Používám různé čtečky elektronických knih a sypu do nich různý obsah. Často se mi hodí software, který umí konvertovat formáty.
V poslední době často testuji různé čtečky elektronických knih. Zrovna mi tu další leží na stole a já se na ni chystám nahrávat obsah. Většinu ho mám v mobi, protože to je oblíbený formát mého Kindle. Ovšem jiné čtečky mobi nechtějí a mají naopak raději epub. Do toho vstupují různé HTML, DOC, FB2 a další formáty.
Snažil jsem se některé z nich převádět na řádce, protože to je pro mě nejjednodušší způsob. U některých formátů to ale není taková legrace a zvlášť převod mobi2epub nebo naopak epub2mobi je příliš komplikovaný. Musel jsem tedy používat Calibre.
Přiznám se bez mučení, že mi ten software vůbec nevyhovuje, logika jeho ovládání je velmi… netradiční a vůbec jsme se neskamarádili. Někdy je ale potřeba po něm sáhnout a já trpím. Nesnažte se mi to vymlouvat, prostě je to pro mě uživatelsky nepříjemná aplikace. Náhodou jsem ale narazil na elegantní řešení. Balíček Calibre totiž obsahuje i řádkovou konverzní utilitu. Heureka!
Ta se jmenuje ebook-convert
a je to přesně to, po čem mé srdce vždycky toužilo. Základní použití je velmi jednoduché, prostě stačí jako parametry uvést jméno konvertovaného souboru a jméno toho nového a program sám podle přípon pozná, co má dělat. Takže třeba:
# ebook-convert Karel_Capek-RUR.mobi Karel_Capek-RUR.epub
Program zvládá hromadu až haldu různých přípon. Třeba mobil, epub, fb2, azw, djvu, html, lit, odt, pdb, pdf, rtf, txt a další, které už ani neznám. Kromě toho je při konverzi možné provádět různé úpravy knihy, jako je změna velikosti fontů, nastavení okrajů nebo můžete třeba do dokumentu (pokud to formát podporuje) vložit font. Všechny parametry najdete v pěkné dokumentaci na webu Calibre.
Utilita má i vlastní inteligenci (stejně jako Calibre), takže umí třeba sama vyřešit potíže s ručním zalomením řádků v dokumentu. To by se bez úpravy projevilo stylem „co řádek to odstavec“ a celá kniha by se rozbila. Tady to umí nějakou šikovnou magii, která to pochopí, řádky slepí do odstavců a normálně vysází. Funguje to parádně.
Poznámka: Konvertor si neporadí s formátem .doc, ale to lze naštěstí velmi snadno vyřešit pomocí mé staré známé a velmi oblíbené utility antiword, kterou si můžete určitě ve své distribuci doinstalovat. Funguje vlastně jako takový doc2txt, takže převede wordovský dokument do čistého txt. To pak už můžete zpracovat třeba zmíněným konvertorem. Pěkné čtení!
Ovsem problem jakekoli podobne konverze je vychozi format - pokud je vychozi format "chudsi" na schopnosti (trebas neumi cleneni do kapitol) tak tomu vysledek odpovida - je bez kapitol ...
Co se calibre tyce, parkrat sem to testil a nic moc, prevazne byl vysedek konverze celkem tristni (pokud se od toho nechce jen "nejak" prevest cisty text). Jakmile jsou ve zdroji poznamky pod carou, index, ... tak to dopada vselijak.
[1] Jistě, to plyne z logiky věci a pokud nechci (což nechci) celý ten dokument rozvrtat a předělat, tak mi tohle musí stačit. Nejčastěji tím konvertuji mobi na epub a obráceně a mám s tím velmi dobré zkušenosti. Zrovna tyhle formáty mají prakticky stejné schopnosti.
Diky! Taky me ta aplikace vytaci :) komandlajnova utilita je mnohem pouzitelnejsi. Na konverzi PDF se mi calibre moc neosvedcil, resp. na PDF se asi nehodi nic, calibre mi u PDF neumi 'slepit' ty radky do odstavcu. Koukam v dokumentaci k tomu commandline nastroji existuje nejaky --unwrap-factor parametr, zkusim.
Me se vcelku dobre zije s http://www.2epub.com/, mozna to nema tolik funkcionalit, ale nemusim nic instalovat.
Ja jsem to vyresil pomoci kite + kindlepdfviewer, coz udajne neni JB. Umi PDF, DjVu, XPS, CBZ, FB2, TXT, HTML, RTF, CHM, EPUB, DOC, MOBI, ZIP soubory, custom fonty. Posledni verze zacala experimentovat s PDF reflow. Vystacim si bez konverze.. ;)
ps> Calibre se mi taky hnusi!
[5] http://code.google.com/p/sigil/ - pre Windows a OSX, vo Wine by mal fungovať
[2] ja si nektery veci hodlam zaarchivovat, takze investuju nejakej ten cas do manualni konverze rad.
[5,8] variantne existuje plugin do lo/oo na zapis do epub. Pokud je dobre formatovanej dokument, tak to vytvori i kapitoly ... ale samozrejme to ani zdaleka nema moznosti sigilu.
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 57 224×
Přečteno 45 568×
Přečteno 45 305×
Přečteno 39 133×
Přečteno 35 359×
Internet Info Root.cz (www.root.cz)
Informace nejen ze světa Linuxu. ISSN 1212-8309
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.