Já vnímám geeka jako někoho, kdo je zdatný v nejposlednějších elektronických trendech, přizpůsobuje se jim a neváhá si je pořizovat. Nemusí to být nutně jen proto, aby se ukázal, ale často také proto, že je ochoten zkoušet nové věci a chce mít náskok před ostatními. Jenže má představa končí u toho, že je to člověk mladšího věku, který má dostatek zdrojů a může být sobcem tj. neohlížet se na ostatní ve svém okolí a nemít z toho výčitky svědomí. Rád bych byl geekem, ale mám za zády rodinu a tam to tak jednoduše nemůže fungovat. Ale v jednom konkrétním případě to fungovat může.
Tak, jak to vnímám já, se obvykle s příchodem rodiny všechno jaksi změní. Už nepřemýšlím jen jako „já“, ale „my“ a myslím tím obvykle svou partnerku a později také ratolesti. Velmi čerstvá zkušenost mi však říká, že lze být geekem i s rodinou v zádech. A nemyslím tím, že si pořídím nejnovější dětské chůvičky s přenosem videa či pořídím mobil nebo tablet pro děti. Překvapivě jsem se dostal do úplně jiné oblasti – k automobilu. Je to skoro na den přesně, co jsme si před šesti lety pořídili nový rodinný vůz Mazda 5. Asi jste poznali, že to nebude úplně IT článek a navíc je dlouhý. Pokud vás to nezajímá, nemusíte číst dál.
Uběhl nějaký čas a původní potřeby rodiny se lehce změnily. Autu jako takovému nelze v podstatě nic vytknout a slouží perfektně. To jediné, co se výrazně změnilo, je způsob, jak automobil využíváme. S dcerami se dojíždí na různé kroužky, občas vyjdeme mimo město. A patrně se také změní to, že by se s autem denně dojíždělo tak asi 40 kilometrů po městě. A právě v tom tkví ten menší zádrhel – spotřeba čili provozní náklady. Auto žere po městě pořád stejně bez ohledu na to, zda je v něm jedna nebo 3 osoby. A protože je to auto s motorem ještě z doby před „zmenšováním a nadupáváním“ (srovnej našich 85 kW u 1,8 l motoru s např. 92 kW litrového motoru Ford EcoBoost), pohybuje se spotřeba někde kolem 9 litrů na 100 kilometrů po městě. Dá se to dostat i k něco míň než osmi, ale určitě ne ve městě.
Úkol zněl jasně – snížit provozní náklady i s ohledem na to, že se poněkud změní struktura využívání. Ve hře byla varianta ponechání si stávajícího auta a dokoupení malého městského vozítka. Jenže jsou to dvě auta a dvě pojistky a dva servisy. Chce to propočítat, ale úspora nemusí být zase až tak veliká a navíc počáteční investice je vyšší. Třeba se to vyřeší výměnou vozu za jiný, úspornější. Jenže trocha pochybností nastává v tom, zda lze mít rodinný a úsporný vůz. Zcela logicky jsem se po dobré zkušenosti se stávajícím vozidlem snažil hledat u Mazdy. Model 5 se stále prodává (prošel faceliftem v roce 2010), ale v podstatě s identickými motory. Jistý náznak, že se něco mění je nyní vidět u nové Mazdy 3 (tohle auto mám vyzkoušené a je to skvělé, leč ne rodinné auto, alespoň dle našich měřítek), která nabízí nový a méně žíznivý motor objemu 1,5 l. Myslím si, že bude k dostání i u nového modelu Mazda 5, který se určitě brzy objeví. A mnohem vhodnější Mazda 6 v kombíku je z našeho pohledu dražší.
Mazdu jsem musel vzdát, protože v tuto chvíli nemá nic, čím by nás uspokojila. A začalo kolečko výběru. Hned na začátku jsem vyřadil všechny značky koncernu VW a to hlavně z důvodu oblíbenosti mezi lapky (v naší části Prahy se koncernová auta ztrácejí nejčastěji ze všech). Chvíli jsem se přesto zdržel u Seatu a modelu Altea XL. Nezkoumal jsem ani FIAT a jiné „italy“ či „francouze“ a zběžně proletěl „korejce“ – nejsem bohužel ještě dostatečně připraven mít auto této provenience, i když si myslím, že by se dalo asi i vybrat. Zůstal nám Opel, Ford a „japonci“ jako je Subaru, Suzuki, Honda nebo Toyota. Segment luxusnějších značek typu Volvo, Mercedes nebo Audi jsem z důvodu příliš velkého počtu nul v ceně minul.
