Před několika dny jsem tu psal o svém novém telefonu ZTE Blade. Mám v něm alternativní systém CyanogenMod, který je lepší než originál.
Když jsem si kupoval ZTE Blade, přečetl jsem si v recenzích, že dodávaný systém není nic moc a je záhodno ho vyměnit za něco lepšího. O koupi tohoto modelu rozhodl i fakt, že jej podporuje CyanogenMod a upgrade by proto neměl být problém. Navíc mám po ruce Adama, který má s Androidem velké zkušenosti, takže bylo rozhodnuto.
Podle podrobných návodů na webu jsem rootnul, nainstaloval ROM Manager a nainstaloval nejnovější stabilní CyanogenMod 7.0.3 (dále jen CM) včetně Google aplikací. Povedlo se to docela dobře, návody jsou napsány dobře. Jediný zádrhel byl v tom, že mi Debian odmítl telefon detekovat. V lsusb
vidět byl, ale Android SDK ho ve výpise neměl. Nakonec jsem rootnul z manželčina Eee, kde je Ubuntu.
Všechno vypadalo a chovalo se na první pohled dobře, takže jsem u CM zůstal. Samozřejmě mám zálohu pro případ, že bych se chtěl vrátit k originálu. Mimochodem originál je Android 2.1, s CM jsem získal Android 2.3.3. Po několika dnech jsem ale zjistil několik nepříjemných softwarových závad:
To jsou samozřejmě dost zásadní problémy, které bylo zcela nutné odstranit. Pročítal jsem fóra a nahlášené bugy a došel jsem k tomu, že by vše již mělo být v SVN odstraněno. Ostrá verze 7.0.3 je totiž už docela stará (z května 2011) a je to jedna z prvních verzí CM, která Blade podporovala. Chyb tedy bylo jako máku.
Po konzultaci s Adamem jsem se proto rozhodl přejít na vývojovou verzi CM. K dispozici jsou night buildy, které obsahují nejčerstvější změny, ale také nejčerstvější chyby, jak jsem se brzy přesvědčil. Stáhl jsem nejnovější noční sestavení očíslované jako 201 a uložil jej na kartu. Přebootoval jsem do ClockWork manageru, což je malý Linux, který umí dělat systémové zásahy, hlavně přepisy paměti z obrazů na SD kartě. Zapsal jsem a restartnul.
Start proběhl, ale velmi rychle jsem zjistil, že mám problém: nefunguje GSM. Telefon se vůbec nepokoušel připojit do sítě. Vůbec nevysílal. Při pokusech o aktivaci jsem se jen dozvěděl, že „Chyba při hledání operátora“ a bylo mrtvo.
Rozhodl jsem se tedy jít ve vývojové verzi o kus zpět. Logickou úvahou jsem došel k verzi 179 (jen tři night buildy zpět, nenechte se zmást číslem), po které byla ve vývoji dvacetidenní mezera. Z toho jsem usoudil, že toto sestavení bude bezproblémové, protože po jeho vydání nebylo třeba dělat žádné další zásahy a rychlé opravy chyb. Samozřejmě jsem se taky mohl mýlit a vývojáři si prostě mohli dát pauzu, ale neměl jsem co ztratit. Vždycky bych se mohl vrátit k zálohované originální ROM.
Stáhl jsem tedy verzi 179 a znovu přepsal. Po rebootu se telefon okamžitě přihlásil do sítě a vše se rozeběhlo, jak mělo. Tuhle ROM tam mám už pět dní a není s ní nejmenší problém. Pokud budete do Blade dávat CM, doporučuji tedy noční sestavení 179, dokud nevyjde nová ostrá verze 7.1.0. Kompas funguje, rádio také, displej se natáčí a oznamovací LED zhasíná, jak má. Výdrž je výborná, jak jsem už psal v minulém článku.
Nečekanou změnou je také aktualizace na novější Android. Místo původního 2.3.3 je v nočních sestaveních už 2.3.5. Snad vám můj příběh pomůže, pokud budete chtít Blade také aktualizovat na CM7.
Pouzivam take nightly na htc wildfire a posledni buildy mi taky kravi :) zatim jsem na 173.
Jinak changelogy + moznost sosnuti pro vsechny podporovane zarizeni jsou zde:
http://cm-nightlies.appspot.com/?device=blade
[1] Nainstaloval jsem z Marketu aplikaci ROM Manager a v jejím prostředí je jako první položka "Install ClockworkMod Recovery". Pak stačí někam na kartu nahrát ty obrazy (já je mám v adresáři ROM, abych v tom měl pořádek) a pak vypnout telefon. Při zapnutí pak stačí držet VolumeDown tlačítko a naskočí ten ClockworkMod, což si představ jako live distribuci přímo pro tyhle servisní zápisy ROMek. V ní se pohybuješ pomocí volume tlačítek a home potvrzuješ. Zpět je klasicky zpět. Je tam hezké menu, kde všechno pochopíš.
