Dnešním světem hýbá marketing. Toho si všimly i vysoké školy a hledají pro sebe co nejlepší image. Součástí image je i školní logo.
Proto se staré logo, které je uznávané, ale marketingově nevhodné, zahodí a nahradí logem novým – moderním. V roce 2003 ke změně loga došlo i na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. Ovšem s drobným nedopatřením.
Problém jsem objevil teprve nedávno. Když jsme vymýšleli nový design pro školní telefonní seznam, dělal jsem si malý průzkum, co vše lze vidět v našem školním logu, kterým je alchymistická křivule.
Několik zaměstnanců školy (z řad obojího pohlaví) mne upozornilo, že stačí naše logo otočit o 180 stupňů a získáme obrázek z hodin biologie dobře známý – vagínu.
Další pokusy tento fakt jen potvrdily. Každý, komu jsem logo vzhůru nohama ukázal, v něm vagínu uviděl. Nepředpokládám, že by tomu u vás bylo jinak.
Jsme tedy vysoká škola mající v logu ženský pohlavní orgán, navíc postavený na hlavu.
Já jsem tak konečně pochopil tolik deklarované výhody našeho nového loga, pro zajímavost některé cituji (plné znění je dostupné na intranetu VŠCHT Praha):
Nový logotyp je moderní ve všech svých atributech, které dnešní okolnosti vyžadují, to je:
* dynamické grafické řešení * nezaměnitelnost * snadná zapamatovatelnost
Ano, všechny tyto body symbol vagíny beze zbytku splňuje a já za to autorovi našeho neortodoxního loga, panu Jaroslavu Pekárkovi, skládám svůj hold.
Souhlasit s orgány školy musím i v dalším bodě (cituji ze stejného dokumentu):
Rozhodnutí o nahrazení starého loga novým bylo o to jednodušší, ... že tradice jeho používání byla velmi krátká, nejednotná a povědomí veřejnosti o něm prakticky nulové.
Pevně věřím, že povědomí veřejnosti o logu s vagínou je již dávno větší, než tomu tak bylo u původního loga, na kterém byla baňka s uhlovodíkovou sloučeninou zvanou Adamantan.
Zatímco Adamantan na původním logu neodborník identifikovat nedokáže, symbol vagíny je přístupný i laikům. Marketingový bůh spokojeně kyne.
Při svém dalším pátrání jsem zjistil, že nejsme jedinou vysokou školou mající v logu pohlavní ústrojí. Podívejme se detailněji na nové školní logo ZČU z roku 2005, které komentuje Lukáš Bartoň:
Jak můžete vidět na malém i velkém znaku ČR lev není nijak deformovaný. Kdežto univerzitní lev se zdál být vykastrován. Ne jeden hlas na toto upozorňoval a žádal nápravu. Ozývali se i tací, kteří žádali dokonce o větší rozměry než má lev republikový. Prý ať je vidět, že Západočeská univerzita má daleko větší potenci než sama republika. Ať tak či onak, grafik vyřešil tento problém po svém. Černý lev má svou pýchu bílou, splývající pak s pozadím. Že by potence ZČU neznala hranic?
A tak Západočeská univerzita v Plzni má ve svém logu pohlavní orgán mužský, kol kterého je nakreslen lev. Ovšem musíme připustit, že chemici jsou odvážnější, protože ti si do svého loga umístíli ženský orgán samotný.
Zajímavá by byla studie, jak velký vliv má logo školy na složení přihlášených studentů. Zatímco já bych laicky předpokládal, že ke studiu na škole s vagínou v logu budou více motivováni chlapci, máme na VŠCHT Praha okolo 50% dívek. Bohužel neznám zastoupení pohlaví na ZČU (znáte-li, podělte se s námi). Najdeme zde korelaci?
Nové logo si v roce 2004 zvolila i Univerzita Pardubice. Dle oficiálních dokumentů na něm má být vidět kůň.
Nenalezl jsem ho v něm ani já, ani univerzitní studenti; ti v něm ovšem nalezli nepovedený smajlík, viz článek z lokální přílohy novin, na kterém najdete fotografii jedné takové studentské analýzy:
Nu a co vidíte ve vašem školním logu vy? Věřím, že i loga dalších škol jak našich, tak zahraničních jsou spojená s rozličnými více či méně známými historkami. Pochlubíte se?
Článek se dočkal svého pokračování: Tradice školního loga VŠCHT Praha
Jak jsem uviděl to logo tak jsem si okamžitě vzpomněl na logo upce... a hle autor si toho všiml také :D
Od těch dob jsem pochopil prostě že Umění nerozumím a nechápu ho, pro mě jediným vysvětlením pro umění je to, že je umění takovou věc obhájit (její smysl a cenu). (kostkovanou košili bych si taky do rámu na stěnu nedal ale jsou lidi co to draze prodávají :) ).
Zde jsou původní nevyhovující loga: universitní : http://ct.upce.cz/ctrebova/01sluzby/univ.gif
fakultní : http://ct.upce.cz/ctrebova/01sluzby/dfjp.gif
Nová loga máte v článku.. universitní je červené, Fakulty DFJP je stejné jenom v modrým.