Konečný výběr se začal překvapivě zužovat. Opel s modelem Zafira Tourer se diskvalifikoval motorem, protože spotřeba byla prakticky totožná jako u současné Mazdy 5. Ford s modelem Grand C-Max a motorem 1.0 EcoBoost se dlouho držel, ale pak skončil z toho důvodu, že Ford je také často terčem krádeží a navíc spotřeba je sice nízká, ale zdá se, že značně kolísavá a závislá na jízdním cyklu. Nakonec jsem skončil u Hondy a modelu Civic Tourer. Zajímavé auto, zajímavá cena, zajímavé provozní náklady, dobrá motorizace a neotřelý vzhled. Recenze na internetu jsou veskrze velmi pozitivní. Byl to favorit číslo jedna. Našel jsem i jednu srovnávací recenzi s Toyotou. Počkat, Toyota má nějaký rodinný kombík? Aha, od loňska ano a jmenuje se Toyota Auris Touring Sports. Strašlivě krkolomný název. Při podrobnějším zkoumání mi vyšlo, že obě auta jsou co do výbavy a parametrů plně srovnatelná a budou muset nastoupit argumenty v podobě drobností.
Začal jsem zkoumat dealery v okolí, kde se kdo nachází a co má k dispozici. Parametry jsem znal prakticky nazpaměť, teď jsem chtěl získat praktickou zkušenost. A zase zasáhla náhoda. Psal jsem maily na obě značky a sjednával termíny zkušebních jízd. Při procházení skladových vozů jsem u Toyoty narazil na to, že by k dispozici byl předváděcí vůz v nejvyšší výbavě za cenu námi vybrané výbavy modelu na objednávku. Znělo to zajímavě. A zapomněl jsem dodat jednu podstatnou věc – provedení vozu je Hybrid. A právě teď se ve mně projevil ten již zmiňovaný geek. O hybridním pohonu jsem něco slyšel, ale prakticky jsem neměl možnost cokoliv o něm zjistit, respektive nebyl důvod něco zjišťovat. Věděl jsem, že například obchodní zástupci naší pobočky v Řecku používají služební vozidla značky Toyota Prius a že jsou k dispozici jistá daňová zvýhodnění, která firmu motivovala mít flotilu Priusů.
Po podrobném zkoumání parametrů jsem usoudil, že co se týká provozních nákladů, nelze mít úspornější a přitom tak praktické rodinné auto. Vnitřně jsem posoudil všechna pro a proti a řekl, že pokud chci Toyotu, budeme mít hybridní verzi. Můj pocit ještě umocnila testovací jízda. Kupodivu největší problém jsem měl s tím, že auto je vybaveno automatickou převodovkou, se kterou jsem se v autě ještě nesetkal. Kdo někdy s automatem jel, jistě mi dá za pravdu, že návyky ze „standardního“ auta jsou natolik zažité, že chcete mačkat spojku a řadit pákou na každé křižovatce a ouha, není to k dispozici. Tenhle pocit jsem však překonal a po zhruba deseti minutách už to šlo (alespoň v té zkušební jízdě). Bylo mi divné, proč když do auta sedám, je na podlaze u levé nohy poněkud větší odkládací plocha a teď už vím proč.
Zjišťuju taky, že spousta lidí má poněkud zkreslené představy o tom, jak hybrid vlastně funguje. Jistě, teď jsem za odborníka, protože jsem si to nastudoval. Ještě však před dvěma měsíci, bych na tom byl stejně. Vězte proto, že první dotaz, který často dostávám je, jak chci to auto vlastně dobíjet? Má přece baterku! Ano je to pravda, auto má baterku, jenže se vůbec dobíjet nemusí, protože se nabíjí sama a to z odpadní energie. U normálních aut se při brždění energie přeměňuje na teplo a bez užitku mizí. U hybridu se energie při brždění přeměňuje na elektřinu a ukládá do baterií. Automaticky následuje další argument a to ten, že je to teda rodinný vůz, ale proč si nevzít běžnou verzi, protože kufr hybridu bude logicky menší – budou v něm ty baterky. A to je právě to největší překvapení. Když totiž porovnáte Auris s dieselem, benzínem nebo hybrid zjistíte, že mají nachlup stejný kufr. Žádný rozdíl. Baterky totiž vývojáři nacpali pod zadní sedadla. Berte to tak, že Auris je vybaven technologií z Priusu, který je na trhu 17 let a je to jeho již třetí generace. Leccos bylo vychytáno.