Ve verzi 2.3.3 tuším byly ještě nějaké "bugy" s baterkou. Nebo aspoň co se týče CM7 pro Galaxy S. Stávalo se mi, že mi využití baterie ukazovalo "Android OS 60%" a beterka letěla třeba o 10% za půl hodiny. Možná zkusit jiný kernel nebo aspoň zálohu -> Wipe -> znovu přes CWM flashnout ROMku- > obnovit zálohu.
Teď je verze 2.3.5 (na galaxy vychází nightly buildy) a všechno je v pohodě, dokonce jeden uživatel posílal screeny na fórum, kde mu telefon vydržel v pohotovostním režimu 12dní. Osobně nemám při normální používání 2-3 dny.
[2]no jo, 404, ale naštěstí existují zrcada, třeba http://koush.kanged.net/cm/nightly/blade/
[15] Tak to potom nevím, nahodil jsem právě si nový build, tak doma zkusím, jestli třeba už rádio jede (teď nemám v práci sluchátka). Ale co jsem četl na jiných fórech, tak rádio stále "blbne".
Ale je pravda, že každý máme jiný telefon a určitě je vývoj roztříštěn do více vývojových skupin, takže třeba na CM7 pro Blade může už fungovat. (my na SGS máme verzi buildu teprve #130)
Taky jsem s CM7 na Blejdu experimentoval, ale u n179 me dosla trpelivost, protoze se me nekolikrat samovolne vypnul a jednou me nevzbudil budik a zaznamenal jsem restarty pri zapninani gps. Tak jsem jen zkusmo nahodil 2.3 ROMku uniklou ze ZTE (na modacu pod nazvem Ginger Stir Fry) a k CM uz se nevratim. Tech par chybejicich CM vychytavek jsem ozelel (nebo nalezl nahradu),ale stoji to za to. S GSF je telefon vyrazne sviznejsi a vydrz na baterie je jeste lepsi nez u CM.
A k telefonu jako takovemu bych dodal, ze se jedna o opravdu vyjimecny kousek. Nejvetsi vyhodu spatruju, ze oproti vetsine telefonum s WVGA displejem, je proste maly. Sice jsem kdysi nosil v kapse padlo Treo 600, ale tedka uz bych neco takoveho nesnesl a nejake 4palcove padlo bych nechtel.
Taky mám ZTEčko, CM7 nightly z 21.9.2011 .... změnu partišnů (základní rozdělení má malou kapacitu, google appz a na foťák, akcelometr a další srandy mám fix od johnsmithxe a GO Launcher ..... no a mám krásný androidí telefon :o)
pokud budete chtít ten fix tak stačí hledat na androidforum.cz
No, přidám svou trošku do mlýna. Nechal jsem se nalákat tímto a podobnými články a CM7 jsem také nainstaloval - přidržel jsem se doporučení z tohoto článku a použil jsem nightly build 179. Telefon, který s originálním systémem vydržel nabitý skoro celý týden, byl do 24 hodin vybitý. Navíc jsem v CM nenašel nic, co by mně připadalo doopravdy a zásadně lepší.
Vše samozřejmě závisí na tom, k čemu se telefon používá, ale já jsem promptně vrátil původní systém a jsem zase v pohodě. Tvrzení, že dodávaný systém 2.2 "není nic moc", bych každému doporučil brát s velkou rezervou a jasnou představou o tom, v čem má být náhrada lepší.
[22] - týden na originálním 2.2 na jedno nabití? Možná s vytaženou simkou a úplně v klidu v koutě. CM7 mi prodlužuje to co telefon vydrží na jedno nabití oproti originální ROM, ale je fakt, že ať už originál nebo CM7, dá se to vybít během 1,5 h např. hraním her. Pokud pro vás CM7 nepřináší žádný užitek, nikdo vás do něho nenutí. Mi to přineslo spoustu pozitivních věcí, včetně toho, že fungují věci, které ve 2.2 nejedou, nebo jedou lépe a rychleji - odzkoušeno.
Dobry den mam otazku...mam cyanogen mod 7 nightly 246 a chci to odinstalovat nevim ale jak...? u toho modu se mi nelibi ze neni market bez neho to fakt nejde a kdyz ho tam naistaluju chce to po me zadani uctu tak to vyplnim dam pokracovat a u dalsiho kroku mi to pise Nastaveni nelze dokoncit..nelze otevrit pripojeni k serveru wifi zaplou mam nevim si rady...prosim pomoc
Zdravím všechny!
Ježuch donese ZTE Blade manželce pod stromek a chtěl bych jí tam dát CyanogenMod. Android jsem viděl jen chvíli, ale podle těch návodů bych to snad měl zvládnout. Protože ale neznám strukturu Androidu, zeptám se možná blbě, je v CyanogenModu možno navolit jako jazyk menu češtinu? Manželka by to asi anglicky nezvládla.:)
Díky a pěkné Vánoce!:)
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 112 292×
Přečteno 89 765×
Přečteno 73 163×
Přečteno 58 109×
Přečteno 54 435×