Hlavní navigace

Martin Hassman: nejen o prohlížečích

 • HTML6 představeno

  Pracovní skupina Web Hypertext Application Technology Working Group dnes představila svůj návrh na HTML 6. Rád bych se u tohoto návrhu trochu zastavil. Není totiž obvyklé, aby pracovní skupiny zveřejňovaly návrh nové verze ve chvíli, kdy specifikace předchozí verze (tedy HTML5) dosud nebyla zcela dokončena.
  24. 4. 2008 15:58 (aktualizováno)
 • Nejkratší detekce Internet Exploreru na světě

  Při programování v JavaScriptu se občas neobejdeme bez detekce webového prohlížeče. To lze řešit více způsoby, ať již prostřednictvím starého document.all nebo analýzou user-agent stringu, každý z nich má své ale. Dean Edwards, autor řady JavaScriptových knihoven, přišel s tou nejkratší a nejspolehlivější detekcí Internet Exploreru, jakou jsem kdy viděl…
  1. 6. 2007 17:29 (aktualizováno)
 • Konec verzování HTML?

  Při procházení specifikace HTML 5 jsem přemýšlel, proč WHATWG zkracuje doctype na <!DOCTYPE html>. Překvapilo mě, že z doctype zmizela informace o verzi a la „tohleto je HTML 4.01“ z  <!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01//EN">. Jak budou prohlížeče rozeznávat, kterou verzi HTML zobrazují…
  26. 1. 2008 22:49 (aktualizováno)
 • Jaké bylo Appleforum 2007

  Včera proběhlo Appleforum 2007. Po zkušenostech z akcí typu LinuxEXPO jsem byl překvapen spíše komornějším založením. Na akci byli dlouhodobí i čerství uživatelé Maců, potenciálních zájemců zde bylo méně. K příjemné atmosféře celé akce přispíval moderátor Jakub Železný. Tady by se mohli organizátoři linuxových akcí trochu inspirovat. Celá debata se tak nepohybovala příliš v technickém jako spíše v přátelském duchu.
  24. 4. 2008 15:59 (aktualizováno)
 • Seamonkey? To opravdu existuje?

  Opakovaně se setkávám s lidmi, kteří si mi stěžují, proč se Mozilla Suite již nevyvíjí a jak je to škoda, jelikož jim vyhovovala. Vždy se ptám, proč nepoužívají Seamonkey? Problém je, že o Seamonkey neslyšeli. Mozilla.com převedla uživatele Mozilla Suite na Firefox a Thunderbird. Převod se povedl skvěle a většině uživatelů skutečně vyhovoval. Přesto vidím jako škodu, že při něm téměř zanikly informace o alternativních cestách. Mám na mysli právě Seamonkey.
  24. 4. 2008 16:00 (aktualizováno)
 • HTML opět na scéně

  Tento týden 7. března 2007 mezinárodní webové konzorcium W3C vydalo prohlášení o znovuzahájení práce na HTML a vytvoření příslušné pracovní skupiny. Podle základajícího dokumentu by měla být nová specifikace dokončena v roce 2010. K přihlášení do skupiny jsou zváni všichni odborníci, kteří tak budou mít přístup i k neveřejným materiálům a diskusím v průběhu vývoje specifikace.
  24. 4. 2008 16:00 (aktualizováno)
 • Gnuplot is back

  Gnuplot, jeden z mých starých oblíbených početních programů, řadu let zdánlivě mrtvý, nyní nabírá nový dech s vycházející verzí 4.2. Gnuplot je program pro jednoduché i složitější výpočty a tvorbu grafů. Mezi jeho zvláštnosti (pro někoho přednosti) je ovládání z příkazové řádky. Gnuplot proto nemusíme používat jen interaktivně, ale můžeme jej snadno volat z našich programů a skriptů pro rychlé generování 2D a 3D grafů.
  1. 6. 2007 17:28 (aktualizováno)
 • Appleforum 2007

  Za dva týdny proběhne Appleforum 2007, akce iniciovaná redakcí serveru MůjMac určená jak pro běžné uživatele Maců, tak pro potenciální zájemce o tuto platformu. Obsah podle pořadatelů máte šanci ovlivnit zasíláním svých témat a dotazů, základní program se věnuje hlavně problémům začínajících uživatelů, kancelářským aplikacím, iPodům, videu a grafice. Pro účast na akci je třeba registrace.
  24. 4. 2008 16:00 (aktualizováno)
 • Je canvas připraven pro web?

  Canvas je element adoptovaný webovými prohlížeči určený ke kreslení 2D a 3D grafiky ve webových stránkách. Spefikaci canvasu najdeme u skupiny WHATWG. Můžeme canvas už dnes na webu používat? Vývoj webu v posledních letech přál spíše webdesignerům (zej. nové verze CSS a jejich lepší a lepší implementace v prohlížečích). Vývojáři interaktivních webových aplikací zůstávali poněkud zkrátka a každý krok vpřed vítali jásotem. Vzpomeňme si na boom AJAXu…
  24. 4. 2008 16:01 (aktualizováno)
 • Logo Seamonkey má autora

  Většina z vás asi zná Seamonkey, nástupce balíku Mozilla Suite (kdo ne, pečtěte si jaký je Seamonkey 1.1). A možná i víte, že předloni proběla soutež o nové logo. Nebo dokonce i to, že soutěž skončila a nové logo je na světě. Nedávno jsem učinil malý objev. Logo Seamonkey má i svého autora. Že vám to nepřipadá zvláštní? Mě také ne, ovšem co mě překvapilo, autorem je náš, podle všeho krajan, Alexandr Butin alias purporte[X].
  24. 4. 2008 16:02 (aktualizováno)