Témata označená nálepkou Python

  • Dvojitá alchymie III

    Podívejte se na všechny díly seriálu nebo na zdrojáky příkladu. V předchozích dílech jsem si postavil nějakou tu základní strukturu aplikace, a dnes ji začnu rozbíjet. step05 Minule jsem přidal odkazy pro editaci a mazání tak, že jsem předstíral, že jsou to pole. To je samozřejmě ideově pochybené, proto to dnes uděláme pomocí šablony.
    25. 10. 2013 20:46 (aktualizováno)
  • Dvojitá alchymie II

    Podívejte se na všechny díly seriálu nebo na zdrojáky příkladu. Vítejte u druhého dílu mého seznamování se s formalchemy. Tak šup šup, git pull. A pro ty, kdo nečetli první díl: šup šup, přečtěte si první díl. Pozor pozor, nedávno jsem upravil cestu k databázi v development.ini o úroveň výš, takže bude sdílená mezi jednotlivými kroky. Buď ji přesuňte, nebo znovu vygenerujde initialize_faapp_db development.ini.
    25. 10. 2013 20:46 (aktualizováno)
  • Dvojitá alchymie

    Podívejte se na všechny díly seriálu nebo na zdrojáky příkladu. Před lety jsem v Pylons 1 napsal malou aplikaci, která byla vpodstatě CRUD s nějakou přidanou hodnotou. A protože nejlépe se něco naučíme tréningem, rozhodl jsem se napsat podobnou aplikaci s novými technologiemi, konkrétně frameworkem Pyramid. Ve své aplikaci jsem si sám napsal vrstvu, která zobrazovala a editovala ORM objekty…
    25. 10. 2013 20:46 (aktualizováno)
  • Zkratka k modelu

    Ve škole se mi hrozně líbil Smalltalk. A to proto, že to bylo takové obrovské prostředí, které bylo napsáno ve Smalltalku, všechno to v tom běželo, když jste programovali, tak jste vlastně byli přímo v tom systému, a rozšířili jste ho o to, co jste tam napsali. (Disclaimer: Moje znalosti už tenkrát byly strašně povrchní, takže něco v tom naprogramovat – to ano. Ale jak se řešily takové drobnosti, jako bezpečnost, to jsem ani tenkrát neměl šajnu. Tenkrát mě to ani nezajímalo.) Proč to tady píšu?
    26. 5. 2013 20:03
  • Hadi pijí z láhve

    Nedávno jsem dostal za úkol popsat rozhraní pro komunikaci s naším systémem pro dodavatele jistého zařízení. Řekl jsem si, že nejlepší bude udělat i prototyp, aby si to mohli rovnou vyzkoušet. Jak na to? Naštěstí jsem před pár měsíci seznámil s webovým frameworkem Bottle.py. On sice neoslní výčtem schopností, ale má obrovskou výhodu: Je v jednom souboru. Takže můj prototyp bude…
    27. 2. 2013 20:03
  • Copak dlábí hadi 2

    Dnes se budu aspoň v krátkosti věnovat dlouhému tématu: pywin32 OLE Kromě balnálních záležitostí, jako je zpřístupnění celého Win32 API umí pohodlně pracovat s ActiveX komponentama. Jmenují se pořád ještě ActiveX? Jeden čas to bylo OLE2, někdy taky COM. Takže si představte, že dostanete do ruky nějaký hardware, třeba tiskárnu štítků Brother, a máte ji integrovat do vašeho systému. Jediné, co máte k dispozici je jakýsi OLE objekt. Co teď? No přece: Použije win32com.client…
    22. 1. 2013 21:11 (aktualizováno)
  • Testy z aplikace

    Původně jsem chtěl psát o logování, ale to je vlastně tak přímočaré, že to moc nemá cenu. Raději se podívám na to, jak spustit unittesty z programu. Pravděpodobně máte aplikaci napsanou v nějakém frameworku, třeba pyramid, a pak Vám ten framework nabízí možnost, jak spustit testy. Pyramid používá setuptools a když napíšete v rootu aplikace
    15. 1. 2013 20:49
  • Copak dlábí hadi 1

    Obzvlášť pak hroznýš? Malé savce, ptáky, velký hroznýš pak i velké savce. Já tady po vzoru softwarové sklizně zkusím zveřejňovat odkazy na zajímavé knihovny pro Python či projekty v Pythonu, na které jsem narazil. PyVISA MIT licence Tohle není o kreditních kartách. Dostal se mi do rukou multimeter Agilent, který se dá připojit přes USB nebo LAN…
    5. 1. 2013 16:51
  • Programovací jazyky na středních školách

    Uplynulo skoro pět let a já jsem tak v posledním ročníku vysoké školy (studuji učitelství pro střední školy se zaměřením na ICT na PedF UK), ale to všechno už na mě patrně prozradila stručná informace v pravém sloupci. Protože mě velmi zajímá problematika výuky algoritmizace a programování na (primárně, ale nejen) středních školách, míří i moje diplomová práce tímto směrem (téma je Výuka algoritmizace a programování se zaměřením na programovací jazyk Python).
  • Little things with raffia-work base

    Před takovými šesti lety jsem začal s frameworkem Pylons. Oproti té šílenosti co jsem měl před tím – jscript na serveru, no vlastně ne na serveru, ale na IIS – to bylo čisté nebe. Člověk (aspoň některý) se snaží proniknout trochu do hloubky, takže jsem časem pochopil něco o WSGI, middleware, o tom, jakou roli tam vlastně ten framework hraje, a tak dál. Ten rozdíl mezi poměrně komplexním frameworkem (jako je třeba Pylons) a čistým WSGI je poměrně velký…
    8. 12. 2012 20:04