Témata označená nálepkou Napříč platformami

  • Jak nahrát zvuk z jakéhokoliv programu

    Po delší době jsem měl volný den a tak jsem se rozhodl vrátit se ke svému koníčku a složit si nějakou tu muziku. Vše šlo jako po másle (nápad jsem měl v rukávě, použil jsem Rosegarden a nějaké softwarové syntezátory) až do chvíle, kdy jsem potřeboval vygenerovat výsledný wav, případně mp3 soubor. Vzpoměl jsem si, že existuje utilitka arecord, spouští se z příkazového řádku a dělá přesně to, že zvukový výstup, který jde do reproduktorů, ukládá ve zvoleném formátu a kvalitě dosouboru…
    1. 6. 2010 12:57 (aktualizováno)
  • Kde všude najdeme otevřené zdroje?

    Stále je mi velmi příjemné, že v dnešním business světě existují a rozvíjejí se oblasti, které fungují na pravidlech vzájemnosti, otevřené dostupnosti a nabídce ke spolurpáci. Původně jsem si naivně myslel, že je to pouze svět software a linuxových distribucí, kde můžeme bezplatně používat výsledky práce druhých a podle chuti a svých možností se na této práci podílet.
  • Čtyři kvalitní programy pro konverzi videa v linuxu

    I když sami netočíme vlastní video, může se nám občas hodit celkem snadný způsob jak překonvertovat film nebo videoklip z jednoho formátu do druhého. Například si chceme udělat zálohu našeho DVD, chceme si video pustit na netbooku nebo v mobilu. V linuxu obecně máme pro tento případ řadu možností, zřejmě s masovým nárůstem nejrůznějších mobilních zařízení se nabídka software v poslední době stále rozšiřuje – vše samozřejmě zdarma…
  • Sdílení vzdálené plochy - jedno nečekané řešení

    Chci se s vámi podělit o své zážitky při zprovozňování dvou variant vzdáleného přístupu k počítači. V prvním případě bylo třeba ovládat počítač uvnitř lokální sítě, na obou strojích běželo Ubuntu – opravdu triviální záležitost. Ve druhém případě jsem potřeboval občas pomoci přes vzdálený přístup otci, já s ubuntu, on s Windows XP, bez pevné IP adresy a s mizivou počítačovou gramotností – nakonec i zde bylo řešení triviální.
  • Počítač mluvící a rozumějící - snadno a online

    Rozhodl jsem se popsat různé možnosti, jak nechat náš počítač mluvit (číst text, popisovat prostředí systému…) a rozumět naší řeči. Nejprve malé ohlédnutí a pak hned příklady nejjednodušších variant jak nechat náš počítač velmi srozumitelně promluvit. Synéza řeči není dnes na počítači ničím ohromujícím, prostě tu je a nejen v linuxu je nám k dispozici zdarma…
    18. 3. 2010 12:48 (aktualizováno)
  • Jedinkrát jsem se musel vzdát

    Před chvílí jsem své sympatické kolegini předal notebook s aktualizovaným Ubuntu a nainstalovaným softem, který uspokojí její koníčky – fotografování, pouštění muziky a občas nějaký ten filmeček. Byla spokojená a já taky – další spokojený uživatel linuxu. Při té příležitosti jsem si vzpoměl na svého kamaráda, který si před deseti měsíci otevřel svou soukromou praxi coby psycholog a rázem se ze spokojeného uživatele linuxu stal nešťastník…
    18. 3. 2010 11:40 (aktualizováno)