Hlavní navigace

Martin Hassman: nejen o prohlížečích

 • Umí tohle i váš prezentační systém? Aneb jak jsem zkoušel Prezi

  Nedávno jsem vyzkoušel poněkud netradiční systém na tvorbu prezentací – Prezi. Je možné, že se bude hodit i vám. Zde jsou moje zkušenosti. Budu Prezi hodnotit hlavně z pohledu tvůrců prezentací, nikoliv z pohledu jejich „konzumentů“. Pro tvůrce je totiž Prezi poměrně jasná výhra. Nevím jak vy, ale já nikdy netvořím prezentace s jasnou představou v hlavě. Vím samozřejmě, o čem chci mluvit, k tomu mám pár připravených poznámek, které mají zaznít a zhruba tuším závěr.
  7. 10. 2010 17:49 (aktualizováno)
 • ...a ted něco pro fanoušky Foursquare

  Pokud holdujete Foursquare (co je to, proč to používat; klíčová slova: sociální síť, rozšířená realita), nejspíš vás zaujme, že se blíží mezinárodní Foursquare day. Jeho českou variantu připravujeme s Matesolou. O co se jedná Chcete osobně potkat uživatele Foursquare, které znáte jen virtuálně? Chcete dostat odznáček Swarm, k jehož získání je zapotřebí sraz 50 uživatelů na jednom místě? A chcete se dozvědět o Foursquare něco, co ještě nevíte?
  29. 3. 2010 20:43
 • Věčný paradox nedorozumění autora a čtenáře

  Určitě to znáte. Jsou dva. Jednomu říkáme autor, tomu druhému čtenář. Oba mají před sebou stejný text, ale nemůžou se shodnout. A ani jeden z nich neví proč. Popíšu zde modelovou situaci nedorozumění na Internetu, resp. při psané komunikaci obecně. Určitě jste ji už zažili, ať jako nestranní pozorovatelé nebo jako přímí aktéři.
  22. 3. 2010 10:49
 • Mých 60 minut s Internet Explorerem 9

  Nedávno jsem napsal Co přinese IE9? Možná víc, než bychom čekali, kde jsem komentoval informace k vydání preview verze IE9. Nyní jsem konečně IE9 vyzkoušel a přikládám své postřehy. Stránky v IE9 (ne)fungují, X-header to jistí Ze všeho nejdřív jsem zkoušel funkčnost různých stránek. Bylo očekávatelné, že v IE9 nebudou všechny fungovat správně.  Ve vzhledu stránek byl problém jen minimálně (dobrou podporu CSS2.1 měl už IE8), ale u dynamických stránek  na rozdíly narazíme…
 • Co přinese IE9? Možná víc, než bychom čekali

  Microsoft právě představil první vývojářskou preview verzi Internet Exploreru 9. Očekávání nebyla malá, ale s jistotou se nevědělo nic. Čekání za to stálo. Nejedna zpráva, která se v kuloárech šuškala, se nakonec potvrdila. Pokud si chcete IE9 vyzkoušet, můžete jej rovnou stáhnout. Já to udělám až zítra, protože IE9 vyžaduje minimálně Windows Vista SP2 a to u sebe nemám. Následující text je tedy rozbor toho, co bylo představeno, prvních reakcí a objevů.
 • Kdyby prohlížeče byly postavami seriálu The Big Bang Theory

  Pravděpodobně znáte srovnání Kdyby prohlížeče byly auty nebo Kdyby prohlížeče byly ženami. Objevil jsem ovšem další zajímavé srovnání: Kdyby prohlížeče byly postavami seriálu The Big Bang Theory. Jeho autorem je jedinečná Molly E. Holzschlag, bylo součástí její přednášky It's All About the Browser, Baby!, a myslím, že to docela trefila.
  18. 3. 2010 20:57 (aktualizováno)
 • Opera je třetím nejpoužívanějším prohlížečem v ČR. Jenže jak dlouho?

  Kdo se v posledních letech zabýval podílem prohlížečů v ČR, napočítal jako první Internet Explorer, druhý Firefox a třetí Operu. Svatá trojice prohlížečů v ČR. Pořadím dalších prohlížečů si už je málokdo jistý. Jednak se jejich pořadí občas mění a navíc mají tak malé podíly, že se přímo nabízí je ignorovat.
  6. 3. 2010 10:46 (aktualizováno)
 • V čem je tvorba rozšíření v Google Chrome lepší než ve Firefoxu?

  Přikládám slíbený záznam přednášky V čem je tvorba rozšíření v Google Chrome lepší než ve Firefoxu, kterou jsme spolu s Davidem Majdou měli předchozí pondělí na zakládající akci ČVUT GUG.cz. Kromě návodu, jak vytvářet rozšíření pro Google Chrome doprovázeného živou tvorbou jednoho rozšíření, v ní najdete srovnání rozšíření pro Google Chrome a pro Firefox, včetně experimentu JetPack, a také zamyšlení, jak se v nejbližších letech svět rozšíření prohlížečů pravděpodobně změní.
  22. 4. 2010 15:44 (aktualizováno)
 • Balet prohlížečů aneb dokázali byste si vybrat?

  Představte si, že máte jen mlhavou představu o tom, co je to webový prohlížeč a někdo vám nabídne následující volby. Loga prohlížečů a tyto popisky. Dokázali byste si vybrat? Nejvyšší prioritou Firefoxu je vaše bezpečí na Internetu. Firefox je zdarma, nevládne vašemu počítači a ani neohrožuje vaše soukromí.
  24. 2. 2010 10:11 (aktualizováno)
 • Do představení SVG v IE9 zbývají jen tři týdny

  Ne, Microsoft nijak oficiálně nepotvrdil, že by IE9 mělo podporovat SVG, ale snaží se nám to opakovaně naznačit tak okatým způsobem, až to téměř bolí 8-) Již za tři týdny bude dle očekávání na konferenci MIX představen Internet Explorer 9 (předpokládá se, že bude uvolněna první ukázková verze vývojářům ke stažení).