problém s rychlostí uploadu, dneska ho nepozoruji a nikdy jsem ho za tři roky provozu nepozoroval. Dostupnost je taky bezproblémová, měřím si jí externí českou službou a třeba za listopad je 99,89 %. Není co řešit.
Prostě a jednoduše: zapomeňte na české hostingy a pořiďte si něco pořádného v zahraničí. Při aktuálním kurzu dolaru stojí zmíněný hosting (s jinými nemám tu čest) necelých 170 Kč měsíčně, což je částka více než směšná v porovnání s tím, jak málo za ni dostanete v Česku.
Koukám na site5 a tohle mi přijde taky jako ze Star Treku:
Free Migration to Site5
We will move you from your old host to Site5!
Já ani o českém hostingu neuvažuju (zatím ho pro sebe nepotřebuju) - Profitux je sice super (mám odzkoušeno několikrát), ale je vázaný na jednu doménu a rád bych SSH přístup.
Máte pravdu, webhosting zdarma je v dnešní době už trošku mimo, proto jsem se při hledání kvalitního webhostingu inspiroval na https://www.nejlepsi-webhostingy.cz/ , kde jsou přehledně seřazeny, tudíž je pak výběr o něco snadnější. Nakonec jsem se kvůli neomezenému místu rozhodl pro wedos.
pod to bych se podepsal :) jen s tou dostupností mám osobně špatné zkušenosti, když mi hostingy ve státech (případ site5), ale dokonce i v británii celkem často padaly. ale mohl jsem mít jen smůlu na volbu hostéra a pokud je nějaký us hostér takto "ověřený" tak opravdu není co řešit ;)
ještě bych do článku doplnil hloupé omezení českých hostérů na platby, které jsou pouze roční. u site5 je vidět jak se to dá dobře dělat, když někdo nechce platit na rok dopředu, tak má prostě za kratší období vyšší cenu - spoustu lidí to odradí, tak si zaplatí na celý rok, jiní (jako já), kterým vyšší měsíční cena, za možnost kdykoliv změnit hosting bez dohadování s hostérem o vrácení nevyčerpané částky, přijde vhod.
No, když se kouknu na jejich nabídku VPS, tak si říkám zlatej www.XenZone.cz !!
Mají tam to stejný výborný řešení na Xen jako XenZone ale maj to DRAHÝÝÝÝ UF!
Ale jinak jo, tomu rozumím, pokud si v ČR někdo zařídí hosting a nějak víc se mu tam zvedne load, huš ho vyhazujou.
Ty super sluzby v cizine byly uz pred par lety a je zajimave, ze ceske firmy stale nejsou schopne vytvorit konkurencni nabidku. Mimochodem kazda hosting firma v cizine ma i zajimavy affiliate program a provize 50-100 USD za privedeneho zakaznika je velmi zajimava. Uz jsem takhle par tisic dolaru dostal zaplaceno :-)
[4] Dobře, řekněme, že to není úplně malý projekt :-).
[8] Já s tím problém nemám, je jasné, že pingy jsou vyšší, ale na provozu to podle mě vidět není. Používám nějaký starší balíček, který už nenabízejí, ale neměl jsem důvod na to nastavení sahat. Je to něco jako prostřední HostPro za devět dolarů měsíčně.
Já jsem si naopak našel naprosto špičkový webhosting v ČR, jmenuje se Klenot a kluci co za ním stojí jsou špičkoví systémáci. Po pár letech zkušenností nemohu s čistým svědomím doporučit nic jiného.
[10] jenže ten tvůj Klenot nemá ani SSHčko.. chápu, že pro malé projekty je to šumák, ale když začneš řešit něco o kousek většího, tak je to obrovská časová úspora..
Btw. co latence u zahraničních webhosterů? Jak moc je to u Site5 horší v porovnání s našimi? Kdyby si nějaký americký webhoster přemístil železo do Evropy, neváhám ani minutu :-)
Ano, my také máme http://mcu.cz po zkušenostech z ČR hostovaný v zahraniční (v USA). Služby slušné, cena velice přiměřená, jen ten ping je hrozný. Škoda že nabídka nějakých transparentních proxy v ČR je podobná jako nabídka hostingů. :-(
ahoj, pouzivam http://angel-hosting.cz/ , kde je mozne mit N domen a uctu, ale je za 230,- mesicne.
Pan Krcmar, podla mna sa jedna len o obycajnu reklamu na dane sluzby. Na SVK a urcite aj CZ najdete firmy, ktore dokazu ponuknut podobne sluzby ako Vami spominana firma. A ruku na srdce, keby o tejto ponuke vedel rapidshare, uz by sa presunul so svojimi datami a trafficom k nim ;)
Já jsem několik let hostoval u hostmonsteru: http://jdem.cz/h9dg2 nabídka služeb totožná jako u site5, možná ještě lepší. A chtějí za to jen 6$ měsíčně.