Když odrazíte útok s velikostí kufru, logicky přijde další argument o tom, že v mobilu vám odejde baterka za 2 roky a že budete muset nové baterky kupovat právě ve dvouletých intervalech a že to určitě nebude levné. Podrobným zkoumáním na internetu jsem zjišťoval, zda Priusy trpí nějakým problémem s bateriemi a zda je nutno baterie vyměňovat. A na nic jsem nenarazil. Navíc Toyota na baterie poskytuje záruku 10 let. Nebojím se toho. Po této fázi pak už následuje jen další typický dotaz na to, jak to vlastně funguje.
V autě jsou dva motory – benzínový o objemu 1,8 litru a elektrický motor. Benzínový motor dává 73 kW (99 koní) a elektromotor dalších 60 kW (80 koní). Po spojení tak je k dispozici 100 kW (136 koní). Je to docela slušný výkon, i když si myslím, že zájemci o tento vůz asi nebudou závodníky, kteří by se chtěli někde prohánět po okreskách. Benzínový motor není primárně využíván k pohonu auta přímo (vždy ve spojení s elektromotorem) a pokud není výkon zapotřebí, jednoduše se vypne. Auto dokáže jet také jen čistě na elektrický pohon a s plně nabitou baterií zvládne asi 2 kilometry bez nutnosti zapnout benzínový motor. Ve městě tak v třeba zácpě jedete jen na elektřinu. Uvědomte si, že elektřina pro provoz vzniká přeměnou odpadní energie při brždění a tak vás vlastně nic nestojí. Hybrid tak papírově spotřebovává asi 4 litry benzínu na 100 kilometrů, reálně je to něco kolem 5 litrů na 100 kilometrů (ověřeno na fórech a „facebooku“ pro auta s názvem spritmonitor.de). A když jedete po dálnici, vyšplhá se spotřeba na asi 6,5 litru. V porovnání s tím, co máme teď, je to výrazná úspora.
Když si to shrnu – mám tady auto, které má zajímavé provozní náklady, dobře vypadá, vnitřní vybavení a uspořádání nám vyhovuje na to, abychom ho mohli nazvat rodinným vozem. Navíc je značka Toyota už dlouhá léta na předních pozicích žebříčků spokojenosti a spolehlivosti a to se určitě počítá. Vzhledem k výbavě vozu má také vysoký „index geekovosti“ – nezvyklý, moderní a ekologický pohon (vždyť co se týká produkce CO2 jsme na poloviční hodnotě ve srovnání s Mazdou 5), dobře vypadá a disponuje řadou vnitřních systémů, které jsou k dispozici, ale ne zdaleka běžně rozšířené. O tom však až v dalším článku. Tento článek byl jen takový automobilový, příští bude více IT.
To jako vůbec neovládáš spojku? Jak se to řeší třeba když je křižovatka na kopci nebo v kopci a ty zůstaneš stát do kopce, motor běží,... prostě jen pozvolna uvolníš brzdu?
Dále nevěřím, že ta automatika je tak spolehlivá a vyladěná, že se čas od času nepřenese kroutící moment i tehdy kdy by neměl, dojde tedy k poruše a auto by mělo jít ihned do servisu. Nastane-li to například u sekačky na trávu, klidně to necháte být protože si "to možná sedne" a příště se už tak nestane.
Nevím jestli bych si ale troufnul na něco takového u auta. Hned bych žádal vyladění. O vyladění by se navíc dalo mluvit jen v případě spalovacího motoru. Zde to musí být uděláno jinak, na míru hybridnímu motoru, takže pro mne jako analfabeta jednoznačná porucha, servis,...
1) U automatu opravdu není spojka. Člověk šlape buď na plyn, aby to jelo, nebo na brzdu, aby to nejelo.
Rozjezd do kopce je zcela pohodový. Pustí se brzda a zmáčkne plyn. Auto necouvne - ovšem tím, že ho gravitace táhne dozadu a nepohybuje se přitom dopředu, ocitá se převodovka ve "stall condition", ve které se nedoporučuje zůstávat dlouho (já to ale dlouho nevěděl a vesele jsem ve stallu popojížděl v kolonách, které byly do kopce, a problém jsem nepozoroval).
