Tento týden 7. března 2007 mezinárodní webové konzorcium W3C vydalo prohlášení o znovuzahájení práce na HTML a vytvoření příslušné pracovní skupiny.
Podle základajícího dokumentu by měla být nová specifikace dokončena v roce 2010. K přihlášení do skupiny jsou zváni všichni odborníci, kteří tak budou mít přístup i k neveřejným materiálům a diskusím v průběhu vývoje specifikace.
Může nám připadat zajímavé, že k založení skupiny došlo po té, co se specifikace skupiny WHATWG (sdružující vývojáře prakticky všech webových prohlížečů kromě Internet Exploreru), nechvalně známá HTML5, dostala do slibného (byť místy kritizovaného) stádia. A že do vedení HTML skupiny W3C byl postaven právě Chris Wilson z týmu Internet Exploreru (viz též odkazy dole, reakce blogů Chrise Wilsona a Daniela Glazmana).
Ačkoliv cesta XHTML (jako XML varianty připravované HTML specifikace) je novou skupinou poměrně jasně zdůrazněna, zda se tato cesta bude ubírat směrem XHTML 2.0, směrem podobným nebo směrem jiným, není vůbec jasné.
Ian Hickson (vývojář Opery a člen WHATWG) vyzývá k zapojení i členy WHATWG: „Pokud se nezapojíte a jazyk se vyvine jinak, než jste si představovali, bude to jen vaše chyba.“ Ostatně v zakládací listině se o snaze spojení sil obou skupin píše.
Můžeme tento krok odsuzovat nebo naopak za rachotu bubnů oslavovat jeho příchod. Pro mě znamená jediné. Ačkoliv ještě před pár lety byla vize webu poměrně jasná a moc lidí o ní nepochybovalo, dnes tomu tak není. Vize je rozmazaná, nejistá a ocitla se v krizi. Máme tu tábory, které proti sobě brojí víc než jindy. Zřejmě nezbývá, než si ještě chvilku zapřešlapovat na místě, a pořádně si tu budoucnost ujasnit, než konečně vybereme, kudy dál.
Děkuji za velmi zdařilý zápisek :) Kdybyste chtěl, mohl byste to trochu rozšířit a my vám to vydáme jako článek, co tomu říkáte? Byl by to opravdu dobrý článek.
Jinak můj osobní názor: jsa sám programátor i webdeveloper se HTML opravdu bojím a hrozně moc si přeji, aby z toho nakonec vyšlo vítězně XHTML.
Nemám čas všechny ty odkazy pročítat, takže si nejsem tak zcela jist, co tím W3C sleduje a tak jen doufám, že mají dostatek soudnosti ...
Mno, soucasna krize webu vznikla v poslednich (rekneme 2-3) letech mj. proto, ze si vetsina lidi udelala doprostred caru. Doprostred mezi cokoliv-bez-X a cokoliv-s-X. Jednu stranu od cary pak prohlasili za bilou a tu druhou za cernou (opacna strana to ovsem udelala presne naopak).
Dnes jsme si uz tak docela navykli na tohle cernobile vnimani, ze si pomalu prestavame uvedomovat, zda jsou ty ktere veci a technologie uzitecne a potrebne, ale pouze sledujeme, zda jsou pro nas bile nebo cerne. Neni divu, ze porad postavame zmatene na miste a nedokazeme se dohodnout. Je naprosto jedno, ktera strana od cary by zvitezila, nikdy to nemuze byt dobre, jak by melo, dokud se budeme takhle zuzene rozhodovat.
Nastesti si to zacina uvedomovat vic lidi (presto, ze je masy zatim asi prilis nechapou). Citim to, kdyz Tim Berners-Lee (vedouci W3C) pise:
"Some things are clearer with hindsight of several years. It is necessary to evolve HTML incrementally. The attempt to get the world to switch to XML, including quotes around attribute values and slashes in empty tags and namespaces all at once didn't work."
http://dig.csail.mit.edu/breadcrumbs/node/166
A proto tu vyvoj zrejme nastane z pomyslneho krucku zpet, aneb: kdyz jsi zmaten, vrat se tam, kde jsi mel pevnou pudu pod nohama a zacni hledat znovu. Tak to citim, kdyz Chris Wilson (vedouci nove vznikle skupiny) pise, ze jdou delat "evoluci HTML 4.01", at uz to zni jakkoliv podivne a nestrizlive.
Ale samozrejme, ze to nakonec bude XHTML, podivejte se, co o sve praci pisi, vsude zminuji jak je potreba XML. Cela ta debata neni o tom, zda X jo nebo X ne. Hleda se cesta, jak pohnout webem, ale tentokrat to vzit jinudy nez pres tu krizovatku samych slepych ulicek.
Ale dokud nezrusime nase cernobile vnimani, tak budeme porad bloudit (jsem to ted zakoncil az trosku mysticky 8-).
Patřím k příznivcům XML a tím pádem jsou mi některé snahy WHATWG proti srsti. Mám snahu dívat se na to z té lepší stránky, ale co si mám myslet, když na webu WHATWG najdu třeba tohle:
„In addition to the HTML parsing capability, html5lib 0.9 contains an experimental liberal XML parser based on the WHATWG algorithm without the HTML-specific error handling. This is suitable for parsing XML from sources that cannot guarantee wellformedness; e.g. web feeds.“
To je fakt výborný. K čemu jsou striktní formáty jako XML, když pak někdo (kdo se snaží vybudovat standardy pro budoucí web!) vydá „experimentální liberální“ parser, který striktní omezení formátu nevyžaduje? Jestli budou pokračovat tímhle směrem, časem bychom na webu klidně mohli mít „XML“ dokumenty podle WHATWG, které nebudou well-formed, pak XML dokumenty podle W3, které well-formed budou, a pak ještě několik variant HTML. Hodně štěstí tomu, kdo se ten berserk bude snažit parsovat.
Kdyz sef W3C (apropos muz, ktery web vymyslel) sam priznal, ze cestou, kudy W3C slo, to nejde (viz citace v [3]), a kdyz vyzyvaji ke spojeni sil s WHATWG (viz zakladaci listina HTML WG), jsem presvedcen, ze na tom neco bude.
Jak T. B.-Lee z W3C tak Ian Hickson z WHAT WG maji mou duveru, tak pokud vidim nejaky zvlastni krok, napred premyslim, zda ho jen proste spatne nechapu.
[2] Vlastne jsi mel dobry napad. I stalo se http://www.root.cz/clanky/html-vracime-se-ke-korenum/
Martin Hassman ex-biochemik, umělecký programátor a publicista. Spoluzakladatel CZilly, zakladatel Zdrojáku, správce HTML5.cz, organizátor hackathonů, čekovacích muzejních nocí aj. akcí.
Přečteno 23 950×
Přečteno 23 424×
Přečteno 20 400×
Přečteno 19 616×
Přečteno 19 480×