Hlavní navigace

Martin Hassman: nejen o prohlížečích

Kampaň za blokování Firefoxu

Čas od času se objeví názory, že uživatelé, kteří si blokují zobrazování reklamy na webu (podle někoho neplatiči nebo dokonce zloději), by neměli mít na daný webový server přístup. Nedávno jsem narazil na kampaň Why Firefox is Blocked, která v tomto duchu blokuje uživatele Firefoxu. Weby, které se do kampaně zapojí, místo zobrazení obsahu přesměrují uživatele Firefoxu na stránku kampaně.
24. 4. 2008 15:26 (aktualizováno)

Spi Firefoxe, spi

Prohlížečí ukolébavka Spi Firefoxe, spi, zavři okna svý, uživatelé spí taky, máš jich kupu, máš jich mraky, spi Firefoxe, spi. Spi Firefoxe, spi, skonči thready svý, až se spustíš za svítání, googlovat tě bude paní, spi Firefoxe, spi. Spi Firefoxe, spi, ulož okna svý, panda v ZOO už spí taky, bambusu má všude mraky, spi Firefoxe, spi.
5. 10. 2007 18:38 (aktualizováno)

HTML5 trailer - objevte svého hrdinu

Trailer není ničím jiným než reklamou na film, který má někdy v budoucnu přijít do kin. V traileru se zpravidla objeví několik záběrů z připravovaného snímku (což se nesmí přehnat, to by se nám z traileru stal tzv. spoiler), uvedou se důležitá jména pana režiséra, pánů scénáristů a taktéž názvy společností, které film uvádí a zpravidla ho finančně či jinak podpořily.
24. 4. 2008 15:29 (aktualizováno)

Google Analytics s mapou České republiky

Weby se už nějaký pátek zabývám a vždy mne bavilo (resp. někdy jen bavilo, někdy to byla součást podniku) sledovat přístupy na jednotlivé stránky webu (odkud, kam, kdy a proč). Ačkoliv jsem dlouhodobý fanda služby NAVRCHOLU.cz, ne na všech webech si mohu dovolit používat její placenou variantu Platinum a jiné varianty pro mě nejsou moc vypovídající. Proto poslední dobou experimentuji s Google Analytics.
24. 4. 2008 15:29 (aktualizováno)

Formát a install - filmečky na Fuzzwich

Pod dnešním článkem Kdo udělá z Linuxu trend? se mj. debatovalo o reklamách na Linux. Moc jich není (viz nedávný spot o Windows/386). A protože mi dnes David poslal odkaz na novou službu Fuzzwich, která nabízí možnost online tvorby jednoduchých animovaných filmečků, řekl jsem si: „Mistře, sedni k tomu na deset minut a pořádně jim to nandej!“
26. 1. 2008 23:39 (aktualizováno)

XML5 na hřišti

V nedávném článku o příchodu SQL5 na Lupě jsem zmínil, že Anne van Kesteren se pustil do projektu XML5, o kterém sám píše: XML5 je zpětně kompatibilní s XML1 a XML1.1, krom toho, že dokáže pracovat i s nesprávně strukturovanými (non well-formedness) dokumenty. Anne nedávno zveřejnil XML5 Playground (ukázka), na kterém si můžeme vyzkoušet jeho aktuální výsledky. Anne plánuje v rámci projektu XML5 sepsat nejen specifikaci, ale poskytnout i její implementaci v Pythonu…
24. 4. 2008 15:30 (aktualizováno)

Aby Firefox nevypadal jako Popelka

Ať se na to dívám, jak se na to dívám, zleva či zprava, Firefox na mém Macbooku moc pěkně nevypadá. Pěst na oko, pod očima monokl a tvář zkřivená kyselým výrazem (to není popelka po kocovině, to je prohlížeč, děti). Nedávno jsem ale na FirefoxFacts objevil téma vzhledu iAqua. Hurá, na to jsem čekal (kromě tabů v předvolbách, ty se jim ještě úplně nepovedly). A když k tomu připočtu, že Firefox brzy bude mít pod Macem konečně nativní vzhled formulářů, kry na severním pólu se hýbají.
24. 4. 2008 15:31 (aktualizováno)

Microsoft Windows/386, no to byly časy

Možná to někdo znáte, pro mne to byla novinka. Staré video propagující Windows/386. Našel jsem ho celé na Googlu. Je dlouhé asi 12 minut, první polovina není příliš záživná a slouží jen pro navození atmosféry, ani není příliš znát, že se jedná o nějakou reklamu a v žádném případě už, co je jejím cílem. Asi v páté minutě už ale nastoupí Windows a OS/2 a multitasking a melodie z Mission Impossible a… no shlédněte sami: Windows 386 Promo Video.
16. 6. 2008 11:06 (aktualizováno)

Když CSS WG dveře katedrály otevřelo

O komplikovaném vývoji CSS a problémech, kterým čelí pracovní skupina pro kaskádové styly u W3C, jsem nedávno psal na Lupě v článku Quo vadis, CSS? Jako pokus o změnu k lepšímu vnímám včerejší rozhodnutí CSS WG. Pracovní skupina se částečně otevírá veřejnosti. Ono částečné otevření je založeno na tom, že všechny dosud interní diskuse vedené v nepřístupném mailing listu se budou odehrávat v mailing listu veřejném…
24. 4. 2008 15:33 (aktualizováno)

Přebrodit Jordán? Nebo Thunderbird?

Přebrodit Thunderbird je auto vyráběné ve Spojených státech Ford motorovou společností. To přihlásilo výrobu do 1955 modelového roku jako dvousedadlový automobil sportovní auto; unlike povrchně podobný (a lehce dříve) Chevrolet korveta, Thunderbird byl nikdy prodáván jako plnohodnotný sportovní vůz. Ford popsal to jako osobní luxusní automobil, popis, který jmenoval nový tržní segment.
24. 4. 2008 15:34 (aktualizováno)