[2], [9]: Myslím, že ze všeho nejvíc to vypadá jako soustava vagína - děloha, v tom bych se autora blogu zastal.
Být akademickým senátorem na VŠCHT, asi bych se toho loga koukal zbavit. Samo o sobě se mi líbí, je opravdu dynamické, nezaměnitelné, snadno zapamatovatelné, navíc okamžitě a poměrně jednoznačně vypovídá o zaměření školy, prostě paráda. Ale nesmělo by jít otočit o 180 stupňů. Tohle je věc, která se tomu logu prostě neodpáře, tudíž je to logo dehonestující. A jako takové IMHO nemá v takovéto instituci co pohledávat. Žádný rozumný designér by taky nikdy nezvolil při návrhu tapety vzorek <|>, byť by jej jistě leckdo dokázal realizovat velmi výtvarným způsobem. Ale nejde to, tento vzorek je beznadějně obsazen, píča tu zkrátka byla první, a každého to uhodí do očí.
Designérovi loga bych to nevyčítal, taková věc se prostě přihodí, že se na věc nepodívá ze "správného úhlu pohledu" ;-), ale svinským krokem bych hnal webmastera, který toto logo (bez ohledu na to, co asociuje) použil na titulní stránce školy hned desetkrát. To je prostě příšerné, asi jakoby škola měla logo na všech svých dveřích (včetně dveří od kabinek na WC).
Jinak logo mojí alma mater (www.muni.cz) je takové nijaké. Nic nepřipomíná, prostě dvě písmena. Ale vzhledem k tomu, že už tam nějaký pátek nechodím, je mi to vcelku jedno.
BTW mě pobavil výrok "plné znění je dostupné na intranetu VŠCHT Praha". Asi by se patřilo dodat "jak pro koho". A ten odkaz (který je v článku dokonce dvakrát) vedoucí na váš fakultní intranet si laskavě nechte od cesty - nemusíte frajeřit s tím, že se tam na rozdíl od většiny čtenářů dostanete. ;-)
Je to vagína i s dělohou a nevím, proč jste to musel otáčet, aby to někdo poznal. Zůstane to čím to je, ať je to v jakékoliv poloze.
Logo Pardubické univerzity je stylizací městského znaku. To "U" je "čumák" a ty dvě tečky jsou kopyta. On ten kůň stojí na zadních. Je to ošklivé, ale jistou logiku to má.
Na znak ČR přece má lev ztopořený penis. A nejen tam. Jen se podívejme:
http://tomek.wz.cz/znak%20CVUT.png
http://www.mzv.cz/servis/soubor.asp?id=18439
http://www.psp.cz/cgi-bin/win/rekos/info/img/CR_znm_l.png
http://www.obecpetrovice.cz/images/petrovice-znak-cb.jpg
http://www.tanjaclassic.com/partners/statni_znak_cr.gif
http://web.uhk.cz/cvp/cr/czznmaly.gif
No a co? Nebo snad někomu vadí, že má lev ve znaku větší penis, než jakým se může chlubit on sám?
Musim rici, ze az do precteni tohoto clanku a shlednuti vysvetlujicich obrazku by me nenapadlo hledat za logem VSCHT neco jineho nez krivuli a s vaginou si asociuji spise kosoctverecne obrazce.
Pokud ale pouziji autorovu logiku i na logo predchozi, lze rici, ze nove logo pokracuje v zapocate tradici a misto predchoziho pohledu zepredu byl zvolen pohled z boku. Predchozi logo muze dale evokovat pocit plodne vedecke cinnosti, i kdyz pri pohledu na jednotlive "bunky" zarodku si lze spise klast otazku, nedoslo-li k poruseni predpisu pri praci s nebezpecnymi chemickymi latkami.
Skoda, ze misto krivule nebyla pouzita napr. zkumavka, jiste by jsme si mohli precist zajimavy komentar s vyrazy jako "liny viselec", "hrde se tycici" ci "s malym kasparkem..." v zavislosti na zvolene poloze ci proporcionalni velikosti dane chemicke pomucky ke zbytku obrazce.
Tak logo VŠCHT znám, ale nikdy mne nenapadlo, že by to mohla být vagína, možná proto, že jsem ho nestavěl nohama vzhůru. Když se otočí, ta sice připomíná pochvu s dělohou jako se znázorňuje v učebnicích, ale proč by to logo někdo otáčel. Myslím, že je to docela pěkné logo. O uvedeném logu ZČU si myslím, že je velmi nekvalitní , ale ne proto, že symbol lva má malý penis. Vím, že již se částečně používá nové povedené logo ZČU, například na JIS kartách. Logotyp UP vidím poprvé, trochu mě zarazilo, ale neni špatné. Jen jsem nepochopil tu dvojtečku. A když jsem se soustředil uviděl jsem i toho koně.
Martin Hassman ex-biochemik, umělecký programátor a publicista. Spoluzakladatel CZilly, zakladatel Zdrojáku, správce HTML5.cz, organizátor hackathonů, čekovacích muzejních nocí aj. akcí.
Přečteno 24 693×
Přečteno 24 225×
Přečteno 20 872×
Přečteno 19 952×
Přečteno 19 868×