Podle mých zkušeostí navyknout si na automat chvilku trvá, ale potom při střídání aut se člověk po dvou křižovatkách dokáže zcela zorientovat (pokud nejste Američan, který manuální převodovku vidí poprvé v životě).
Na automatice není třeba nic ladit, protože je naladěna z výroby (aspoň u dražších aut - ZF převodovky u Jaguaru jsou laděny na váhu pode výbavy a výkon konkrétního auta.
Mám s Jaguarem naježděno přes 300 000 km a převodovka nemá problém (můj druhý kus má asi jen 160 000, ale ani tam nemá převodovka problém).
Naopak si myslím, že řazení v autě je něco podobného, jako kdyby uživatel počítače měl stisky tlačítka pohánět hodiny procesoru. Zbytečné rozptylování, zbytečné technizování. Změna převodů je problém techniky (neumí přenášet pohyb spojitě bezestupňovitě), ne člověka.
Když vidím řidiče, jak v půlce křižovatky přehazují z jedničky na dvojku a auto cukne, místo aby koukali, odkud na ně co jede, nemůžu si automat dost vynachválit.
5) Když se dá řadící páka do polohy R, jede při stisku plynu auto dozadu.
Tolik k souvání.
Když se dá do polohy D, jede dopředu.
Když se dá do polohy P, tak parkuje a nejede nikam, i kdyby se plyn promáčkl až pod podlahu.
N je neutrál.
Pro přeřazení není třeba mačkat žádný pedál, prostě se jen pohne pákou nebo pootočí voličem (výjimka: u Jaguaru nejde vyřadit z parkovací polohy, pokud není zmáčknuta brzda. Tedy nastartovat, zmáčknout brzdu, přeřadit na jízdu a pustit brzdu).
Zvláštní polohy (nebývají ve všech autech) jsou 2, 3, 4 (omezovač řadící jen do určitého stupně, např. poloha 2 řadí jen 1 a 2 a dá se použít třeba na namrzlé silnici), někde bývá i + a - (zařadí o stupeň dolů nebo nahoru, v této poloze páka nezůstává).
Na automatickou převodovku jsem si zvykl během 100 km před asi pěti lety a už bych neměnil. Kvedlání pákou v běžném provozu mi opravdu již přijde zbytečné. Pokud přesednu do služebního auta s "běžnou" převodovkou, nedělá mi to problém.
Jezdím na plyn ve Fordu Galaxy, spotřeba po městě 12 litrů, což je asi jako 7 litrů benzínu. Takže já šetřím takto.
Elektro auto s benzínem by asi bylo ideální, dojezd by ale musel být 100 km a nabíjení i ze zásuvky. Dojezd 2 km mi připadá spíše jako vtip.
Co se hybridu tyce, jel sem jen nejakym lexusem, ktereho sem i ridil. Meli to znami pujcene na vyzkouseni. Myslim si (nevim to jiste), ze spotreba rozhdone nevykazovala nejake zazracne hodnoty.
Co se spotreb, ktere lide "reportuji" tyka, tak zde funguje takovy efekt, ze malo kdo si tim chce dokazat, ze koupil blbe auto. Vetsinou naopak. Takze i to bych bral s lehkou rezervou. Jiz nekolik majitelu skody rapid mi rikalo, ze nemaji dojezdy na oknech, protoze to je nejaky novy predpis. Pravda je takova, ze rapid to proste nema ani za priplatek, protoze to vyrobce proste nemontuje, ale pribeh z predpisem zni lepe :-).
Prius ma celkovou hmotnost 1.8 tuny, takze to auto samotne bude mit tak 1.4 - 1.5 tuny. To je docela dost. Skoda 120 mela 0.8, novy rapid ma snad 1.0 - 1.1, hyundai i30/kia ceed maji 1.3 tuny. Auto tehle hmotnosti neni urcite auto do mesta. Ale chapu, ze chcete auto hybridni i ve smyslu rezimu provozu :-). Predstavim li si dlouhy dalnicni kopec, ktery chci vyjet 130 km/h, pak nevidim moznost, jak mi s tim elektromotor pomuze. Na rozjezdy je elektro dobre, ale na delsi dalnicni ceste vyhody hybridu vyuzijete asi velmi zridka. Proste to neni samospasne.