Po čase mě ale přestala bavit ta vzdálenost. Je přece jen rozdíl, když server odpovídá za 6ms a ne za 150ms, zvlášť když člověk využívá SSH. Takže jsem přešel ke xenzone.cz a tam teď už nějaký ten rok spokojeně setrvávám. Pokud máte znalosti na správu vlastního VPS, tak vřele doporučuji.
Ja mozem odporucit slovensky websupport.
Mam tam jeden projekt, kde mam cez 30gb, mozno uz aj cez 40GB obsahu a nie je problem. Podpora je "fanaticka" ako to oni hlasia. Chcel som ffmpeg, dostal som ffmpeg. Chcel som novsiu verziu, dostal som ju...
Jediny problem co som tam mal, boli vypadky ked mali nejaky vacsi HW problem tento rok, ale sa to odstranilo a vsetko ide dalej ako ma...
Chci se podělit s bezva zkušeností s webhostingem u Exohosting.cz. Na poprvé mě oslovila cena, potom přátelské jednání a nakonec spolehlivý hosting (nabízené služby). Nevím co bych ještě dodala, víc nepotřebuji! Navíc Business balíček také nabízí N domén a účtů, subúčtů a je jen za 123,- měsíčně. Pokud bych musela mít SSH tak bych volila VPS nebo dedikovaný server.
[10] Děkujeme za pochvalu, jsme rádi že se u nás líbí :)
[12] Máte pravdu, přístup přes SSH může být pro znalé skutečně velká úspora času. Nedávno jsme spustili nové webhostingové řešení, které běží v režimu vysoké dostupnosti pomocí HA clusteru. I když o tom informaci na našem webu zatím nenajdete, na tomto řešení SSH přístup zákazníkům k vyšším tarifům již nabízíme.
[13] phpinfo() najdete zde: http://test.klenot.cz/
Tak jsem si s nima pokecal. No, ohledne tohodle: http://www.site5.com/legal/resource-usage/
mi hosting nestaci tak ve 12ti bodech. Smula :( Mit hosting a nemoci ho pouzivat je mi nanic. Nicmene diky za tip, kouknu jeste po HosterMonsters a pak jak tak na to koukam, budu asi rad, ze jsem v Cechach na tom, na cem jsem :)
Onebit.cz. U žádného jiného hostingu v ČR jsem se nesetkal s tak skvělým jednáním se zákazníkem a to jsem myslím hledal poměrně dlouho a aktivně. Výtečný poměr cena/výkon, i u levnějších tarifů ochota domluvit individuální podmínky. Bleskové reakce podpory 7 dní v týdnu opět i u levnějších tarifů. Velice slušné (IMO) administrační rozhraní. Za cca. rok a půl neměl můj web jediný výpadek (způsobený na straně hostingu). Všude je doporučuju a neměnil bych.
(A nemám s nimi opravdu nic společného kromě toho, že jsem jejich velmi spokojeným zákazníkem)
Hostování X domén, webhostingů a VPS pod jedním účtem vůbec není z říše snů. Hostuji u http://www.ultimatehosting.cz a oni to přesně tak nabízejí. Za webhosting platím 15 Kč/měsíc a to včetně neomezeného počtu FTP, databází a emailů. Když se člověk pořádně podívá, dá se najít ledacos. I v ČR.
ano, vy mozna vyuzijete ssh, ale jste asi tak 1% vsech uzivatelu. Bezny zakaznik webhostingu si chce nauploadovat sve stranky pres ftp, protoze to umi (vyjimecne scp) a chce stranky videt. I ja mam rad ssh na hostingu, ale bezny uzivatel ho opravdu nepotrebuje. Souhlasim s neronem, u nas proste platime drahou konektivitu. Ve vetsich mestech uz je cena unosna, ale zkuste si udelat webhostingove centrum v mensim meste a za konektivitu se nedoplatite.
Pak tu mame druhou skupinu hostingu, kteri davaji zakladni webhosting za 30-50Kc/mesic. Bohuzel na to slysi dost lidi. Ale zkuste si spocitat, kolik hostingu by takovy clovek musel mit, aby se slusne uzivil...
este k tomu site5:
Processes invoked by the web server, cron, shell or any other method should not exceed the following limitations:
Consume more than 16 MB of RAM.
Utilize in excess of 15 seconds of CPU time.
No neviem, ale tak takyto hosting je dobry tak na obycajny pre firmu, alebo nejaky blog, ale nie nejaky vacsi projekt.
Nemáte někdo zkušenost s virtuály od Wedosu?
http://hosting.wedos.com/cs/virtualni-servery.html
Za ty prachy mi to připadá jako docela akceptovatelná nabídka na takové "domácí hraní".
Máme asi 10 projektů (třeba www.mojeskola.net) na onebit.cz a 100% spokojenost.
Zkousel jsem virtual u nich, ale vsechno trva hrozne dlouho - evidentne to delaji rucne. Ted testuju novou nabidku virtualu http://www.hosting90.cz/cz/virtualni-servery a vypada to dobre - zatim mam teda jenom ten virtual zadarmo na dva dny na vyzkouseni, ale myslim ze zustanu a zaplatim si za plnej provoz.
