Pořídil jsem si větší paměťovou kartu a snažil se z té staré přelít data. Na první pokus se mi ale nepodařilo přenést aplikace. Naštěstí to byla triviální chyba.
Ke svému ZTE Blade jsem dostal 2GB paměťovou kartu. Pro start dobrá, ale po čase začalo být těsno. Když už jsem musel mazat Cimrmany, protože aplikace řvaly, že dochází místo, rozhodl jsem se pro výměnu.
Koupil jsem proto novou micro SD kartu Kingston s kapacitou 16 GB a class 10, tedy rychlou. Mimochodem v setu s redukcí na velké SD a s malou USB čtečkou to stálo 600 Kč (velmi příjemné překvapení). Díky USB čtečce mám využití i pro starou 2GB kartu, kterou jsem dal do čtečky a mám tak pěknou miniaturní flashku.
Teď ale to podstatné: samozřejmě jsem všechny soubory ze staré karty jednoduše překopíroval na tu novou. Na první pohled se zdálo, že to funguje, soubory tam po zapnutí telefonu byly a hudba mi hrála. Takhle jsem vyrazil do města. Asi po dvou hodinách venku jsem zkusil použít Operu Mini a ouha. Ikona na ploše byla, ale aplikace se nespustila. Stejně tak žádná jiná, kterou jsem měl na kartě. Nebyly samozřejmě ani v nabídce aplikací. Ouha.
Dorazil jsem domů a začal jsem zkoumat, čím to je a ukázalo se, že jsem nepřenesl všechno. Opomenul jsem skryté adresáře. Aplikace jsou na kartě uloženy v adresáři .android_secure
, ve kterém jsou soubory s příponou .asec
. V nich jsou právě uložené (a snad nějak zašifrované kvůli DRM) ty programy, které máte na kartě.
Samozřejmě jsem předtím starou kartu nesmazal, takže stačilo adresář zkopírovat, což už jsem tentokrát dělal po kabelu přímo do telefonu. Po odpojení kabelu se všechny aplikace objevily v tom stavu, v jakém byly předtím. Nebylo třeba ani restartovat telefon. Ponaučení pro příště: když chcete kopírovat všechno, tak i skryté adresáře.
Tip na závěr: pokud jste nečetli můj článek se šikovnými tipy pro Midnight Commander, klávesová zkratka pro zobrazení skrytých souborů je Alt a tečka.
[7] Záleží na tom, jak to nastavil vývojář konkrétní aplikace. Ten může určit, zda je možné aplikaci na kartu přesunout nebo ne. Existuje několik různých postupů, jak donutit všechny aplikace k přesunu na kartu.
Ten nejelegantnější spočívá v tom, že se celý adresář z telefonu přesune na oddíl na kartě a ten se pak do prázdného telefonu přimountuje. Z hlediska aplikací i systému tak vše zůstává v adresáři v telefonu, ale fyzicky je to umístěno mimo na kartě. Na levnějších telefonech s pomalou NAND pamětí a rychlou (class 10) kartou to může paradoxně celý přístroj urychlit.
Navíc se tímto způsobem přesunou opravdu celé aplikace. Při standardním postupu totiž zůstává část balíčku stejně v paměti přístroje. Pokud se tam přesune celý ten adresář, tak v telefonu nezůstává nic. Je tu ovšem pak problém, že po odpojení karty nebude fungovat vůbec žádná doinstalovaná aplikace.
[9] Ono na tom není moc co návodovat. Na kartě se vytvoří druhý oddíl s souborovým systémem ext2/3 a ten se po zkopírování dat mountne do /data/app. Pokud jde o blbuvzdornost, tak na to existují i aplikace, jako třeba Link2SD. Ale ani jedno řešení nemám vyzkoušené.
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 110 424×
Přečteno 89 127×
Přečteno 72 459×
Přečteno 57 835×
Přečteno 54 189×