Uplne cely clanek jsem necetl, ale presto si dovolim upozornit na jednu ekonomickou vec (asi ste ji uvazil). Jaka je navratnost noveho vozu. Tedy pokud budete jezdit v prumeru rekneme o 3 litry lepe a najedete reknem 20 000 km za rok, tak rocni uspora na palivu bude cca 23 000 Kc. Tedy pokud rozdil v cene mezi novym a starym autem bude 300 000 Kc, pak rekneme po 10 letech se vam zacne vyplacet, ze mate nove auto (230 000 Kc palivo + 70 000 opravy stareho vozu). To je jen rychly vypocet, bez zohledneni toho, ze nove auto ma drazsi pojistku, stare vyzaduje nejakou vyssi starost atd.
Podobne se da spocitat i porizeni nejake mala motokary. Pokud by se vam naskytla moznost koupit od proverene osoby nejakou treba fabku, feldu 1.3mpi (ano, jsou to vlastne hole plechy v porovnani s dnesnimi auty), nissana micru ci tak neco, a dali byste za to rekneme 30 - 50 000 i s nejakymi opravami, tak se vam tato investice vrati rychleji nez nove auto. Ale pokud chcete nutne nove auto, tak to samozrejme odpada. Kazdopadne starsi auta, ktera jsou hodne rozsirena, jsou nejlevnejsi na provoz.
Ale pokud ste se zamiloval do Priusu, tak je to vsechno uz stejne bezpredmetne ;-)
U automatickych prevodovek bacha treba na to, ze u nekterych aut, kdyz otevrete dvere, tak prevodovka vyradi (bude tam zrejme vice podminek), ale tahle "featura" napriklad znemozuje to, ze zaradite zpatecku, otevrete ridicovy dvere a chcete couvat...
Motorismu zdar!
Pár postřehů...
Pokud to je "plug-in" hybrid, lze (není nutné) dobíjet baterie z el.sítě. Má prostě zásuvku.
Rekuperace brzdné energie se ukládá do baterií, to je pravda. Avšak benziňák funguje jako "dobíjecí alternátor". Tzn., že pokud dojde el.energie, benzín se nastartuje a dobije baterky. Poté se může vypnout.
Ta logika startů/vypínání je dost rozsáhlá, zeptejte se prodejců.
V Priusu tam Ni-mh baterie, které jsou věčné. Plugin Prius má tuším jednu sadu baterek navíc, asi Li-on.
Více info např. v testu http://www.hybrid.cz/test-toyota-prius-plug-hybrid-dokonale-auto-do-zasuvky
štítek: http://www.hybrid.cz/tagy/prius?page=1
Nejen můj tip :)
http://www.hybrid.cz/tesla-model-s-2012
štítek:
http://www.hybrid.cz/tagy/tesla-model-s
Kolega v práci má 2.generaci Priusu, přidal si zástrčku na dobíjení, baterky do kufru(má rodinu :) ) a dojezd má cca 30km čistě na elektřinu.
Moje maličkost se svým elektroskůtrem cca 60 km dojezd. ;)
Šťastnou ruku při výběru!
[10] a [13] Bavim se o "levnějším" autě a to je Auris Touring Sports, nikoliv Prius. Do hybridu bych nikdy nešel hlavně kvůli vyšší ceně. Jenže já se s cenou dostal na stejnou výši, jako bych koupil úplně nový benzín. Původně jsem chtěl brát benzín, ale ve stejné ceně byl k dispozici hybrid...
[1] [2] Takhle funguje automat u "normálních aut". Některé hybridy ale jezdí jen na elektromotor. Vypadá to, že ten popsaný v blogu je právě tenhle případ. Elektromotory mají tu výhodu, že nepotřebují spojku ani převodovku. Některé dražší modely pak mají motory přímo na kolech.
Další výhody jsou v naprosto dokonalé momentové křivce - největší sílu mají právě při nejnižších otáčkách, takže kvůli rozjezdu není vůbec nutno nic převodovat (oproti tomu spalovací motor potřebuje obvykle stovky nebo i tisíce otáček na to, aby vůbec měl nějakou sílu). Rozjezd do kopce je také řádově jednodušší úloha - držím sepnutou brzdu, pouštím do motoru proud. Při určité úrovni proudu pak uvolním brzdu. Sice se tam dává kontrola, zda auto nezačne jet špatným směrem, ale to bývá spíše ochrana před poruchou. Protože když vím, že do motoru dávám X ampér, tak vím, jaký vyvíjí kroutící moment. A to jsme zpátky u toho, že elektromotor má největší sílu právě při nulových otáčkách. Ostatně koukněte se jak jednoduše tu mnoho desítek let jezdí tramvaje a trolejbusy.