9. 12. 2010, 17:52 brk napsal:
Nemáte někdo zkušenost s virtuály od Wedosu?
http://hosting.wedos.com/cs/virtualni-servery.html
Za ty prachy mi to připadá jako docela akceptovatelná nabídka na takové "domácí hraní".
Myslím, že článek je zajímavý, ale trochu tendenčně recyklovaný. Jak už tu někdo jiný zmiňoval, třeba http://www.angel-hosting.cz nabízí velmi kvalitní varianty. Jsem u nich cca rok a jsem velmi spokojený (plán hostingu, nikoliv VPS). Navíc oceňuju velmi vstřícný přístup provozovatele a korektní chování - zejména co se týká hlášení plánovaných výpadků atd. V tom třeba Savana hrubě neobstála, měl jsem tam hosting předtím a fakt mě otravovalo, když třeba dva týdny (extrém ale bylo to tak) nefungoval.
Teď zkouším VPS od http://hosting.wedos.com/ - zejména proto, že za stovku měsíčně plnokrevný VPS na hraní nikde nedostanu. Ale jsem tam příliš krátce, abych dával nějaký zkušenosti.
A k těm "skvělým zahraničním" - je to zhruba rok, dva co jsem to řešil a zkoumal (právě po zkušenosti se Savanou) a krom latencí, které jsou jasné mají často docela přísné limity na CPU a podobně a typicky Hostmonster jsem zavrhl, protože jsem našel až přespříliš zkušeností na téma "vypnuli mi web a zpětně dali vědět". O tom, že často i v případě jen něčího oznámení na copyrightovaný obsah (byť údajně šlo o posléze doložený nesmysl) prostě sestřelí web a pak expost něco domlouvají. Takže tohle jsou třeba důvody proč jsem do Hostmonsteru a jemu podobných nakonec nešel - a nelituju.
Cim vice chcete hosting presne vyhovujici vasim potrebam, tim vice potrebujete vlastni server v serverovne ktery si nastavite tak, jak vase aplikace potrebuji. Nebo potrebujete zaplatit spravce, ktery vam vse potrebne nastavi, pokud si to nejste schopen nastavit a nainstalovat sam.
Svůj web s několika doménami třetího řádu hostuji na http://www.gringo.cz. Jsem u nich snad už 5 let. Podpora skvělá a rychlá, nikdy nebyl problém. Ceny taky slušné. Mám sice svůj virtuální server na kterém mi běží další weby a jabber server, ale se svým webem zůstávám u nich.
Dost uboha reklama na affiliate ucet pana Krcmare. Procetl jsem si v kratkosti podminky toho site5 a musel jsem se smat. Ale klikejte hlupaci: http://www.site5.com/in.php?id=48505
V současné době mám free hosting na fotogalerii v USA odezva a načítání webu je blesková. No zdarma mám
Místo na disku: UNLIMITED
Přenos dat: UNLIMITED
Poče domén druhého a třetího řádu: UNLIMITED
Mysql: 2x
BEZ REKLAM!
Stabilní přenosy bez výpadků přes FTP
Cpanel
Když stahuji obsah webu přes FTP do PC, tak to jede na všechny sloty co ve FTP klientovi nastavím a ne jako na ANGEL HOSTIG ušmudlané dva sloty.
Jediné mínus? cca 1-3 5min výpadky denně, nejde nahrávat velký soubor přes web. Je to free tak co bych chtěl že?
Pokud si od nich vezmu placený hosting za pár doláčů - (142$ při platbě předem na tři roky), tak mám vše neomezené. Proč bych měl zase zkoušet nějaké amatérské hostingy v CZ? Není důvod
U nás chybí jedno a to je SILNÁ KONKURENCE a těším se na den kdy si podnikatel/firma bude zákazníka sakra považovat a ne si myslet něco o zadní části těla když mu zákazník vysloví nějaké přání či reklamaci. V USA je konkurence jak je vidět dle kvalit služeb asi velká.
zkuste kouknout na http://www.vidahost.com/ je to britsky, vybrala jsem si je nedavno podle recenzi - nenasla jsem na netu jedinou negativni, lidi psali, ze jsou s nima par let a nemeli zadnej problem; ma to parta kluku, nabizeji nonstop asistenci, na maily odpovidaji tak do 10 - 15 minut (ve dne v noci). Ceny maji nizsi nez konkurence a jsou maximalne prijemni a ochotni, cokoli clovek potrebuje. platit se da pres paypal, kdykoli vam na pozadani zmeni tarif at uz smerem nahoru nebo dolu, jak potrebujete. sluzby se u nich daji zrusit kdykoli, je potreba dat vedet jenom 48 hodin predem.
P.S. za webhosting u nich platim £3.58 mesicne, jejich nabidka tady: https://www.vidahost.com/web-hosting/overview (ceny neobsahuji DPH (VAT))
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 108 750×
Přečteno 88 700×
Přečteno 71 830×
Přečteno 57 569×
Přečteno 53 964×