Hlavní navigace

Martin Hassman: nejen o prohlížečích

 • Webdesigneři, v úterý je Den modrých čepic

  Toto úterý 30. 11. proběhne v pořadí již čtvrtý mezinárodní Den Modrých Čepic – v originále Blue Beanie Day. Je to den v roce, kdy si lidé, kteří podporují webové standardy, nasazují (virtuální i skutečné) modré čepice. Proč zrovna modré čepice? Weboví weteráni wí, že asociace mezi webovými standardy a modrou čepicí tu je na počest Jeffreyho Zeldmana, který se posílení webových standardů věnoval hodně úsilí…
  29. 11. 2010 1:29 (aktualizováno)
 • Jakub Nešetřil: Hackathon doporučuji nejen programátorům, ale i firmám a univerzitám

  Posledně Jakub Nešetřil popisoval význam hackathonů pro vývojáře. Zmínil se také o mezinárovním hackathonu NodeKnockout, a přidal tipy těm, kdo by chtěli nějaký hackathon vyhrát. Více si můžete přečíst v minulé části rozhovoru. Dnes se zaměříme na hackathony ve firemním a univerzitním prostředí. Jakube, existují hackathony, které se odehrávají jen uvnitř firmy. Slyšel jsi o nich? Jaký to má význam? (Pozn.: Vysvětlení, co je to hackathon najdete v první části rozhovoru.)
  9. 11. 2010 10:07 (aktualizováno)
 • Hackathon je jako bezpečný sex. (Programátorské) požitky bez následků.

  Jakub Nešetřil se nedávno s kolegy účastnil celosvětového hackathonu a vyhrál. Já jsem Jakuba na tohle téma vyzpovídal. Co jsou hackathony zač? Proč se jich vůbec účastnit? Co vám osobně mohou přinést? A také jsem zjišťoval tipy pro ty, kdo by chtěli takový hackathon zkusit vyhrát. Jakube, nedávno ses zúčastnil velkého mezinárodního hackathonu, o co se jednalo?
  9. 11. 2010 10:22 (aktualizováno)
 • Když vás lajkují, že vás vlastní máma nepozná

  Tlačítko Facebook Like aneb „lajkovací tlačítko“ se během půl roku stalo běžnou součástí velké části internetu.  A s ním se objevila otázka: Kde a co uživatelé na vašem webu „lajkují“? Facebook nabízí jednoduchý monitorovací nástroj a sledovací widgety. Pokud se ale nechcete zabývat žádným nastavováním a chcete jen vidět rychlý přehled, připravil jsem pro vás jednoduchý nástroj.
  5. 2. 2011 17:34 (aktualizováno)
 • Beauty of the IE9 Web

  Reklamy na webové prohlížeče si nenechám ujít. Když tak vzpomínám, asi nejvíc překvapení i rozpaků mám z reklam na Internet Explorer, hlavně proto, že se s každou verzí kompletně mění jejich styl i zaměření. Nedovedu si představit větší skok od melodické a roztomilé reklamy na IE7 po nechutnou a drsnou reklamu na IE8, ve které se zvrací (obě dvě jsou opravdu oficiálními reklamami od Microsoftu).
  14. 10. 2010 10:23 (aktualizováno)
 • Blíží se datum kulatosti života, vesmíru a vůbec

  Tuto neděli bude obzvláště kulaté datum. 10.10.10. Jinak řečeno desetdesetdeset. Nebo ještě lépe: jednanulajednanulajednanula. Navíc po převedení do desítkové soustavy dostanete číslo 42. Kulatá data se odjakživa slavila. Podle toho, co říkáte na twitteru má už řada lidí připravený plán. Někteří budou fotografovat, jiní se vezmou, další budou instalovat Ubuntu 10.10 a někteří uspořádají speciální sraz – kdy? Přeci v 10:10.
  4. 10. 2010 10:31 (aktualizováno)
 • Přinese Storify revoluci v publikování?

  Možná je to náhoda, ale za poslední měsíc jsem začal používat dvě publikační služby, které mě hned od začátku nadchly. U té první jsem konečně objevil způsob psaní textů, který mi vyhovuje. Zmíním se o ní určitě někdy příště, takže vydržte. Zatím jen napovím, že svých výhod dosahuje odstraněním 99 % toho, co všechny ostatní služby a blogy a editory obsahují. Dokonalost sama!
  28. 9. 2010 23:37 (aktualizováno)
 • A medaili za nejlepší podporu standardů věnuji prohlížeči...

  Svět Webu, webových prohlížečů a webových standardů musí pozorovateli připadat poněkud bláznivý. A nepředvídatelný. Platí to už od devadesátých let. Jednou jste se na Web podívali a připadal vám jasný. Všemu vévodí prohlížeč Netscape. Řada stránek se dělá prakticky pro něj. Jeho pozice se zdá tak jistá, že se na ní snad nic nemůže změnit. Jen si ale na chvilku odskočíte (a byla to opravdu chvilka) a podíváte se na Web znovu a zjistíte, že teď mu vévodí jakýsi Internet Explorer…
 • Já na bráchu, brácha na mě, Oracle na bráchu, brácha na Apple...

  Pokud dobře počítám, máme tu nyní už tři patentové soudní spory, jejichž výsledek může více či méně zahýbat softwarovým světem. Eolas proti všem Prvním sporem je Eolas, který loni na podzim zažaloval Adobe, Amazon, Apple, eBay, Sun, Yahoo, Google a mnohé další ohledně patentu na AJAX a na používání pluginů na webu. Dodali k tomu All we want is what's fair. O sporu nebylo v médiích téměř rok vůbec slyšet, tak to skoro vypadá, jakoby neexistoval, ovšem nezavírejme před ním oči…
  20. 11. 2010 20:17 (aktualizováno)
 • Gowalla konečně i pod Symbianem

  Pokud vás zaujala Gowalla, ale nemohli jste ji používat, protože jedete na Symbianu, mám pro vás dobrou zprávu. Stačí stáhnout nově vydanou Operu Mobile 10.1 beta a můžete Gowallu spustit. Nová Opera Mobile totiž (konečně) podporuje geolokaci. Stačí v ní otevřít m.gowalla.com a můžete používat Gowallu prakticky stejně jako ostatní uživatelé, snad jen až na posílání fotek.
  16. 7. 2010 10:45 (aktualizováno)