Použití elektromotoru na ježdění a spalovacího motoru na dobíjení baterií má další výhodu v tom, že ten spalovací motor může neustále pracovat na optimálních otáčkách. Asi jste si všimli, že dva různí řidiči stejného auta se spalovacím motorem mají různou průměrnou spotřebu podle stylu své jízdy. V hybridu ten spalovací motor žere ideální minimum. Proto se v testech běžně stává, že auto se spalovacím motorem má průměrnou spotřebu 6l na 100km a hybrid, kde papírově identický spalovací motor slouží jen jako generátor energie, se dostane pod 5l na 100km. Na to, že se tam ztrácí energie dvojí přeměnou (benzín > elektřina > pohyb) a navíc je to obvykle o dost těžší, je to překvapivé zjištění. Po městě pak bývá rozdíl ještě větší díky zmíněné rekuperaci (většinu času auto nebrzdí brzdami, ale tím, že elektromotor změní na generátor), takže styl jízdy "brzda / plyn / brzda / plyn / ..." neznamená katastrofu. A baterky to neničí, na tyhle špičky se tam používají kondenzátory.
[21] To mě nepřekvapuje. Slibovali mi ji dodat za 3 měsíce, do smlouvy si dali jako rezervu 4 měsíce a dostal jsem ji až za 5 měsíců (což kompenzovali slevou). Ale pravda je, že před cca 2 roky, kdy jsem ji kupoval, to byla celkem neobvyklá věc, dnes už jsou CNGéčka běžnější.
Tak když už tedy geek, tak snad s nějakým odkazem, jak to vlastně funguje, ne? :-)
Jde o Hybrid Synergy Drive (HSD), Toyota ten automat označuje jako eCVT. Tak jako ostatní CVT je bezestupňová, ale princip je jiný. Stačí se zeptat na youtube, hned první odkaz podrobně vysvětluje funkci: https://www.youtube.com/watch?v=dLNDGUISTYM . Zajímavé také je, že princip je vlastně trapně jednoduchý a je to jednodušší, než obyčejná manuální převodovka.
HSD používá Toyota už od prvního Priuse, takže od roku 1997. Princip je dodnes stejný, i když samozřejmě novější generace mají dílčí vylepšení (a přejmenování, HSD je dnešní název, a Lexus tomu říká jinak, ale jde pořád o totéž). A Prius je snad ve všech žebříčcích hodnocen jako velmi spolehlivé auto.
A praktické zkušenosti? Řadí to úplně jinak (vlastně vůbec), ale člověk si na to velmi rychle zvykne. Za normální jízdy se snaží nechat otáčky stále nízké, jen pokud "na to šlápnu", tak motor vyletí do otáček a tam zůstane. Takže na první projetí dost nepřirozené, ale dneska bych naopak neměnil zpět. Zmiňované problémy s rozjezdy do kopce, pomalým popojížděním při parkování apod. - vše naprosto v pohodě, naopak je to jednodušší, než s manuálem.
[23]. Jen bych ještě doplnil, že stejný princip převodu výkonu na kola (tedy děličem výkonu) používal už ve třicátých letech Josef Sousedík v motorovém voze M 290.0, tehdy samozřejmě bez baterií. Ono přinejmenším v prvních verzích Priuse byly baterie tak malé, že jejich efekt na úsporu paliva v porovnání s efektem vlastní hybridní převodovky byl téměř zanedbatelný.
Je pekne, ze nove technologie konecne dokazi snizit spotrebu i ridicum, kteri nemaji cit pro plynovy pedal.
Ja si jezdim po meste za 5l s 1.9 SDI v Seatu Cordoba '99 a kdyz vyjedu na venkov, tak se muzu dostat na 4l, pokud si chci alespon trochu jizdu uzit, tak rekneme 4.5l. Teoreticky ten motor pri 60km/h na petku po rovince zere 3l :).
Netesim se na den, kdy mi automobilky vnuti automat - s tim uz si clovek proste neuzije jizdy, uz to bude jen a pouze dopravni prostredek (coz chapu, ze je hlavni ucel, jen pro mne to neni jediny ucel).
