Martin Hassman: nejen o prohlížečích

  • Harry Potter a příběh skončil

    Před chvílí jsem dočetl poslední díl série, která si našla takovou řadu příznivců i odpůrců. Těch druhých zpravidla kvůli svému marketingu než obsahu. (Pozn. pro ty, kdo se na knihu chystají, pokusím se, abyste zde nenašli žádný spoiler.) Ačkoliv mi první polovina série připadla povedená, tak pátý a šestý díl byly o něco slabší (hlavně na tom šestém to bylo znát). Proto jsem sedmý díl Harry Potter and the Deathly Hallows otevíral s obavou, zda Rowlingová sestupný trend opravdu dodrží…
    24. 4. 2008 15:34 (aktualizováno)
  • Chris Willson v TAE

    Na TAE konferenci (The Ajax Experience) vystoupila řada známých lidí z oblasti webových technologií. Ajaxian publikoval poznámky z příspěvku Chrise Wilsona Moving The Web Forward (zdroj: Ajaxian): /---pre The volume of applications relying on non-standard implementations is staggering. Producing a strictly standards compliant version of IE is not an option as many users (and companies) would simply not be able to move to the new version…
    24. 4. 2008 15:34 (aktualizováno)
  • Den, kdy nám zabily Thunderbird?

    Ne nebojte, ten den ještě nenastal, ale přijít může a to brzy. Jelikož teď nemám moc času na psaní (zasvěcení ví proč 8-) a protože mne Adam s Pavlem už stejně předběhli, jen odkážu: Pavel Cvrček: Debata nad budoucností Thunderbirdu a Debata nad budoucností Thunderbirdu II Adam Hauner: Mozilla se chce zbavit Thunderbirdu a Leť, Thunderbirde, leť
    24. 4. 2008 15:35 (aktualizováno)
  • Budoucnost webu? Samozřejmě Symantec.

    Jaká je budoucnost webu? Mysleli jste snad, že to bude sémantic web? S tím se jděte vycpat, budoucností je totiž Symantec web. Aspoň to jsme se dozvěděli z rozhovoru A Man and His Vision for the Browser s Timem Bernersem-Leem z roku 2005. Podívejte (když budete mít štěstí, zachytíte s textem stejnou reklamu jako já na obrázku)…
    24. 4. 2008 15:35 (aktualizováno)
  • Emotion Markup Language

    W3C Emotion Incubator Group představuje výsledky své práce na přípravě Emotion Markup Language. O skupině jsem již dříve věděl, ale netušil jsem co má přesně za úkol. Zápis emocí přístupnou formou je problém, viz třeba dnešní smilíky v hlasové čtečce, tak jsem byl zvědav, jaké řešení skupina navrhne. Při procházení její zprávy jsem byl ale okamžitě uchvácen použitými příklady (až dole nakonci). Posuďte sami…
    24. 4. 2008 15:36 (aktualizováno)
  • Proč HTML5 potřebujeme jak prase drbání?

    Karl Dubost napsal na W3C blog příspěvek Why HTML 5 Specification Matters? This is a simple story. The story of an HTML bug. Like every stories, it could start with… Once upon a time, there was a bug. Karl píše o problému s webem www.bmw.com v prohlížeči Safari. Skutečně, když se na web ze Safari podíváte, moc z něj neuvidíte. Významné weby nemohou prohlížeče jen tak ignorovat, a proto byl problém byl do bugzilly WebKitu nahlášen…
    24. 4. 2008 15:36 (aktualizováno)
  • Přehled HTML značek

    Jens Meiert sestavil přehled značek v jednotlivých verzích HTML. Je to nádherný dokument. Škoda jen, že začíná až od verze HTML3.2., pro srovnání bych velmi ocenil i náhled do začátků historie HTML, včetně zajímavostí á la HTML+. Z přehledu je patrné, že HTML není a nebylo zdaleka neměnné, jak by se mohlo zdát. Značek, které existují „od nepaměti“ a stále v (X)HTML zůstávají, je menšina.
    24. 4. 2008 15:37 (aktualizováno)
  • Podpora videa míří do Firefoxu

    Chris Double pracuje na podpoře elementu video ve Firefoxu. Jeho patch (bug #382267) se do hlavního stromu zatím nedostal, ale v sobotu Chris zveřejnil návod, jak si zájemci o novinky HTML5 mohou Firefox s podporou videa zkompilovat sami. Firefox se tak zařadil k prohlížečům Safari a Opera, kteří již na podpoře elementu pracují (taková trojka prohlížečů S. O. F. neboli Save Our Fear).
    24. 4. 2008 15:37 (aktualizováno)
  • Jak na web i pro iPhone

    Apple vydalo návod Optimizing Web Applications and Content for iPhone. Mezi hlavními zásadami, které v něm najdete je psát stránky podle webových standardů, dokument dále upozorňuje na některé odlišnosti mobilního surfování oproti tomu desktopovému. Uvedu jen několik citací. UAstring /---pre The Safari user agent string for iPhone is similar to the user agent string for Safari on the other platforms except for two differences: it contains an iPhone platform name and the mobile version number…
    24. 4. 2008 15:38 (aktualizováno)
  • Story z Google Story 2

    Pokračování spotu Story z Google Story. Cesta Googlu neskončila u funkčního vyhledávače. Museli najít způsob, jak na něm vydělávat. Jenže ještě poměrně dlouho poté, přestože byl Google už dobře známý a denně zpracovával zdarma miliony dotazů uživatelů z celého světa, se společnost potýkala s problémem, jak vlastně vydělávat peníze. Protože s výjimkou dvou společností, Red Hat a Netscape, nikdo nejevil ochotu platit za licence opravňující k zabudování vyhledávače Google do svých stránek. (s. 102)
    30. 4. 2008 10:31 (aktualizováno)