Já jsem přesednul na automat před dvěma lety a už bych určitě nechtěl zpátky. Když si vezmu, jak na semaforech lehce vezmu všechny ty vytuněný bavory trojky, protože to nestíhaj uřadit. A jasně, jízda s automatem není takový vzrůšo, ale... každá zácpa je menší drama. Mimochodem, mám Toyotu a jsem spokojenej. A hybrid od Toyoty je dobrá volba.
K tem motorum - ja se naopak downsizovanych benzinu s turbem desim. Rozhodne to je vyhodne pro prodejce - uspora materialu, hmotnosti, marketingove hezka cisla. Ale pro kupujiciho? Spotreba citliva na kazde zmacknuti pedalu (s papirovymi cisly ten litrovy trivalec proste pojede jako litrovy trivalec), poruchova a ne uplne levna soucastka, potencialne nizsi zivotnost. Chtel bych radeji atmosfericky motor...
K Priusu evropsti vyrobci aut casto uvadi (a to je samozrejme k dalsimu zkoumani, protoze je to konec koncu konkurence), ze uspora na spotrebe neni adekvatni zvysenym vyrobnim nakladum / cene. Jinak Toyota je urcite dobra volba, pokud clovek netrva na evropskem aute.
U automatu jsou D1, D2, ...az D4 vyjmecne az D6 a pripadne R1, R2 vyjmecne i R3 na otacky pri kterych ma radit. da se to pouzit na brzdeni motorem pri jizde z kopce nebo pri tazeni tezkeho nakladu. to mivaji jeste nektera vozidla kombinovane se zapnutim elektriky privesu a flexibilnejsim rezimem razeni uspusobenym vyssi hmotnosti do prepinani "TOW".
Jinak auto se nekupuje podle spotreby a ceny, ale podle celkove hmotnosti plus rozumny vysledek v crash testec. odpovida to tride bezpecnosti. Na tom 1.3t Ceedu to jde videt. U havarie jde sice vzdy o konkretni mechaniku razu, ale cim kazdy kg hmotnosti konstrukce zvysuje sance na preziti bez nasledku a nema zdaleka tak vysoke pozadavky na "stesti" na okolnosti a mechaniku srazky.
Asi před rokem jsem taky řešil nové auto. Testoval jsem yaris hybrid (1.6l), dost mě zklamal protože byl zdechlejší než felicia kterou jsem tehdy měl (1.3l).
Auris hybrid na tom byl už lépe sice to nebylo úplně to co jsem čekal ale jezdil slušně cena někde kolem půl mega, odhaduju "návratnost" na ušetřeném benzínu caa 7-10 let.
Problém u těch dvou hybridů byl v tom že tam chybělo jedno důležité tlačítko s nápisem "Teď s*r na spotřebu". I když nejsem silniční prase (nemám potřebu nějak exterémě překračovat rychlostní limity) tak to zrychlení je prostě potřeba. Občas je potřeba předjet někoho kdo si myslí že na dobré rovné přehledné silnici je ideální rychlost 60.
Nakonec jsem koupil jetou Acuru CSX 2007. 1.8 ivtec benzín, 103kW na to že je to takové dělo má krásnou spotřebu ve městě 7-8, mimo se dostanu i na 5,5, průměr mám 6-7 a to na to občas šlápnu (nechat za sebou v prachu nějaké namachrované SUV je prostě super:)
Až bude další prcek tak ho asi vyměním prozatím mám vybrané Civic Tourer ale na to ještě čas.
Profesionální ajťák pracující pro korporát (narozen 1974). V soukromí však rád prosazuji svobodný software. Snažím se mít přehled o technologiích a trendech. Zastávám názor, že pokud chci něco kritizovat, musím s tím mít nějakou zkušenost. Jsem hrdý manžel, otec dvou dcer a opečovávatel kočky plemene Britská modrá krátkosrstá. Mám rád hudbu, knihy a kulturu obecně. V některých věcech však jdu proti proudu – používám Linux (konkrétně ZorinOS), svobodný software (LibreOffice, GIMP, Inkscape či Joomlu!) a jezdím v hybridním japonském autě.
Přečteno 46 133×
Přečteno 40 972×
Přečteno 35 437×
Přečteno 25 769×
Přečteno 25 568×